Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Koronavirus pro ŠJ přehledně

14.1.2021

Spuštění centrálního rezervačního systému pro očkování proti koronaviru (14. 1. 2021)

Ministerstvo zdravotnictví v pátek15. ledna spustí centrální rezervační systém pro očkování proti Covid-19. Hlásit se mohou lidé starší 80 let přes web registrace.mzcr.czcrs.uzis.cz nebo telefonní linku 1221. Rezervační systém poskytne zájemcům o očkování možnost online registrace a rezervace k provedení očkování. Z registrace bude vypočteno bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určí, kdy bude osoba vyzvána k rezervaci na konkrétní termín.


Centrální rezervační systém očkování a nový protiepidemický systém PES (7. 1. 2021)

Ministerstvo zdravotnictví představilo nový centrální rezervační systém pro veřejnost, který umožňuje registraci  a rezervaci k provedení očkování proti covid-19. Tento systém bude fungovat formou online registračního formuláře. Zájemci o očkování vyplní potřebné údaje a z jejich registrace bude vypočteno bodové skóre, které určuje, kdy bude osoba vyzvána k rezervaci konkrétního termínu. Rezervovat si termín bude možné přímo na portálu Centrálního rezervačního systému. Podrobnější informace k očkování naleznete v Metodickém pokynu pro očkování.

V reakci na změnu strategie testování proti koronaviru představilo MZd novou verzi protiepidemického systému PES 2.0. V nové verzi výpočtu indexu rizika se promítne podíl hospitalizovaných s covid-19, kteří byli diagnostikováni až v nemocnici, ostatní parametry zůstávají beze změny.


Prodloužení nouzového stavu a zpřísnění krizových opatření od 27. 12. (27. 12. 2020)

Vláda ČR již po čtvrté prodloužila nouzový stav z důvodu zhoršování se epidemického stavu, a to do 22. ledna 2021. Od neděle 27. prosince se navíc naše země vrací do 5. stupně protiepidemického systému PES. Znamená to tedy, že opět dochází k výraznému omezení obchodu a služeb a k prodloužení zákazu nočního vycházení, který bude začínat již ve 21 hodin. 

Po skončení vánočních prázdnin se do přísnějšího režimu navrací také školy. Až do 10. ledna budou moci být v provozu pouze mateřské školy a první a druhé ročníky základních škol. Výjimky platí pro speciální školy, praktické vyučování a praxe, zkoušky a individuální konzultace. Více informací naleznete na stránkách MŠMT v dokumentu Informace k provozu škol a školských zařízení


Informace k provozu škol a školských zařízení do konce roku 2020 (17. 12. 2020)

Ministerstvo školství a tělovýchovy na svých stránkáh vydalo Informace k provozu škol a školských zařízení do konce letošního roku. Přečtěte si je, ať jste v obraze.


Zpřísnění protiepidemických opatření, prodloužení vánočních prázdnin (15. 12. 2020)

Od pátku 18. prosince se ČR opět vrátí do 4. stupně protiepidemického systému PES, dojde v něm ale k několika změnám. Všechny obchody a služby zůstanou otevřeny, musí ale mimo jiné zajistit, že v obchodě bude pouze 1 zákazník na 15 m2. Zároveň také nebude platit zákaz nedělního prodeje. Zavřít musí všechny bary a restaurace, s výjimkou výdejových okének, dále ZOO, muzea, galerie, koupaliště a další vnitřní sportoviště, omezuje se také činnost například knihoven. Začne též opětovně platit zákaz volného pohybu osob mezi 23. hodinou noční až 5. hodinou ranní.

Významnou změnou ve školství je, že vánoční prázdniny začnou již o dva dny dříve, tedy v pondělí 21. prosince, a to pro všechny žáky a studenty ZŠ a SŠ, konzervatoří, vyšších odborných škol, základních uměleckých škol, jazykových škol a dalších.

 

Prodloužení nouzového stavu do 23. prosince (11. 12. 2020)

Z důvodu trvající nepříznivé epidemiologické situace vláda rozhodla o dalším prodloužení nouzového stavu, a to do 23. prosince. Současně prodloužila platnost nařízených krizových opatření a upravila části, které se týkají zákazu prodeje alkoholu s sebou a zákazu provozu vleků a lanových drah.

