Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Koronavirus pro ŠJ přehledně

24.9.2020

Rozšíření opatření u hromadných akcí a ve stravovacích zařízení od 24. 9. 2020 (24. 9. 2020)

Ministerstvo zdravotnictví od čtvrtka 24. 9. omezuje otevírací dobu provozoven stravovacích zařízení – zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách v čase mezi 22:00 a 6:00. V případě hromadných akcí se zakazují akce s účastí přesahující 50 osob ve stejný čas, koná-li se akce převážně ve venkovních prostorech, pokud každý účastník nemá určeno místo k sezení, s výjimkou trhů, veletrhů výstav a podobných akcí. U akcí konajících se ve vnitřních prostorech zůstává omezení na max. 10 osob, pokud účastník nemá určeno místo k sezení.


Změna v povinnosti nošení roušek ve školách a školských zařízeních (18. 9. 2020)

Od pátku 18. 9. se rozšiřuje povinnost nošení roušek i na všechny prostory škol a školských zařízení. Výjimku mají první stupně ZŠ a vzdělávací aktivity, jejichž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku, jako například tělesná výchova, zpěv, hra na dechové nástroje aj.  Povinnost nosit roušku platí tedy i pro pracovníky školních jídelen, kteří musí nosit ochranu úst a nosu nejen při výdeji, ale i při přípravě pokrmů. Více se dočtete i v článku Časté dotazy k opatřením proti koronaviru, kde jsme problematiku aktualizovali. Mimořádné opatření MZ naleznete zde.

 

Omezení otevírací doby provozoven stravovacích zařízení v nočních hodinách (18. 9. 2020)

Od půlnoci z pátka 18. 9. na sobotu začíná platit další mimořádné opatření MZ, které zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v době od půlnoci do šesté hodiny ranní s několika výjimkami. Výjimku mají provozovny, které neslouží pro veřejnost (např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních). Zákaz se dále nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb, např. rychlé občerstvení s výdejovýcm okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny. 

 

Nová opatření MZ platná od 18. 9. 2020 od 18:00 (17.9.2020)

Od pátku18. 9. od 18 hodin zavádí Ministerstvo zdravotnictví nová opatření: 

1. Zpřísnění pro konání vnitřních hromadných akcí na stání – vnitřní hromadné akce (s výjimkou trhů, veletrhů, výstav apod.) s účastí přesahující 10 osob ve stejný čas, se budou moci konat pouze za podmínek, že každý účastník bude mít určené místo k sezení. Toto omezení se týká nejenom organizovaných akcí, ale také provozoven typu restaurace, bary nebo kluby. Ve vnitřních provozovnách stravovacích služeb nesmí provozovatel připustit více zákazníků, než je míst k sezení pro zákazníky.

2. Zpřesnění pro používání roušek ve vnitřních prostorech provozoven stravovacích služeb – zákazník těchto provozoven může odložit ochranný prostředek nosu a úst pouze v době konzumace pokrmů a nápojů, a to pokud sedí u stolu na židli, lavici, barové stoličce u barového pultu apod. Neplatí to například pro zákazníky konzumující nápoj při stání ve výčepu či při pohybu v provozovně.


Povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách po celé ČR od 10. 9. 2020 (10. 9. 2020)

A opět tu máme povinnost nosit roušky. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci bude od čtvrtka 10.9. povinné nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách staveb mimo bydliště, společných prostorách škol a v prostředcích veřejné dopravy po celé České republice. Z této povinnosti jsou vyjmuty například děti do dvou let, děti a pedagogičtí pracovníci v MŠ, dále zákazníci provozoven stravovacích služeb v době konzumace potravin a pokrmů a další. Podrobnější informace a veškeré výjimky z této povinnosti najdete zde.


Metodika pro nařizování karantény ve školách (9. 9. 2020)

Ministerstvo zdravotnictví vydalo Metodiku pro nařizování karantény ve školách v souvislosti s covid-19. Tento materiál by měl přinést jasno do ne zcela přehledné situace, kdy jednotlivé hygienické stanice ke školám přistupovaly rozdílným způsobem. Základní myšlenkou metodiky je, aby karanténní opatření, pokud je to možné, zasáhla školu co nejméně.

 

Upřesnění k povinnosti nošení roušek (6. 9. 2020)

Na stránkách MŠMT byly upřesněny informace týkající se nošení roušek ve školách a školských zařízeních. Nosit roušky v budově školy či školského zařízení není povinné, tato povinnost se však odvíjí dle stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví, tzv. semaforu. Povinnost nošení roušek by se však mohla vztahovat na pořádání hromadných akcí. Dále se zde například dozvíte, zda ředitel školy může nošení roušek nařídit, případně za jakých podmínek.

 

Manuál k provozu škol od 1. 9. 2020 (1. 9. 2020)

MŠMT na svých stránkách vydalo doplnění manuálu k provozu škol od 1. září. Drobné úpravy jsou navázány na aktuální opatření Ministerstva zdravotnictví. Informace k doplnění manuálu pro školy a školská zařízení najdete v tomto dokumentu, aktualizovaný manuál si můžete stáhnout přímo zde.

Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi