Přeskočit na obsah

Pracovní oblečení

  • Autor: Evka

    Pracovní oblečení
    Chtěla bych se zeptat, jak správně vést evidenci ochranných oděvů ve školní jídelně a jak často mají kuchařky nárok na nové oblečení a obuv? Napiště prosím své zkušenosti. Jsem ve funkci vedoucí krátce, tak ještě nemám ve všem úplně jasno.Moc děkuji za kažkou radu. Eva

    • Autor: Věra

      Re: Pracovní oblečení
      U nás kuchařky dostavají na rok dva pláště a dvoje boty /vnitřní směrnice/ a podle potřeby holinky. Pro každou mám zavedenou kartu.

    • Autor: Marie Zachová

      Re: Pracovní oblečení
      Měla by jste mít – nebo škola – vypracované bezpečnostní posouzení podle profese a podle práce, jakou kdo vykonává. Měla by být popsaná rizika, která mohou při vykonávané práce ohrozit bezpečnost zaměstnance a k tomu by mělo být určeno, jak snížit riziko a to ochraným oděvem. A v tomto předpise se také uvede v jakém rozsahu mají OPP být a za kolik. Třeba u bot je dobré mít uvedeno, že nové boty se přidělují, když jejich optřebovanost je taková, že používání ohrožuje bezpečnost zaměstnance, nejdéle na jeden rok. Jsou to kritické body na bezpečnost. Zdraví Zachovka

      • Autor: Pepa

        Re: Pracovní oblečení
        Dobrý den, paní Zachová
        potěšil mě Váš příspěvek o OOPP, kde je jasně vidět, že se problematikou zabýváte, rozumíte jí a orientujete se v příslušné legislativě. Zkrátka profesionál. Takové aby dnes špendlíčkem hledal.

        • Autor: kopretina

          Re: Pracovní oblečení
          Toto je pravda, ale podivejte se na jídelní lístky paní Zachové. V jeden den jídlo č. 1 svíčková na smetaně, jídlo č. 2 jelení na smetaně. Nebo ten chleba se sádlem a cibulí?

          • Autor: ivča II.

            Re: Pracovní oblečení
            Milá kopretino,máte taky vystavený jídelníček nebo jen hledáte chyby u druhých?Zdraví Ivča.

          • Autor: Laco

            Bravo, kopretino
            to se sešel kdysi Reagan s Husákem a Reagan říká, že by se mělo v ČSSR více dbát na svobodu jednotlivce. No a Husák na to: „A vy zase u Vás mlátíte černochy!“

          • Autor: Nela

            Re: Bravo, kopretino
            A tohle je prosím reakce na co? Víte vůbec na jakých stránkách jste se ocitnul?

        • Autor: Jája 2

          Re: Pracovní oblečení
          Paní Zachovou bych okamžitě navrhla na metodičku školního stravování.Jen se mi zdá,že se v poslední době trochu odmlčela.Ještě jednou děkuji za perfektní odpovědi.

    • Autor: Jaňa

      Re: Pracovní oblečení
      U nás ve škole máme bezpečáka,který mimo školení pracovníků vypracoval i používání pracovních oděvů u pracovnic v kuchyni.Tričko,síťku,kalhoty obuv,pogum.zástěru,holínky-pro vše dobu použitelnosti,většinou 1 rok.Mám udělanou tabulku jméno,OOPP kusů,nákup,do kdy použitelnost a každá podpis při převzetí věcí.

      • Autor: marcela

        Re: Pracovní oblečení
        Nevím, jestli bych si mohla všechno koupit, když máme maximálně 1000.–Kč.

    • Autor: Evka

      Re: Pracovní oblečení
      Takže jak vidím, je to individuální,v každé jídelně jinak.Pracovní obuv má jistou životnost, ale jestli rok či rok a půl, jsem nikde nenašla. A jak je to s množstvím prášku na praní pracovních oděvů? Nemáme v jídelně místnost na praní ani žehlení, tak si děvčata perou samy doma. Kolik prášku jim dávat? Děkuji Eva. Prosím poraďte začínající a nezkušené /v tomto tápající/ vedoucí. Jak by jste to řešily vy, zkušené? Moc děkuji za pomoc.

      • Autor: Romana 6001

        Re: Pracovní oblečení
        Pereme si také doma a nedostáváme nic. Ani prášek.

        • Autor: Evka

          Re: Pracovní oblečení
          No tak to si myslím,že není správné.Pokud se oděvy perou v jídelně,tak si přece nenosíte prášek z domu.Někde se oděvy dávají do prádelny, tak jako třeba zaměstnanci nemocnic a to si jako platí sami? Nesmysl.Pokud si děvčata perou svoje věci doma,pak už je to stojí nějakou el.energii / o své nemluvě/ a prášek by měly dostat. Už tak se tím ušetří.Myslím,že je to vaše chyba,že si to neprosadíte.Eva

    • Autor: fialka

      Re: Pracovní oblečení
      Praní pracovních oděvů je povinností zaměstnavatele.Také jsem kuchařkám dávala prášek a praly si pláště doma, ale zrušila jsem to.Nárok na boty a plášť nebo kalhoty a halenu mají jednou za rok, ale na schůzi odborů jsem se navíc dozvěděla, že bych měla mít i takovou nějakou nechci říci zásobu, ale měla bych jim v případě potřeby dát nový pracovní oděv i v průběhu roku.Nebo hned aspoň koupit nový.

      • Autor: Pepa

        Re: Pracovní oblečení
        Paní Fialko, je pravda, že by na pracovišti měla být jistá „zásoba“ OOPP. Ve školní jídelně musí být během celé směny holky jako z cukru, ale co když se dvakrát za směnu pocintají třeba hnědou omáčkou vzor EU 07?
        Řeším to tak, že všechny vyfasují při nástupu „vstupní balíček“ kde je jsou mimo jiné např. čtyři trička, dvoje kalhoty, dvoje boty …
        Nárok na „vstupní balíček“ je součástí vnitřního předpisu organizace k přidělování OOPP.

        • Autor: fialka

          Re: Pracovní oblečení
          Nastoupila jsem jako vedoucí do zavedené kuchyně, takže jsem toto neřešila, ale Váš balíček bych klidně schválila, pokud ovšem ředitel dá prachy.A když nastupuje někdonuplně nový, tak s jedním oblečením jasně nevystačí.

    • Autor: EvaH

      Re: Pracovní oblečení
      Děkuji za tyto informace, protože se právě potýkám s tím, že nám ředitel nechce již třetím rokem dát peníze na pracovní oblečení. Nastoupila jsem sem teprve letos a nevěřila svým uším, děvčata mi tam chodí v zašívaných kalhotech. Netuším, jak jej přimět k přispění na pracovní oblečení.

    • Autor: Eliška N.

      Re: Pracovní oblečení
      V naší škole dostává stejnou částku na pracovní oděvy učitel i zaměstnanec ŠJ .

      • Autor: hospodářka 2

        Re: Pracovní oblečení
        Tomu nemůžu věřit.

        • Autor: Jan 1

          Re: Pracovní oblečení
          Může mi někdo rozumně vysvětlit,jak je možné ,že v  MŠ má učitel stejný limit na ochr.prac.oblečení jako pracovnící naší jídelny?

          • Autor: jednoduse

            Re: Pracovní oblečení
            Mohu Vám to vysvětlit jednoduše – je to možné proto, že si ředitel této MŠ (a asi nejen této) vysvětluje zákony po svém a hlavně je nečte! Kdyby si je přečetl, tak by přeci velice dobře věděl, že na OOPP není žádný finanční limit, ale dle nutnosti ochrany zaměstnance dle jeho práce se určí, že ten má jen plášť a ten jen boty a ten zase čtvery kalhoty a čtvery blůzy jedny gumovky atd.atd. a někdo taky nic! Ale to se nejprve musí sednout na zadek, zhodnotit rizika a zodpovědně určit tolik kusů a druhů každému, jak je třeba, aby ve finále zaměstnanec měl všeho dost a nechodil nahý do té doby, než až to přivezou např. z prádelny…Takže žádné finanční limity! Ale každému co mu patří v duchu zákonů! Ředitelé stále zapomínají, že jsou hlavně zaměstnavateli se svými povinnostmi, které jim vyplývají ze zákonů vůči svým zaměstnancům. Je to dost rozumné vysvětlení?

    • Autor: jiřka

      Re: Pracovní oblečení
      Podívejte se na stránky WWW.bozpinfo.cz

    • Autor: EvaH

      Re: Pracovní oblečení
      Děkuji, perfektní stránka.

    • Autor: Dostálová Jarmila

      Re: Pracovní oblečení
      Máme vypracovanou vnitřní směrnici na základě rizik při práci, kde je uvedeno jaké pracovní oblečení a obuv zaměstnanec musí dostat, ale na základě opotřebení. Pracovní oblečení si také pereme doma a dávám zaměstnancům 0,60 kg prášku na měsíc. Ten měsíc musí mít odpracovaný jinak jim to krátím.

      • Autor: Radka

        Re: Pracovní oblečení
        Jak prášek na praní nakupujete? Nám to auditor zakázal, přímo se zděsil paragonů. Takže letos to ředitelka vyřešila formou jednorázové odměny.

      • Autor: Jarča

        Re: Pracovní oblečení
        Prosím Vás, 0,60 kg prášku na měsíc? – to je směšné množství.
        Když mají děvčata chodit denně čistá, převlékat se na výdej / jednorázové zástěry u výdeje jsem zvarhla-nepůsobí to na strávníky zrovna dobře/, tak jak jim ten prášek může stačit? Logicky: 0,6 gr. máte dávkování na 3 pračky. A ještě používají svouji pračku a energii a samy to musí žehlit.To bych raději nechávala prát v prádelně, než takové podmínky. Já dávám děvčatům každé 3 kg na měsíc.A to ještě šetříme škole dost peněz.
        Už vidím, jak si ve špitále sestry nebo dotorky samy perou oblečení.

    • Autor: Dostálová Jarmila

      Re: Pracovní oblečení
      Prášek kupuji na fakturu s ostatními čistícími prostředky.Prášek dávám 1x za půl roku podle docházky, kdy zaměstnanci podepíšou, že prášek dostali.

      • Autor: Radka

        Re: Pracovní oblečení
        Nám se právě zeptal, jestli máme prádelnu. Když ne, tak na co máme prášky na praní a už to bylo. Máme si prý vozit do prádelny a víc nediskutoval.

        • Autor: Dost nesmyslům

          Re: Pracovní oblečení
          To se nedá vydržet a nenapsat reakci! Vážené, co kdyby, než se pustíte do nesmyslných diskuzí, jste si vždy vzaly k ruce nejprve příslušné zákony a vyhlášky, trošku si v nich početly a vzdělaly se a začaly se konečně chovat jako vedoucí pracovnice? V první fázi by stačilo vzít si k ruce zákoník práce §104 odst. 4) a již nikdy nepřipustíte jakékoliv „náhradní plnění“ – tedy příděl prášku a podobné hlouposti (do tohoto odstavce spadá i například nové podražení pracovní obuvi hrazené zaměstnavatelem atd.) …. ach jo…..

          • Autor: Správný postup

            Re: Pracovní oblečení
            Je tedy prosím, někdo schopen a ochoten nám tady přesně napsat i s odkazy na příslušný zákon, směrnici, nařízení, ten JEDNINÝ SPRÁVNÝ POSTUP?
            Děkuji

          • Autor: Alena II.

            Re: Pracovní oblečení
            Takže: Zákoník práce, § 104, odst 4:)Zaměstnavatel je povinen udržovat osobní ochranné pracovní rostředky v použivatelném stavu a kontrolovat jejich plnění.
            od. 5)Osobní ochranné pracovní prostředky,mycí, čistící a desinfekční prostředky a ochranné nápoje poskytne zaměstnavatel bezplatně podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkétních podmínek práce.
            Poskytování osobních ochranných pracovních prostředků NESMÍ zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.

          • Autor: dany

            Re: Pracovní oblečení
            Myslím se, že prani pracovních oděvů doma nedovolují ani hygienické směrnice.Jjak můžete vyprat doma prac. oděv s ostatními domácími věcmi a pak v něm pracovat ve veřejném stravování s potravinami a vydávat obědy ??!! Jak můžete, paní vedoucí, vědět, že p. kuchařka si oděv řádně vyprala na vyšší stupně a ne jen přemáchla na 30 st.
            Souhlasím s Alenou II., my máme aut. pračku a sušičku, prkno a žehličku. Hygiena se nás vždy ptá na postup praní OOPP a místnost, kde se pere a žehlí, kontroluje.

    • Autor: sonča

      Re: Pracovní oblečení
      Proč se pořád dohaduje o jednoduchých věcech.
      To vám ředitel nedokáže koupit obyčejnou pračku / nemusíte mít složité programy – stejně perete většinou jenom bílé . / – u nás to tak funguje léta – do koše se dává špinavé prádlo – kdo má chvilku – dá vyprat – žehlící prkno, jedna žehlička a regál načisté prádlo to zajistí a jste bez dohadování o prášku , placení a podobně.Určitě se Vám cena za pračku za chvilku vrátí .

      • Autor: Danča

        Re: Pracovní oblečení
        To Vám upřímně závidím, naše kuchařka dostává jednou za půl roku prací prášek 2,40kg a všechno si pere doma i utěrky. Začátkem roku jsem nastoupila na místo vedoucí stravování, a vím jak je to těžké získat peníze na cokoliv. Dnes jsem prvně na našich stránkách a myslím, že je to moc fajn, že existují. Budu muset hodně věcí změnit a to za pomocí vás všech, co píšete, děkuji, Danča.

        • Autor: Saša

          Re: Pracovní oblečení
          Vy používáte utěrky?

          • Autor: Utěrky?