Zákaz prodeje alkoholu s sebou se nově týká nápojů rozlévaných a na místě připravovaných k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko). V případě zákazu provozu vleků a lanových drah, se zákaz výslovně týká vleků a lanovek v souvislosti s využitím lyžařských tratí, není dotčeno užití lanových drah pro jiné účely dopravy osob nebo přepravy zboží a materiálu.


Změny protiepidemických opatření od 9. 12. 2020 (9. 12. 2020)

Vláda přijala několik změn protikrizových opatření, která začnou platit od středy 9. prosince. Jedná se o opětovné zavedení zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti a zákazu jeho prodeje s sebou z výdejních okének, z restaurací i na trzích a tržnicích. Provozovny stravovacích služeb a restaurace musí zavřít již ve 20 hodin a po této době nesmí provozovat ani výdejní okénko. 

S účinností od 8. prosince vláda také změnila své usnesení z 16. října, které se týká možnosti nahradit povinnou vstupní lékařskou prohlídku čestným prohlášením, tak, že tato možnost platí do konce roku.


Konkrétní podoba pravidel pro rozvolnění protiepidemických opatření od 3. 12. 2020 (1. 12. 2020)

Vláda schválila definitivní znění krizových pravidel pro rozvolnění protiepidemických opatření, která souvisí s přechodem ČR do třetího stupně PES.

Od čtvrka 3.12. mohou za jasně daných pravidel otevřít všechny obchody a služby včetně restaurací, sportovišť, koupališť, dále muzeí, galerií, ZOO a také heren. Ruší se zákaz nočního vycházení, nedělního prodeje a konzumace alkoholu na veřejných místech. Na jednom místě se může nově shromáždit až deset osob uvnitř a padesát osob venku. Pro veřejnost zatím zůstanou uzavřeny lyžařské vleky a lanovky. Na stránkcách Ministerstva zdravotnictví naleznete přehled všech krizových opatření.

Přehled změn: průmysl a obchod

Přehled změn: kultura a bohoslužby

Přehled změn: sportovní aktivity

V případě školství se od 7. 12. se mohou do školních lavic vrátit zbylé ročníky středních škol, třídy se budou ale po týdnu střídat v běžné docházce a distanční výuce. Co vše se ve školství změní naleznete v tabulce.


Rozvolnění protiepidemických opatření od 3. 12. 2020 (30.11.2020)

Od čtvrtka 3. prosince přejde Česká republika do třetího stupně protiepidemického systému PES. V omezené podobě budou moci otevřít restaurace, veškeré obchody a služby, konat se budou moci také vánoční trhy, ale bez přímé konzumace potravin a nápojů. Skončí též zákaz vycházení a nedělního prodeje.

Školství dle informací MŠMT přejde na třetí stupeň PES až v pondělí 7. 12. 2020. Do té doby platí informace k provozu škol od 25. a 30. 11. V nejbližší době by měl být do škol distribuován materiál s detailními informacemi.


Prodloužení nouzového stavu a zmírnění některých opatření, dočká se i školství (21. 11. 2020)

Změny ve školství od 25. a 30. listopadu – od 25. 11. se do škol vrátí závěrečné ročníky SŠ, vyšších odborných škol a konzervatoří a studenti na praxe, bude povolena také individuální prezenční výuka na základních uměleckých a jazykových školách. 

Od 30. 11. by se do svých tříd k prezenční výuce měli vrátit žáci prvních stupňů a 9. tříd ZŠ a od tohoto data je také povolena střídavá výuka druhých stupňů ZŠ a na nižších stupních víceletých gymnázií.

Nouzový stav vláda prodloužila do 12. prosince.

Zmírnění omezení volného pohybu osob – od pondělí 23. 11. se zmírňuje omezení volného pohybu osob, venku se bude možné pohybovat až do 23. hodiny. Mezi výjimky zákazu nově patří také cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby a uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Též se zvýší limit pro shromažďování nepříbuzných osob na šest. Umožněna budou i náboženská shromáždění, ale pouze do 20 osob.

Maloobchod a služby – od pondělí 23. 11. mohou mít obchody otevřeno až do 23 hodin a je také umožněn venkovní prodej vánočních stromků, ozdob a kaprů. Umožněno je také konání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových a jiných uměleckých představení včetně cirkusů a varieté, ale jen bez přítomnosti diváků.

U malých provozoven do 15 m2 se omezení počtu zákazníků na jednoho nebude vztahovat na dítě do 15 let doprovázející dospělou osobu a na asistenční doprovod  zdravotně postižených. U všech ostatních obchodů se do limitu nebudou počítat děti do šesti let v doprovodu dospělé osoby. U rodičů s kočárky nebude smět provozovatel vyžadovat nákupní košík, dítě v kočárku se nesmí počítat do limitu osob. 


Protiepidemický systém pro školství (19. 11. 2020)

Přehledné zobrazení opatření jednotlivých barevných stupňů protiepidemického systému tzv. PES, která jsou podstatná pro školy a školská zařízení, naleznete v tomto dokumentu.


Nový protiepidemický systém a úprava některých krizových opatření (17.11.2020) 

Od středy 18. 11. 2020 je upraveno krizové opatření týkající se maloobchodu a služeb. Nově bude prodloužena možnost prodejní doby v obchodech až do 21:00 hodin, v prodejně ale může být pouze 1 zákazník na 15 m2 prodejní plochy. 

Mezi výjimky z opatření o omezení provozu škol nově patří například individuální konzultace na ZŠ a SŠ. Informace k omezením v oblasti školství od 18. listopadu najdete na webu MŠMT

Od středy 18. 11. 2020 je také nově možno se účastnit svateb, pohřbů a bohoslužeb v počtu  maximálně 15 osob. Výjimku ze zákazu volného pohybu osob mají také lidé sportující na venkovních sportovištích.

Epidemiologickou situaci v zemi nově místo semaforu znázorňuje systém hodnocení tzv. PES – protiepidemický systém ČR. Jednotlivé kraje jsou řazeny do pěti odlišně barevných úrovní, od kterých se budou odvíjet příslušná protiepidemická opatření.


Informace k provozu škol a školských zařízení od 18. 11. 2020 (13.11. 2020)

Od středy 18. listopadu se část žáků opět vrací do škol k prezenční výuce. Osobní přítomnost ve škole je povolena především žákům 1. a 2. ročníků prvního stupně ZŠ a žákům speciálních škol.

V případě základních škol se povinná prezenční výuka dále obnovuje žákům zařazeným do přípravné třídy ZŠ, žákům vyšších ročníků prvního stupně ZŠ, ale pouze za předpokladu, že jsou ve školním roce 2020/2021 zařazeni do společné třídy s žáky 1. nebo 2. ročníku (tzv. malotřídní škola), dále žákům ZŠ zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a žákům ZŠ zřízených při zdravotnických zařízeních.

Pro ostatní pokračuje vzdělávání distančním způsobem.

Kompletní přehled informací a nejčastějších dotazů nejen k provozu škol od středy 18. listopadu naleznete na novém webu MŠMT koronavirus.edu.cz 

 

Prodloužení nouzového stavu, omezení provozu škol i všech platných krizových opatření (1. 11. 2020)

Vláda v souvislosti s epidemií koronaviru prodloužila nouzový stav, který v ČR potrvá do 20. listopadu. Současně byla s drobnými změnami prodloužena i všechna krizová opatření včetně omezení provozu škol. Distanční výuka bude nově probíhat i ve speciálních školách.


Zákaz nočního vycházení a další zpřísnění protiepidemických opatření (27.10.2020)

Od středy 28. 10. začínají platit další vládní protiepidemická opatření, která by měla napomoci zvrátit nepříznivý vývoj počtu případů onemocnění covid-19 v ČR .

Zákaz vycházení v nočních hodinách – od středy lidé nesmí vyjít do ulic po 21. hodině do 5. hodiny ranní, kromě případů, kdy půjdou do práce nebo podnikat či svoji práci budou přímo vykonávat. Zákaz se dále nevztahuje na neodkladné případy, například z důvodu ochrany zdraví, majetku či života, nebo pokud půjdou venčit psa, ale pouze do vzdálenosti 500 m od místa bydliště.

Zákaz maloobchodu a služeb – v případě maloobchodu a služeb dochází ke změnám – od středy je zakázán prodej nábytku, koberců a podlahových krytin, provoz sázkových kanceláří a je omezen prodej na tržnicích, tržištích a v mobilních provozovnách, kde se smí prodávat pouze vybrané druhy potravin, ty se ale nesmí konzumovat přímo na místě. Všechny obchody budou muset mít v zavřeno v neděli a od 20 hodin do 5 hodin ráno ve všední dny. Výjimku mají benzínky, lékárny, prodejny na letištích, nádražích, v nemocnicích a stravovací provozy.