            Re: Pracovní oblečení
            A proč by se nemohly používat? Co používáte vy?

          • Autor: saša

            Re: Pracovní oblečení
            Hygiena nám utěrky zakázala.Nádobí musíme nechat okapat a uschnout.

    • Autor: krupka

      Re: Pracovní oblečení
      To už je fakt jak v KOCOURKOVĚ! To bych chtěla vidět jak si kuchařka odskočí přemáchnout a vyžehlit pár kousků aby byla u výdeje šik. Ubírají nám hodiny a my si ještě budem samy prát? A navíc se to opravdu nesmí!!! Na pracovní oblečení má pracovník nárok obvykle jednou ročně,ale pokud je během této doby oděv v takovém stavu že neodpovídá hyg.předpisům a např.boty se rozpadají,je možno si požádat o nové. A teď to nejdůležitější!!! Vše záleží na vedení školy či školky,jestli je ochotno na to slyšet.

    • Autor: jarca

      Re: Pracovní oblečení
      nam bylo receno,ze mame narok na obleceni boty kazde dva roky tak chodime roztrhane v botach co jsi prinesem.

      • Autor: Evča1

        Re: Pracovní oblečení
        Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pomůcky. Poskytování osobních ochranných prostředků nesmí zaměstnavatel nahrazovat finanční plněním. § 104 ZP
        Osobní ochranné pracovní prostředky jsou vydávány zaměstnancům k osobnímu používání a  to buď natrvalo (pracovní a ochranná obuv a  oděv ) a nebo na stanovenou dobu potřebnou k výkonu práce ( ochranné rukavice, zástěra apod.). Vedoucí zaměstnanec je povinen vyžadovat vrácení opotřebovaných nebo poškozených OOPP a vydávat zaměstnancům nové, jen po ztrátě funkčních vlastností dříve vydaných prostředků /doba životnosti stanovená seznamem je pouze orientační/. Opotřebované nebo poškozené prostředky se vyřazují protokolárně. Za vyřazení opotřebovaných nebo poškozených OOPP odpovídá vedoucí zaměstnanec.

    • Autor: Petrová

      Re: Pracovní oblečení
      Dobrý den,
      naše vrchní kuchařka se zúčastnila dne 13. února školení Nové trendy ve vaření a školení Hygienické minimum. Akce se konala v jídelně paní Zachové v Příbrami. Přišla velmi nadšená. Ani jsem nic jiného nečekala. A to je skvělé. Akorát jedna věc mě mate. A to je sdělení pí Ing Janotové, že žádná vyhláška neřeší pokrývku hlavy personálu při výrobě pokrmů. Podotýkám, že já jsem toto slyšela na školení loni na podzim také.Avšak v paragrafu 50, vyhlášky 137 se mluví o povinnosti nosit pokrývku hlavy. Kde je pravda? Děkuji za odpovědi a zdravím všechny kolegy. Petrová

      • Autor: Aleš jiný

        Re: Pracovní oblečení
        Pravda je přece to co je dáno předpisem. Tady není co řešit.
        Nechci se dotknout zmíněné ing. Janotové, protože ji neznám, ale obecně bych hodně varoval před nekritickým přebíráním informací z různých školení, protože kvalita lektorů je také velmi rozdílná.
        Dnes se může stát lektorem každý, řekl bych že je doslova inflace školení, bez garance kvality, kde si může lektor vykládat co chce a bez odpovědnosti. Je to velmi dobrý způsob obživy na úkor veřejných peněz, protože samozřejmě školení nebývají až na výjimky zdarma., ba naopak jsou velmi drahá.

    • Autor: Nikča

      Pracuji v oboru a byla jsem velmi spokojena s nabídkou na tomto webu http://www.rucedozadu.cz/pracovni-odevy.html Již jsme zde několikrát nakoupili a můžu tedy jen doporučit 🙂

    • Autor: An

      Mohu doporučit firmu http://tempo-cesko.com/
      S výběrem vždy pomohou 🙂

    • Autor: Mirian

      Ahoj, velmi rád bych se s vámi podělil o velmi dobré zkušenosti s webem, na kterém nabízí pracovní rukavice mnoha typů..to znamená třeba kožené, kombinované, máčené, nebo protipořezové-

      https://www.lekarna.cz/pracovni-rukavice-kombinace-kuze-textil/#diskuze

    • Autor: Mirian

      Ahoj, velmi rád bych se s vámi podělil o velmi dobré zkušenosti s webem, na kterém nabízí pracovní rukavice mnoha typů..to znamená třeba kožené, kombinované, máčené, nebo protipořezové a i tepelně odolné pro kuchaře-

      https://www.pracovniochrana.cz/rukavice-tepelne-odolne

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se