Dále vláda nařídila zaměstnavatelům využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště. Omezení se dotkne i lázeňských provozů, budou moci nově pečovat pouze o klienty, jejichž lázeňská péče je alespoň částečně hrazene z veřejného zdravotního pojištění.

 

Školy určené k péči o děti vybraných profesí zabezpečují i stravování (24. 10. 2020)

Určené školy nebo školská zařízení vykonávající nezbytnou péči o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci jsou např. zaměstnanci obecní policie, bezpečnostních sborů, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví aj., zabezpečují těmto dětem i stravování, které zákonní zástupci nehradí (je zcela bezplatné). Náklady na potraviny nese v tomto případě zřizovatel, viz informace na stránkách MŠMT.


Omezení volného pohybu obyvatel, maloobchodu a služeb (22.10.2020)

Od čtvrtka 22. října platí nová preventivní opatření proti koronaviru, která přináší zásadní změny do života obyvatel ČR. Vládní usnesení zakazuje volný pohyb lidí s přesně danými výjimkami, kterými jsou například cesty do zaměstnání, za rodinou, na nákup, k lékaři, do přírody a parků či na chaty. K výraznému omezení dochází také v oblasti maloobchodu a služeb. Od čtvrtka zůstane zavřená většina obchodů i provozoven poskytujících služby, kromě prodejen potravin, drogerií, lékáren, květinářství, galanterií, domácích potřeb a dalších. Omezena bude dále též činnost úřadů.


Povinnost nosit roušky venku a v automobilech (20. 10. 2020)

Od středy 21.10. je povinné nosit ochranu úst a nosu na veřejně přístupných místech v zastavěných částech obcí, pokud se na místě vyskytují více než dvě osoby na vzdálenost kratší, jak dva metry, jestliže nejsou členy jedné domácnosti. Mimo zástavbu měst roušky požadovány nejsou. Novinkou také je, že od středy platí povinnost nosit roušku i v motorovém vozidle, pokud v něm necestují členové jedné domácnosti.


Uzavření škol, restaurací a omezení shromažďování osob platné od 14. 10. (13. 10. 2020)

Od čtvrtka 14. října začínají platit další protiepidemická opatření. Nově dochází k uzavření základních škol, školních družin a školských klubů a to až do 1. listopadu. Uzavírání se netýká mateřských škol, které by měly fungovat normálně. Provoz školních jídelen není zakázán, ale měl by se řídit pravidly pro provoz stravovacích služeb, jak uvádí usnesení vlády o přijetí krizového opatření. Informace k provozu školních jídelen naleznete na webu MŠMT v dokumentu Nejčastější dotazy ke školství a koronaviru.

Mezi další vládní opatření, která platí až do 3. listopadu, patří omezení shromaždování lidí, ať již venku nebo uvnitř, na maximálně 6 osob, s jasně vymezenými výjimkami. Novinkou také je, že na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy si budeme muset od čtvrtka nasadit ochranné prostředky nosu a úst. Dále se omezení týká restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení, která musejí zavřít. Zůstat otevřená smí pouze výdejní okénka, ale jen do 20:00. Výjimku mají hotelové restaurace pro hotelové hosty a svatební a smuteční hostiny.

 

Omezení sportovních, kulturních a společenských akcí, omezení činnosti škol a úřadů (9. 10. 2020)

Od čtvrtka 9. října se usnesením vlády zakazuje provoz a používání vnitřních sportovišt (s výjimkou TV na prvním stupni ZŠ), posiloven a fitness center, umělých koupališt a wellnes zařízení, dále prohlídky ZOO, návštěvy muzeí, galerií, hradů a zámků, hvězdáren a planetárií a veškeré organizované zájmové, rekreační a jiné kroužky pro děti od šesti do 18 let. S výjimkou výdejních okének budou muset restauraace, bary a jiná podobná stravovací zařízení zavírat ve 20:00, stejné omezení se týká i diskoték a klubů. U jednoho stolu budou moci v těchto zařízeních sedět maximálně 4 osoby. Zakazuje se provoz heren a kasín.

Do nákupních center, prodejen a provozoven služeb, s výjimkou provozoven stravovacích služeb, lze vstupovat a pobývat v nich nejvýše ve skupinách po 2 osobách a tak, že mezi skupinami je rozestup alespoň 2 metry, omezení se nevztahuje na osoby mladší 15 let doprovázející zletilou osobu ze společné domácnosti. 

Od pondělí 12. října dochází k omezení v oblasti školství na 14 dní – žáci druhého stupně ZŠ se rozdělí na dvě poloviny tříd, každá polovina půjde do školy pouze v jednom z následujících týdnů. S výjimkou individuální výuky je zakázán provoz základních uměleckých a jazykových škol, školních klubů a středisek volného času. Zakázána je také s výjimkami výuka na středních a vyšších odborných školách a konzervatořích a dále přítomnost studentů na VŠ. Úplný zákaz školní docházky pak bude platit ve dnech 26. a 27. října, poté následuje státní svátek 28. října a navazující krátké podzimní prázdniny. Děti tak nepůjdou do školy celý tento týden. Opatření pro školy přehledně naleznete na stránkách MŠMT.

Od 12. října jsou také vládním usnesením zrušeny všechny kulturní, sportovní a společenské akce, bohoslužby, taneční či spolkové akce, a to jak amatérské, tak profesionální, pokud se na nich sejde více než 10 osob uvnitř či 20 osob venku, nejedná-li se o členy jedné domácnosti. Zákaz se nevztahuje na zaměstnance, podnikatele, schůze, zasedání a podobné zákonem vymezené činnosti. Nesmí se pořádat žádné poutě, kongresy či veletrhy. Omezena bude i účast lidí na svatbách či pohřbech a následných hostinách, a to na 30 osob, a na maximálně 500 osob se omezuje i shromažďovací právo.

Omezeny jsou také úřední hodiny pro veřejnost na úřadech a institucích na dva dny v týdnu a pět hodin děnně, s výjimkami jsou zakázány návštěvy ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče.


Přehled nařízení KHS pro jednotlivé kraje (6. 10. 2020)

Na stránkách MŠMT je zveřejněn aktuální přehled nařízení krajských hygienických stanic pro školy a školská zařízení v souvislosti s onemocněním COVID-19. 


Metodické doporučení pro distanční vzdělávání (5. 10. 2020)

MŠMT vydalo Metodické doporučení pro vzdělávání distančním způsobem. Tato metodika se zabývá právními, organizačními a pedagogickými prvky distančního způsobu vzdělávání a má jednotlivým typům škol pomoci při nastavování pravidel při případném přechodu na distanční výuku.

Ke stravování se v metodice píše toto: „Nebude-li provoz školní jídelny (příp. výdejny) přerušen, školní jídelna umožní odběr obědů v rámci školního stravování (za dotovanou cenu) i dětem/žákům/studentům, kteří se povinně vzdělávají distančním způsobem. Děti/žáci/studenti pak mají možnost podle svých aktuálních podmínek oběd odebrat."

 

Vyhlášení nouzového stavu a nová vládní opatření platná od 5. 10. 2020 (1. 10. 2020)

Od pondělí 5. října je na měsíc vyhlášen nouzový stav.

Vláda se usnesla, že od 5. do 18. října 2020 budou platit tato krizová opatření – jsou omezeny hromadné akce pro více než 10 osob ve vnitřních prostorech a více než 20 osob v prostorech vnějších. V Praze a v krajích, které jsou podle platného semaforu zařazeny do oranžové a červené barvy, bude omezen provoz středních, vyšších a vysokých škol. Vzhledem k aktuální situaci bude v těchto krajích zakázána osobní přítomnost studentů na výuce. Nově nebude součástí vzdělávání zpěv a sportovní činnosti. Zakazují se také koncerty a divadelní představení, na kterých se převážně zpívá.


Rozšíření opatření u hromadných akcí a ve stravovacích zařízení od 24. 9. 2020 (24. 9. 2020)

Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka 24. 9. omezuje otevírací dobu provozoven stravovacích zařízení – zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách v čase mezi 22:00 a 6:00. V případě hromadných akcí se zakazují akce s účastí přesahující 50 osob ve stejný čas, koná-li se akce převážně ve venkovních prostorech, pokud každý účastník nemá určeno místo k sezení, s výjimkou trhů, veletrhů výstav a podobných akcí. U akcí konajících se ve vnitřních prostorech zůstává omezení na max. 10 osob, pokud účastník nemá určeno místo k sezení.


Změna v povinnosti nošení roušek ve školách a školských zařízeních (18. 9. 2020)

Od pátku 18. 9. se rozšiřuje povinnost nošení roušek i na všechny prostory škol a školských zařízení. Výjimku mají první stupně ZŠ a vzdělávací aktivity, jejichž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku, jako například tělesná výchova, zpěv, hra na dechové nástroje aj.  Povinnost nosit roušku platí tedy i pro pracovníky školních jídelen, kteří musí nosit ochranu úst a nosu nejen při výdeji, ale i při přípravě pokrmů. Více se dočtete i v článku Časté dotazy k opatřením proti koronaviru, kde jsme problematiku aktualizovali. Mimořádné opatření MZ naleznete zde.

 

Omezení otevírací doby provozoven stravovacích zařízení v nočních hodinách (18. 9. 2020)

Od půlnoci z pátka 18. 9. na sobotu začíná platit další mimořádné opatření MZ, které zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v době od půlnoci do šesté hodiny ranní s několika výjimkami. Výjimku mají provozovny, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních). Zákaz se dále nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb, např. rychlé občerstvení s výdejovýcm okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. 

 

Nová opatření MZ platná od 18. 9. 2020 od 18:00 (17.9.2020)

Od pátku18. 9. od 18 hodin zavádí Ministerstvo zdravotnictví nová opatření: 

1. Zpřísnění pro konání vnitřních hromadných akcí na stání – vnitřní hromadné akce (s výjimkou trhů, veletrhů, výstav apod.) s účastí přesahující 10 osob ve stejný čas, se budou moci konat pouze za podmínek, že každý účastník bude mít určené místo k sezení. Toto omezení se týká nejenom organizovaných akcí, ale také provozoven typu restaurace, bary nebo kluby. Ve vnitřních provozovnách stravovacích služeb nesmí provozovatel připustit více zákazníků, než je míst k sezení pro zákazníky.

2. Zpřesnění pro používání roušek ve vnitřních prostorech provozoven stravovacích služeb – zákazník těchto provozoven může odložit ochranný prostředek nosu a úst pouze v době konzumace pokrmů a nápojů, a to pokud sedí u stolu na židli, lavici, barové stoličce u barového pultu apod. Neplatí to například pro zákazníky konzumující nápoj při stání ve výčepu či při pohybu v provozovně.


Povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách po celé ČR od 10. 9. 2020 (10. 9. 2020)

A opět tu máme povinnost nosit roušky. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci bude od čtvrtka 10.9. povinné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách staveb mimo bydliště, společných prostorách škol a v prostředcích veřejné dopravy po celé České republice. Z této povinnosti jsou vyjmuty například děti do dvou let, děti a pedagogičtí pracovníci v MŠ, dále zákazníci provozoven stravovacích služeb v době konzumace potravin a pokrmů a další. Podrobnější informace a veškeré výjimky z této povinnosti najdete zde.


Metodika pro nařizování karantény ve školách (9. 9. 2020)

Ministerstvo zdravotnictví vydalo Metodiku pro nařizování karantény ve školách v souvislosti s covid-19. Tento materiál by měl přinést jasno do ne zcela přehledné situace, kdy jednotlivé hygienické stanice ke školám přistupovaly rozdílným způsobem. Základní myšlenkou metodiky je, aby karanténní opatření, pokud je to možné, zasáhla školu co nejméně.

 

Upřesnění k povinnosti nošení roušek (6. 9. 2020)

Na stránkách MŠMT byly upřesněny informace týkající se nošení roušek ve školách a školských zařízeních. Nosit roušky v budově školy či školského zařízení není povinné, tato povinnost se však odvíjí dle stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví, tzv. semaforu. Povinnost nošení roušek by se však mohla vztahovat na pořádání hromadných akcí. Dále se zde například dozvíte, zda ředitel školy může nošení roušek nařídit, případně za jakých podmínek.

 

Manuál k provozu škol od 1. 9. 2020 (1. 9. 2020)

MŠMT na svých stránkách vydalo doplnění manuálu k provozu škol od 1. září. Drobné úpravy jsou navázány na aktuální opatření Ministerstva zdravotnictví. Informace k doplnění manuálu pro školy a školská zařízení najdete v tomto dokumentu, aktualizovaný manuál si můžete stáhnout přímo zde.

Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi