Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma Prodej karet a čipů

Červeně příspěvky za posledních dní
odpovědětMiroslav Černý9:18 22.3.2007
Vážené čtenářky, čtenáři portálu. Slíbil jsem, že se pokusím opatřit oficiální stanovisko k prodeji čipů a karet ve školních jídelnách. Nechal jsem vypracovat právní rozbor a obrátil jsem se na vedoucí odboru školství KÚ. Všechny podklady jsem ochoten předat redakci.
Prodej čipů a karet jídelnou NENÍ procedurálně v pořádku a rodiče by neměli být k takové platbě VYZÝVÁNI. Pokud chtějí jídelně "pomoci", měli by poskytnout dar. Jídelna není oprávněna platbu za prodej čipů a karet přijmout, protože vzhledem k platné legislativě není takový prodej opodstatněný, dětský strávník platí pouze za potraviny potřebné k přípravě oběda. Výběr dalších prostředků do jídelny musí probíhat odděleně a podle účetních pravidel pro příjem daru.
odpovědětxyxy10:29 22.3.2007
Pane Černý asi jste plýtval iniciativou. To snad každý pracovník z oboru ví, že výběr prostředků - do jídelny mimo potravin probíhá a účtuje se odděleně. Pokud nejste z oboru a naší práci neznáte , tak se snad do diskuze nezapojujte!!Snad nepředpokládáte, že v současbé době se bude někdo vracet k papírovým stravenkám?A pokud chce někdo využít moderní techniku objednávek , tak si zkrátka ten čip musí koupit a když ho ztratí tak si koupí nový a třeba i několikrát. Na druhou stranu - po ukončení stravování - pokud je nepoškozený dostane své peníe zpět!
odpovědětMiroslav Černý11:20 22.3.2007
Vážená paní, podle informací se skutečně účtuje prodej čipů a karet odděleně ale nikoliv jako dar. Jídelna není oprávněna prodávat cokoliv, na co nemá zákona oprávnění. Nejde o vracení k papírovým stravenkám, ale nastavení správných účetních a zákonných postupů v prodeji karet a čipů. Když už jste ale poukázala na stravenky, tak ty byly pro dětské strávníky zdarma a náklady s jejich tiskem a distribucí plně nesl poskytovatel stravovací služby.
odpovědětMiroslav Černý11:30 22.3.2007
Ještě bych rád dodal, že jsem jen poskytnul výklad jehož autorem nejsem já, ale právnička pracující jako vedoucí odboru školství KÚ a v ta je předpokládám pro Vás dostatečnou autoritou. Bez souhlasu si však nedovoluji zveřejnit její jméno, považoval bych to za nekorektní.
odpovědětPavel Ludvík12:32 22.3.2007
To je ale velmi důležitá poznámka. V řadě případů se bohužel výklady různých KÚ liší.
odpovědětveronika20:10 30.3.2007
ja se ptam, za jakou cenu se čip prodava? u nas ve škole za 100kc to se mi zdá hodně co vy na to?
odpovědětveronika20:15 30.3.2007
za kolik se prodáva číp? u nas ve škole 100kc Zdá se nám
to hodně.
odpovědětMiro17:12 12.3.2019
Ja by som použitý čip po niekom nechcel, keď nový stojí 5 korún. https://www.ebay.com/itm/172308736891
odpovědětAnnonym19:20 11.3.2019
Dobry den kdyz jsem nasel cip na obedy muzu ho nekdy v budocnu použít jako já sám?
odpovědětDana11:23 22.3.2007
Souhlasím s xyxy. Také u nás se čipy prodávají
- tedy je to záloha - která se po skončení stravování vrátí. Když zratí - koupí zálohově další.
odpovědět12349:35 13.3.2019
Čip lze použít pouze po zaktivování u vedoucí jídelny. Ta ovšem zjistí, komu čip patřil a pokud je férová, tak vrátí původnímu majiteli peníze, protože ten si musel zakoupit nový. Proč by někdo měl zaplatit 2 čipy a vy jste ho používal zdarma ????
odpovědětxyxy12:35 22.3.2007
To není nic nového. Váš náhled je z venku. Zeptejte se ředitele, kam chodí vaše dítě do školy, proč prodává kreditní kartu a on vám to vysvětlí. Ještě více se o to zajímejte a ještě výše a snad už to konečně někdo právně ošetří. Problém o kterém se ví hodně dlouho.
odpovědětxyxy12:40 22.3.2007
To není nic nového. Váš náhled je z venku. Zeptejte se ředitele, kam chodí vaše dítě do školy, proč prodává kreditní kartu a on vám to vysvětlí. Ještě více se o to zajímejte a ještě výše a snad už to konečně někdo právně ošetří. Problém o kterém se ví hodně dlouho.
odpovědětMiroslav Černý14:53 22.3.2007
Já jsem se ptal jen jako rodič a na jídelně, kam chodí má dcera snad i na základě mé iniciativy postup změnili. Kartičky jsou vydávány zdarma, neboť ředitel školy nenašel v žádné legislativě opodstatnění pro jejich prodej. Za pravdu mi dala i školská inspekce. Doufám, že se tak brzo stane i dalších krajích, neboť legislativa je pro všechny zúčastněné subjekty školního stravování stejná a ta prodej kartiček a čipů dětem nepřipouští.
odpovědětJana15:00 22.3.2007
Konečně o někdo řekl nahlas. Pane Černý, z jakého jste kraje?
odpovědětMiluše15:20 22.3.2007
VIS Plzeň musím za kartičky zaplatit. Kde mám vzít peníze na 1300 kartiček ? To mám navýšit rozpočet ? A chtít navýšení rozpočtu na Magistrátu ?
odpovědětMiroslav Černý15:33 22.3.2007
Paní Miluše, kde vezmete peníze na talíře, konvektomat, provoz myčky? Platit musíte všude, proč by měli rodiče přispívat právě na kartičky? Z jakého důvodu vyberete právě ten jeden potřebný prvek a ten dáte k úhradě rodičům? Vždyť takhle by Vám mohli přispívat třeba na internet, aby měli dostupné objednávání, nebo na obyčejný telefon, aby se usnadnilo odhlašování. Kartičky jsou jen jednou z mnoha potřebných věcí na jídelně. Pochopte, jde o princip.
odpovědětHedvika17:47 22.3.2007
Pane Černý, pokud si pamatuji, tak jste tady nedavno sliboval, že tady na portále končíte a do diskuse se z důvodů časového zaneprázdnění již zapojovat nebudete. A už zase píšete bla, bla, bla.
Naší práci nerozumíte, nejste z oboru, tak již konečně přestaňte psát. Díky moc a hezký zbytek dne. Doufám, že už tady Vaše jméno zítra a potom číst NEBUDU !!!!!!!!!!!!!
odpovědětRomana19:20 22.3.2007
Čipy prodáváme už delší dobu, respektive zapůjčujeme proti záloze po dobu školní docházky.
Informace od pana Černého mě zajímá. Mám také pocit, že je to celé jaksi "na vodě". Když jsem nastoupila a chtěla jsem vědět, jak mám čipy účtovat a kam, vedení školy mi neumělo poradit. A co nám poradí naše metodičky???
odpovědětMarie Zachová23:34 22.3.2007
Pan Černý má pravdu. Děti mají opravdu hradit pouze potraviny. Tak říká vyhláška. Na druhou stranu je proti tomu provozní rozpočet, který dostáváte a to už je problém. Někde to vyřešili už na začátku a každé dítě dostane čip a po ukončení docházky čip vrátí. Někde vyberou i zálohu, kterou vrací, když čip vrátí a ukončí docházku. Čip má trvanlivost 10 let a tím by měl každému vydržet po dobu školní docházky. Karta má trvanlivost 2 roky a tak správně by mělo každé dítě po dvou letech dostat novou kartu.Všechno mezi tím by si měli strávníci platit sami. U čipů je to jednoduché, ale u karet je to problém s evidencí a pro nás, jako pro poskytovatele služeb, je to finančně náročné. Nejvýhodnější je řešení, že dítě dostane čip při nástupu (nejlépe proti záloze) a pokud ho ztratí nebo zničí, tak si může koupit nový nebo místo něj si může koupit kreditní kartu. Že to tak není všude a že většinou se porušuje vyhláška je zapříčiněno přiděleným rozpočtem. Zřizovatelé, školní inspekce a jiné kontrolní orgány se k tomu staví negativně, protože znají sumy rozpočtů. Ministerstvo mlčí a vyhlášku nezmění. Je to všechno otázka peněz. Výše pan Černý píše, že jde o princip. Nikdo nebude vybírat za rozbitý talíř či skleničku, ale všichni víme, jak děti zachází s kreditkami a čipy a jak je zapomínají. Nebudeme vybírat za tyto identifikátory, ale děti nedostanou oběd, když nebudou mít své "platidlo". Já nemám v pracovní náplni, že musím najít, zda dítě má na ten den oběd nebo nemá. Zdržuje mě to a hlavně mít identifikátor nebo třeba stravenku je povinností každého strávníka. Do autobusu městské hromadné dopravy bez kreditky vás nenechají nastoupit (u nás). A to je další otázka do diskuze.
odpovědětMiroslav Černý1:16 23.3.2007
Vážená paní Zachová, jestliže má čip trvanlivost deset let a připustím, že jej žák po devíti letech vrátí, stane se za rok čip dále nepoužitelný, neprodejný. Jídelně čip zůstane, VIS Plzeň nebo jiný prodejce Vám přeci peníze za čip nevrátí. Takže se problém pouze odsune.
Karta, podle mých informací mé ženy, vydrží dceři maximálně půl až třičtvrtě roku. Možná je ale dcera méně šetrná ke kartě, dva roky životnosti mě poněkud překvapily. I kdyby ale karta dva roky vydržela a byla poskytnuta proti záloze, stějně by jídelna musela každě dva roky karty zakoupit nové a žákům opět proti záloze vyměnit.

Druhá záležitost je v zapomínání, ta úzce souvisí s principem prvním. Žádné dítě není povinno mít svůj identifikátor a takovou podmínku opět v legislativě nenajdete. Pokud si vytvoříte provozní řád, kde výdej oběda podmíníte identifikací čipem nebo kartou, budete jednat protiprávně. Dítě není povinno čip nebo kartu zakoupit ani nosit. To je zcela zásadní rozdíl oproti autobusu městské dopravy. V principu je to stejné, jako kdyby si mělo nosit svůj talíř nebo příbor a tato podmínka byla eventuálně zanesena do provozního řádu. Čip nebo karta je jen další z mnoha důležitých součástí celého komplexu jídelny, není jediný důvod chovat se k identifikátorům nějak výjimečně.

Omlouvám se všem, koho mé úvahy obtěžují, jednoduše na ně nereagujte a všem ostatním děkuji za pochopení, skutečně jsem laik a dovolil jsem si vás oslovit jako odbornou obec čtenářů v oblasti školního stravování. Zejména děkuji paní Zachové, která zareagovala velmi kultivovaně, takto si představuji skutečného profesionála na svém místě schopného fundovaného dialogu.
Pokusil jsem se dostát svému slibu o zajištění právního stanoviska k problematice čipů a karet. Tato diskuze je opravdu mým posledním vystoupením. Přeji vám mnoho úspěchů při zvládání složitostí ve vaší každodenní práci Upřímně vás obdivuji. Miroslav Černý
odpovědětMilada7:17 23.3.2007
Paní Zachová píšete, že se porušuje prodejem čipů vyhláška. Nedostatek financí přeci nemůže být omluvenkou. Jak bychom měli postupovat správně? Mám požadovat navýšení rozpočtu?
odpovědětmach7:34 23.3.2007
Pane Černý píšete,že není povinností mít čip,stravenku nebo kartu.Můžete mi sdělit Váš názor jak kuchařka u výdejního okénka pozná zda dotyčný strávník má příhlášený oběd nebo už nejde podruhé.
odpovědětMiluše7:38 23.3.2007
Pane Černý, možná, že ještě odpovíte. Jsme velká jídelna s 1350 strávníky. Vaříme tři druhy jídel denně. Strávníci k nám dochází z 5 škol. Nevím
( pokud nebude strávník nosit karty či čipy ), jak poznám podle obličeje, že má oběd č1 -č.2 . -č 3 ? Karta či čip je identifikací strávníka a všude, kam jdete se " něčín " prokazujete. ( třeba pošta,spořitelna atd. ) Jak poznáme, pokud strávník nepředloží svou identifikaci, že má zaplacen oběd ? Souhlasím s příspěvkem pí. Zachové.
odpovědětMiroslav Černý7:50 23.3.2007
Napsal jsem, že není povinností dětských strávníků používat identifikátory, to vychází z rozboru vyhlášky. Podle mého názoru je používání čipů a karet nezbytné zejména ve větších provozech. Nebavme se dokola o užitečnosti, ta je zcela evidentní. Problém bude ve vyhlášce - ta strávníkům nenařituje čipy ani karty používat a jídelně jejich prodej nepovoluje.
odpovědětTereza8:10 23.3.2007
Omlouvám se, ale v době, kdy jsem navštěvovala školní jídelnu bylo naprosto jednoznačné, že musím mít stravenku a že bez ní jídlo nedostanu - a to byla malá školní jídelna. Stejně tak tomu bylo v menze - a to jsem byla plnoletá. Moc nerozumím tomu, proč by dětem povinnost předkládat jakékoliv doklady o oprávnění odebrat oběd měl stanovovat právní předpis. Myslím, že toto jsou daná pravidla, které jsou schopny děti ve školním věku pochopit. Nejsem právník, ale myslím, že provozní řád jídelny je v tomto případě dostatečný. Jak již bylo řečeno výše, dítě si platí oběd. Provozním řádem pak mohou být stanoveny podmínky, za jakým bude oběd odebrán. Zaplacením oběda rodiče vyjadřují s těmito podmínkami souhlas.
Pokud by toto stanovoval právní předpis, pak to stejně nebude povinnost pro dítě, protože je nezletílé, ale pro rodiče.
odpovědětMilada9:29 23.3.2007
Souhlasím s názorem pana Černého, pracuji v jídelně v severních Čechách. Máme 430 stravovaných dětí a bohužel většina z nich nemá opakovaně na čip a vzhledem k problematické skupině karty ztrácí i několikrát za měsíc. Přesto je nelze ze stravování vyloučit, měli jsem tu na to kontrolu. Strávník je povinnen zaplatit za oběd jen suroviny, organizační záležitosti jsou věcí jídelny. Kontrola z ČŠI do zápisu uvedla, že nesmíme požadovat platbu za karty ani NUTIT STRÁVNÍKY DO ZAPŮJČOVÁNÍ IDENTIFIKAČNÍCH PROSTŘEDKŮ PROTI ZÁLOZE. I inspekce se postavila proti nám, z výkladu vyplynulo, že karty mít můžeme, stravenky mít můžeme, ale nesmíme za tyto mechanismy chtít zaplatit ani za zapůjčení. Dokonce prý je naším rizikem a našimi náklady zapůjčování karet. Toto opatření (zápis) nás přiměl přejít zpět u rizikové skupiny strávníků na průkazky. Komplikuje mi to život, zdržuje, ale vyhláška je na straně strávníků. Strávníky totiž potřebuji, víte, jaká je situace.
odpovědětMarie Zachová9:51 23.3.2007
Tak to je. Tereza i Milena uvádějí jak to je. Nějaký identifikátor potřebujeme a i ty karty jak uvádí Milena jsou zavádějící, protože, když se dítě usmyslí, že nebude si brát kartu, tak se s tím nic nenadělá. Já si myslím, že ve vyhlášce by to mělo být ošetřené. Třeba tím, že bude uvedeno: Identifikaci si stanoví školní jídelna v provozním řádu školní jídelny. Pokud kontroly budou tento problém brát přesně podle vyhlášky a právních předpisů, vracíme se zpět o 20 let, k papírovým stravenkám, k jednomu druhu jídla a ke klasice. Rodiče, jako třeba pan Černý by nás mohli více chápat a nedívat se, že vydělává firma vyrábějící karty, ale že takto můžeme pro jejich děti fungovat lépe. Představa, že dítě-strávník zjistí, že nemusí mít žádný identifikátor mě děsí. Dovedu si jasně představit následky. Zdraví Zachovka
odpovědětMiroslav Černý10:10 23.3.2007
Vážená paní Zachová, rozumím Vaší argumentaci, nezdá se Vám ale nepoctivé rodičům takovou informaci zamlčovat a požadovat po nich platbu, kterou nejsou povinni platit a uvádět je tak možná i v omyl?
Proč upřednosťnovat distributora právě identifikačních zařízení? Proč nevybíráte ku příkladu za již zmiňovaný internet a nedáte tak vydělat jeho poskytovateli, proč se rodiče neskládají na novou myčku a nedáte tak vydělat (př. zde uváděné firmě Aralsa)? Proč se rodiče neskládají a nepřispívají na tak nízké platy kuchařek? Znovu se ptám, proč mají rodiče doplácet právě za identifikační média?
odpovědětZach...10:45 23.3.2007
Nějaká identifikace být musí. A že jsou to kreditky nebo čipy, tak to nám umožňuje vést školní stravování jinak. Vy se na to díváte ze svého pohledu chudáka rodiče. Já se na to dívám z pohledu chudáků zaměstnanců v jídelně. Bohužel na vaší straně je nedokonalá vyhláška. Doufám, že toto bude jednou ve vyhlášce ošetřeno.
odpovědětMiroslav Černý11:02 23.3.2007
Necítím se jako chudák rodič, složili jsme spolu s ostatními rodiči dar škole, každý podle svých možností. Naše paní vedoucí si po dohodě s ředitelstvím nakoupí do jídelny vše potřebné v souladu s legislativou.
Identifikaci nezpochybňuji, jen se ptám po argumentu, který z ní činí něco výjimečného a konkrétního, za co máme v rozporu s vyhláškou platit.
odpovědětxxxx11:56 23.3.2007
To jste udělali dobře. Je hezké vidět, že rodiče se snaží řešit problém.
odpovědětMiluše11:07 23.3.2007
To znamená, že opravdu porušujem prodejem karet vyhlášku?
odpovědětMrei Zachová11:58 23.3.2007
Ano.
odpovědětLukáš13:01 23.3.2007
a) Je dáno, že strávník platí pouze náklady na potraviny, ne však režie a mzdy. Platba za kartu ale není režie oběda, protože ji neplatíte pravidelně. Je to jiná platba, kterou ale vyhláška nezakazuje. A co není zakázáno, je povoleno.

b) Vyhláška naopak jednoznačně říká, že platby za obědy hradí zákonný zástupce nezletilého žáka nebo zletilý žák. Tudíž nezletilé děti si samy vlastně nesmějí kupovat obědy. Ukázka toho, kam vede aplikace právních předpisů ad absurdum.
odpovědětJitka13:25 23.3.2007
Lukáši je vidět, že se orientujete v právu, ale zde se mýlíte. Vyhláška stanoví, co konkrétně strávník platí, to znamená, že jiné platby v rámci poskytování školské stravovací služby nepřipouští. Když se uvede, že auta jezdí co nejblíže levému okraji vozovky, nelze odvodit, že může jezdit vpravo nebo uprostřed, protože to není zakázáno.
odpovědětLukáš10:37 26.3.2007
Obávám se, že se jedná o úhel pohledu. Vyhláška totiž deklarativně stanoví, že "úplata za školní stravování je určena výší finančního limitu" (§ 5). Dále ovšem stanovuje, že "podmínky jeho poskytování vymezí ve školním nebo vnitřním řádu" a že provozovatel určí "zejména podmínky přihlašování a odhlašování strávníků, organizaci výdeje jídel a způsob hrazení úplaty za školní stravování" (§ 2). Dle mého názoru tedy vyhláška přímo zmocňuje provozovatele, aby si určil svůj způsob organizace, bez ohledu na to, zda placený či ne. Samozřejmě se nesmí jednat o ziskový způsob (koupím kartu za 30 Kč, prodám za 50 Kč). Nelze ale ani chtít po zřizovateli, aby karty poskytoval zadarmo. Pokud by měl strávník nárok na kartu zdarma, pak na ní má nárok vždy, tedy i když jí každý den ztratí. A spočítejte si, kolik by to činilo, kdyby to naschvál dělalo více lidí. Zdůrazňuji, že se jedná jen o můj názor, ale dokud nerozhodne soud (nebo to nenařídí zřizovatel), pak se u nás budou karty i nadále prodávat.
odpovědětSoukeníková12:03 26.3.2007
Pane Lukáši, myslela jsem si to stejně jako Vy, ale mýlila jsem se. Zásadní je výše finančního limitu. Kdybychom prý nakoupili karty ze zlata s vyrytým kódem za 10 000 Kč/kus a za stejných 10 000 Kč je prodávali, omezili bychom podstatu poskytování školního stravování jako sociálního zabezpečení. Nejde o výši ceny karty, zkrátka se to nemá. Mám písemné vyjádření, kde je mi přímo zakázáno karty takto účtovat. To je pro mě zásadní stanovisko a nařízení školského odboru. Budu jej respektovat a věřím, že i u soudu bych se obhájila. Karty necháme tak jak jsou, nové uhradíme ze rozpočtu.
odpovědětLukáš13:02 23.3.2007
Oficiální stanovisko může vydat pouze soud. Žádný právník nebo vedoucí odboru. Nepřisuzujme právníkům či úředníkům pravomoci, které nemají.
odpovědětTereza13:06 23.3.2007
Jen menší úprava: Oficiální stanovisko může vydat i úřad, výklad zákona v ČR pouze soud.
odpovědětLukáš10:04 26.3.2007
Pokud úřad vydá oficiální stanovisko, že máte udělat A, vy to uděláte, ale soud řekne, že jste měla udělat B, hádejte, kdo si to odskáče. Úřad nebo vy? :)
odpovědětMarie Zachová13:21 23.3.2007
Přesně tak to je. Nelze to správně popsat v pár řádcích diskuze. Zase narazíme na nedokonalou vyhlášku. Zdraví Zachovka
odpovědětHelča13:29 23.3.2007
Pro mě tedy stanovisko vedoucího školského úřadu je dost určující. Proč tohle neřeší portál v nějakém článku? To nás zajímá.
odpovědětMiroslav Černý13:35 23.3.2007
Ještě pořád nikdo neuvedl důvod, proč se vybírá právě za identifikační média?
odpovědětLUDMILA13:59 23.3.2007
U nás se vybírá záloha proto, aby děti čip opatrovaly. Pokud bude zadarmo, nebudu nic jiného dělat, než vydávat čipy.
odpovědětMarie Zachová14:28 23.3.2007
Na to nelze tady v diskuzi krátce odpovědět.
odpovědětEvaa14:03 23.3.2007
Souhlasím s Vámi, pokud mi vedoucí odboru školství nařídí nevybírat za karty, nemohu jít proti takovému nařízení nebo doporučení, je to náš zřizovatel.
Souhlasím s tím, že školní jídelna nemá právo podmiňovat poskytnutí školního stravování zakoupením identifikačního média. Rodiči, který na tom bude trvat, by skutečně mělo být umožněno stravovat se pomocí stravenek.

Nesouhlasím však s tvrzením: "Jídelna není oprávněna platbu za prodej čipů a karet přijmout[...]" Pokud se podíváme do školského zákona § 123 odst. 3), nalezneme zde:"Školské služby lze poskytovat za úplatu, která je příjmem právnické osoby vykonávající činnost daného školského zařízení."; odst. 4) se píše, že výši úplaty stanovuje ředitel zařízení.

Tzn. pronájem čipu je služba, ze kterou si škola může naprosto legálně nechat zaplatit.
odpovědětSoukeníková14:17 23.3.2007
Pronájem čipu není v žádném případě školská služba, pane Adámku, nechápu, jak můžete takový blud napsat? Jste ze školství? Školské služby jsou přímo školským zákonem definovány. Pokud byste však chtěl skutečně pronajímat čipy, musel byste je nakoupit z rozpočtu školy. Kdo zaplatí nové, když je žáci po použití vrátí a už nepůjdou dále prodat? Jak budete řešit karty? Kde máte nějaké systémové řešení? Zdá se mi, že o této problematice nic nevíte. Volala jsem k nám na kraj a bohužel musím plně potvrdit slova pana Černého, mám z toho dost zamotanou hlavu před víkendem, patřím mezi ty ředitelky školy, kterým totž školní jídelna není ukradená.
Celou věc jsem také ověřil a musím uznat, že máte pravdu a já se zmýlil. Omlouvám se.
odpovědětMarie Zachová14:49 23.3.2007
Nejstrašnějsí na tom všem je, že nikde není napsáno, že dítě se musí něčím prokázat, když si jde pro oběd. Ať už je oběd zaplacený nebo objednaný. V provozním řádu můžeme mít napsané cokoliv a když se proti nám postaví někdo s vyhláškou, tak jsme "nikde". Nikde není napsáno, že musí něco mít. Nikde není uvedeno, že tyto podmínky si tvoří každý subjekt sám. Takže, když si dítě řekne, že se ničím nebude identifikovat a chce oběd, tak ho musí dostat - má ho zaplacený. Převedeno do absurdna - sedneme si k výdeji a každého si odškrtneme, každý nám řekne, zda chce na další den jedničku nebo dvojku a my si pak sedneme k počítači, naše zápisky zaznamenáme a takhle to bude každý den ......
odpovědětSoukeníková16:18 23.3.2007
To je právě to. Konzultovala jsem záležitost s právníkem a KÚ. Od dubna přestaneme vybírat za čipy a karty, přes vyhlášku jít nehodlám. Pokusím se rozumně dohodnout s rodiči a "požádám" je o dar, identifikační média prostě potřebujeme a i v případě, že bychom je měli platit ze svého, zpět do stravenek nejdeme. Byla jsem též informována, že se chystá prověření této záležitosti plošně a na poradě ředitelů budou všichni informováni, zmínka bude i v "instrukcích". Jen doufám, že už mě další jobovka nečeká, před nedávnem jsme řešili obědy v době nemoci. Omlouvám se i panu Adámkovi, jsem z toho rozladěná.
odpovědětRoman16:57 23.3.2007
Vážená paní ředitelko, rád bych Vám seriózně poradil. Už dříve zde "Honza" upozorňoval na možnost pořízení snímačů otisků prstů. Tyto techologie nejsou nikterak nedostupné, stačí o nich uvažovat a pokusit se sehnat informace. Tím byste se zbavila problémů s čipy jednou pro vždy. Neexistovalo by zapomínání, odpadlo by mnoho organizačních problémů. Pokud by jídelna měla nakupovat karty a čipy bez příspěvků rodičů, investice do nových biometrických snímačů je rozhodně výhodnější.
Další alternativou je využití některých jiných identifikátorů, karet, které jsou využívány například v městské dopravě.
odpovědětTereza18:00 23.3.2007
Myslím, že zaplacení oběda je forma normální odběratelsko-dodavatelské smlouvy. Smlouvy jsou právními předpisy ošetřeny. Na obou stranách je, na jakých podmínkách se dohodnou. Zaplacení znamená přistoupení na smlouvu. Nevěřím tomu, že je třeba to mít ve vyhlášce! (Navíc pokud by se stanovovala povinnost, pak to podle Legislativních pravidel vlády musí být v zákoně).
Vím, že tu již někdo zpochybnil MHD, ale tam se povinnost předložit jízdenku také neřídí vyhláškou, ale Přepravním řádem. Tím, že nastoupíte do dopravního prostředku přistupujete na podmínky, za kterých je přeprava provozována. Zaplatit také musíte předem. Nevím, jestli je to dobrý příklad, třeba to někdo zpochybní. Ale jsem přesvědčená, že vyžadování dokladu o oprávněné odebrat oběd není otázka vyhlášky, ale smluvních podmínek. Třeba se ozve nějaký právník a vyvrátí mi to, ale podle mě jde o nákup služeb a tam přece neplatí, že jedna strana je povinna něco poskytnout a nemůže si stanovit, za jakých podmínek.
odpovědětMarie23:15 23.3.2007
Díváte se na to pod nesprávným úhlem. Žák má ze zákona na oběd nárok za cenu surovin pokud je ve škole nebo se jedná o první den neplánované nepřítomnosti a TEČKA. Nesmí být dále zatěžován dalšími finančími komplikacemi, které by mu nedovolovaly oběd vyzvednout.

Ta vyhláška pomáhá dětem ze sociálně slabších skupin v zajištění mnohdy alespoň jednoho teplého jídla za den. Tyto děti mívají vedle sociálních problémů i výchovné obtíže, jsou nepořádné, karty a čipy zapomínají, ztrácejí...ale to nemůže být důvodem k neposkytování stravy. Vytváření pozitivní diskriminace není přípustné a hlavně by bylo vůči ostatním nespravedlivé. Proto jen cena surovin a nic víc!
odpovědětTereza13:57 27.3.2007
Nejde o nesprávný úhel pohledu. Od počátku v mých dvou příspěvcích nejde o porušování vyhlášky nebo finanční záležitosti, ale o slova, že "vyžadování stravenek či karet či čehokoliv při odběru oběda je protiprávní". Prostě si nemyslím, že tomu tak je. Nic víc, nic míň. Hezký den!
odpovědětLenka10:31 24.3.2007
"Přepravním řádem" ve školství je Školský zákon s veškerou navazující legislativou. Z tohoto "přepravního řádu" jednoznačně vyplývá, že jídelna MUSÍ v rámci socilního zabezpečení POSKYTNOUT žákům oběd ZA CENU SUROVIN. Další podmínky, které jsou organizačně technické, pedagogické atd. upravuje právě Školský zákon. Nikde však nenaleznete oprávnění k vybírání peněz od rodičů za karty nebo čipy. Provozní řád jídelny musí být s tímto v souladu. V podstatě není o čem diskutovat, prodej karet a čipů porušuje vyhlášku a není správné rodiče k takové platbě vyzývat. Když prodej čipů účtujeme, dokladujeme dokonce porušování zákona a v takových objemech peněz to je skutečně velmi závažný problém. Tak nějak to je v zápisu, byli jsme na to již upozorněni kontrolou. Ředitel má problém a bohužel to odnáším jako vždy já. Hledáme řešení, nemá někdo nápad? K poskytnutí daru se také nesmí vyzývat a postaru rozhodně pokračovat nesmíme.
odpovědětLukáš10:38 26.3.2007
Osobně si myslím, že nemáte pravdu, viz má reakce výše.
odpovědětMarie Zachová21:58 23.3.2007
Třeba už vadím, že se k tomuto problému stále ozývám, ale je to věc, která mě trápí řadu let. Dělala jsem mrtvého brouka stejně jako kontroloři a všichni byli rádi, že se o tom moc nemluví. Mnoho lidí (ve školním stravování) ví, že je to problém. Hlavně ti, kteří by mohli celou záležitost vyřešit. Něco na tom je, co píšete. Pak bych ráda viděla výklad k té naší vyhlášce a ten není. Školní stravování se díky kartám a čipům posunulo dál. Představa, že je začne platit provozovatel - zřizovatel, tak se vracime někam zpět, protože zřizovatel se bude bránit pro finanční náročnost. Na druhou stranu pro strávníka to není zase až tak zatěžující (platba za kartu nebo čip). Třeba se to hne a posune ve vývoji a někdo to právně ošetří. Já na to už dlouho čekám. Zdraví Zachovka
odpovědětHonza23:40 23.3.2007
Týjo čověk se nachvíli vydá do Práglu a Mirda to tu takhle rozpálí. Holky, se nestačim divit, řešíte estli dáváte harantíkům dost hrášku, jestli vopíct buřty a nenazlobit toho ruskýho kosmonauta HACCCP a porušovat vyhlášku, našlapovat zlechka vokolo, aby se toho nevšimli kontrolóří vám neva. Normálka Zachovka smekám a hluboce se kaju, myslel jsem, že jsi poctivá pečlivka a ty zatim třída kujón. Vopravdu beru reverzem tu svazačku a omlouvám se. Mrtvej brouk a tutlat... Jenže holka, dycínky se najde nějakej snaživej Mirda a je po hehe.Možná se ještě zamyslíte nad těma snímačema prstů. Dobrou, vorvaň je proti mě toudle dobou namydlenej krasavec. Pa holky, pa Maru a v pondělí čauvas.
odpovědětMonika10:59 24.3.2007
Paní Zachová dovolte mi s Vámi nesouhlasit. Přesně takhle nenápadně se hroutí celý sociální systém. Pár korun za kartu, stovka za čip,další stovka u doktora, o měsíc kratší platnost dálniční známky, příplatky za léky, pár procent navíc za elektřinu, plyn, benzín...ano v jednotlivosti platba za kartu nikomu nevadí, ale součet všech těchto drobností se pro některé rodiny stává neúnosným.
odpovědětMiluše17:18 24.3.2007
Je mě trochu ouvej ze všech těch příspěvků. Teď řeším na zařízení nevydávání zapomnětlivcům obědy bez čipu či strav. karty a k tomu ještě tohle. Pan Černý má pravdu, když se zamyslím, tak děti opravdu mají platit pouze potraviny. Ale kolik vydáme zadarmo náhradních karet či čipů, když nám do jídelny denně přijde pro náhradní lístky také 70 zapomnětlivých dětí. A to někteří chodí i několikrát za týden. To budeme stále dávat karty zadarmo a oni se nám budou vysmívat, protože dle vyhlášky musíme..... Strav. kartu či čip beru jako " .dodatek " ke službě, kterou poskytujeme strávníkům. Pokrok v před. Již bez papírových stravenek. Rychlé odbavení u výdejního okénka, výběr oběda přes terminál atd. Za kartu si cenu nenavyšujeme, prodáváme karty a čipy za cenu, kterou zaplatíme VIS Plzeň. Musíme platit i za služby ve spořitelně, bance, na poště atd. Asi si ještě užijeme. Situaci budu řešit s odborem školství. Jak získám dar od rodičů? Mám 1350 strávníků.
odpovědětRadka17:02 25.3.2007
Čipy a karty jsou nadstandard, který slouží strávníkům, ale zároveň ulehčuje práci v jídelně. Zřizovatel má dvě možnosti - platit stravenkářku, tisk stravenek a s tím spojenou administrativu nebo zaplatit jídelně jíelně jiné efektivnější řešení.

Budu vypadat jak z pravěku, ale u nás jsme celou záležitost vyřešili s panem ředitelem organizačním opatřením, které bylo také v našich možnostech necelých 200 strávníků a to jen ze dvou základních škol.
Dozor. Dozorem jsou u nás pověřeni pedagogové, kteří učí poslední hodinu v dané třídě. Na oběd chodí celá třída (někde se spojuje) a to i s žáky devátého ročníku.
Neoprávněné obědy. Doprovázející pedagog je garantem, že ve skupině není nikdo, kdo na oběd nemá nárok, odpadlo nám tak mnoho administrativy se zjišťováním, kdo byl a kdo nebyl ve škole.
Karty. Karty jsme zrušili. Evidenci má u nás na starost pedagog! Do sešitu u výdeje jen napíše počet "dvojek" pro svoji třídu. Pro sebe má "stravovací arch" se jmény všech strávníků, tam si jen změny označí. Stravovací archy mi odevzdává každý měsíc a máme tak podklady pro případné kontroly.
Výjimky. Samozřejmě, že se stane, že z nějakých důvodů jde dítě na oběd samo, zapisuje se do sešitu (denně max. 3-5 strávníků), změny si pak provádím v programu sama.
Zkušenosti. Nejprve se do toho nechtělo pedagogům, mají práci navíc. pan ředtel je však přesvědčil a díky novému Zákoníku práce, by měli zůstávat na pracovišti celých osm hodin. Nezůstávají, ale na tuhle povinnost si zvykli. Vypadá to na první pohled složitě, ale věřte, že s vytištěnými archy a po určité zkušební době, to už nikomu ani nepřijde. Nějaká práce přibyla, ale zase spousta práce (př. evidence dětí, které zapomněly kartu, výdej a nových a náhradních karet) odpadla.
Celkově škola velmi ušetřila.
Netvrdím , že tento postup je použitelný všude, ráda jsem se podělila o naše zkušenosti. Ještě musím uvést, že tímto opatřením se do dění v jídelně zapojil celý pedagogický sbor a nejsme opomíjeni. Hezký den.
Tak toto je příklad hodný následování! Na téma spolupráce s ředitelem připravujeme na portál článek. Nemohla byste se mi ozvat na mail? Určitě by vaše zkušenosti ocenilo mnoho dalších vedoucích. Děkuji.
odpovědětLiliE7:31 26.3.2007
To je fakt pravěk!Kdybych tento způsob řediteli navrhla, určitě by s tím souhlasil ale s vyjímkou, že
budu ten dozor vykonávat já a tu evidenci taky!
A ještě by mi zkrátil úvazek!
odpovědětMiluše8:16 26.3.2007
Hezky se Vaše řádky čtou. Je to super, když škola pomůže. Ale jenom v případě, že jídelna patří pod ŠKOLU !!!! Já jsem samostaný právní subjekt - ředitel provozu, takže o veškerém dění na zařízení rozhoduji sama. Většinou zde na portál píší vedoucí, které jsou pod ředitelem školy. Nás jako samostatných ředitelů je asi málo ..... Žádný ředitel z 5 škol, které se u nás travují mě nepomůže. Dozory si zajišťuji také sama. Hezký den.
odpovědětEvča9:25 26.3.2007
Z právních subjektů tu nejste sama. Dnes ráno jsem si ověřovala informaci o kartách na kraji a byla prý už asi desátá. Potvrzuji informaci - nesmíme požadovat platby za karty a dokonce máme upozornit rodiče, že karty platit nemají. Jídelna tyto platby není oprávněna přijmout. Vážně netuším, co s tím budeme dělat, na karty v rozpočtu nemáme.
odpovědětLukáš10:41 26.3.2007
A máte to písemně? Úředníci rádi vydávají stanoviska, ale když je chcete na papíře s razítkem, najednou obrátí a tvrdí něco úplně jiného (osobní zkušenost).
odpovědětEvča11:25 26.3.2007
Já ne, ale mluvila jsem s kolegyní ze 14. ZŠ a oni to mají v zápisu z kontroly ČŠI.
odpovědětJana9:51 26.3.2007
Nemohlo by být řešení, že by si ve škole udělali otvírání dveří nebo evidenci v knihovně na ten samý čip co je v j ídelně? Mohla by to škola takhle vybírat?
odpovědětHelena10:03 26.3.2007
Zajímaly by mě ty snímače otisků prstů. Je to reálné, víte někdo o tom něco? Pokud to skutečně je možné, bylo by to pro nás posunutí vpřed stejné jako přechod ze stravenek na karty. Momemntálně si lámeme s ekonomkou hlavu, jak zajistit karty. Rodiče upozorníme , ale v žádném případě se ke stravenkám nevrátíme.
odpovědětMiluše10:07 26.3.2007
Stále více si myslím, že má pan Černý pravdu ....
Proto prosím VIS Plzeň o vyjádření, zda již nemají k prodeji připraven program na snímání otisku palce. Zbavila bych se " prokletých " čipů a karet a prst nosí u sebe každý !!! Až tato zpráva " dojde " do našeho města, tak zase bude průšvih. Rada se budu o program na snímání otisku palce zajímat. Pan Honza má dobrý nápad.
odpovědětModerátor10:25 26.3.2007
Prosím, abyste dotazy a vzkazy pro firmy směřovali na jejich obchodní oddělení a ne sem. Odpověď získáte jistě mnohem rychleji.
odpovědětHonza10:38 26.3.2007
Miluško to víš, že je to možný...ale ptáš se ouplně na špatný adrese. Popřemejšlej estli by Ti u benzínky řekli, že je lepší jezdit na elektriku. Víš tohle je jen o korunách, jinak už dávno máte snímače prstíků všechny. Božský Uádík by přišel vo zásadní příjem. Jsem ale zvědav jakej je kádr a co vo tom šrajbne. Zvostan ale v ruhygu, dyžtak ho vokomentuju:-))) Ale sleduj diskuzi, voni to desne rychle uměj stopnout. Jo a ještě dík za kompelimentík :-)
odpovědětAlena14:04 26.3.2007
Sleduji diskuzi o prodeji karet nebo čipů a čím více se tento problém rozpitvává, tím se mi všechno zdá být absurdnější. Dělám ve školství dost dlouho a pamatuji stravenky. Když žák stravenky ztratil, musel si zaplatit nové, protože stravenky byly přísně zúčtovatelný doklad, vedly se jako cenina a každý měsíc se vykazoval počet prodaných a neprodaných stravenek.Tato diskuze svědčí pouze o nedokonalosti školského zákona, ve kterém je podobných nesmyslů více. To, že škola nebo školní jídelna umožňuje strávníkovi výběr z více druhů jídel, výběr , přihlášky nebo odhlášky přes internet, a v neposlední řadě kontrolu konta a docházky dětí na obědy, což je myslím přínosné hlavně pro rodiče, poskytuje tím určité nadstardní služby.Pokud nebude možné identifikační média vydávat ani proti záloze dostanou se školy brzo do finančních problémů.A vyžadovat od rodičů dary, se mi zdá ještě absurdnější, protože není povinností rodičů poskytovat dary pro školu. To je dobrovolné, a v případě sociálně slabších rodin nemravné. To, že se vybere za kartičku symbolická záloha - v našem případě 25,- Kč se mi jeví daleko přijatelnější, i když teď vidím, že v rozporu se zákonem.
odpovědětPavlína14:00 26.3.2007
Dovolím si připojit se k vaši diskusi. Názory jsou velmi rozdílné, potřebujeme rovněž vyřešit tento problém. Musím ale říct, že některé názory mě velmi udivují - např, že dítě - strávník není povinen se "něčím" prokazovat, "nikde" to není nařízeno atd. Myslím si, že jednoznačně všude existují pravidla poskytování stravy - ať už to nazveme provozní řád jídelny či jinak, každá příspěvková organizace si stanoví podmínky, za jakých podmínek se dítě bude stravovat. S tímto "řádem" jsou seznámeni žáci i rodiče. Jestliže je ustanoveno, že strava bude vydávána na základě čipu, stravenky nebo čehokoliv jiného a rodič dítě na stravování přihlásil, pak za daných podmínek a nevím co by měl připomínkovat. Co se týká platby za čip, někdo uváděl, že ČŠI vytkla tento špatný postup. Velice by pomohlo nejen mi, ale i ostatním, kdyby pisatelka uvedla na základě "čeho a jaké " porušují předpisy. Pokud ČŠI upozorňuje na nesoulad s legislativou, pak museli uvést číslo ve zprávě -paragraf-odstavec-písmeno, a pak je věc jasná, pokud se jednalo pouze o vytýkání, že tak to nemá být, pak je to věc názoru. Náš právný systém je opravdu postaven tak, že vše co není zákonem zakázáno je povoleno.
odpovědětEvča22:57 26.3.2007
Správa je dlouhá, kritika prodeje čipů je popsána zhruba jako porušení vyhlášky č.107/2005 §2 odst.4 a § 5 odst 1...školní jídelna neoprávněně požaduje platby za stravovací čipy. Dále se ve zprávě uvádí...zvolený způsob přihlašování a odhlašování stravy není pro žáka organizačně nejvýhodnějším vzhledem k ceně a pravděpodobnosti ztráty, čím dochází k porušení §2 odst.3 téže vyhlášky...a tak dále... Jinak chci upozornit, že jsme dostali obsílku ke správnímu řízení. Docela mě pak rozladí chytrácké řeči typu /řekněte jim, jaký paragraf jste porušili/ -na tuhle radu začínám být alergická. ČŠI není tak neznalá, aby tam tyto informace neuvedla.
odpovědětEvča23:03 26.3.2007
Zpráva
odpovědětMarie Zachová14:55 26.3.2007
Podle vyhlášky to vidím takto. Vyhláška 107/2005 Sb. § 2 pdst. 3 a 4 my dovoluje a nařizuje vypracovat školní nebo vnitřní řád. Tam si určíme jak a co organizačně, ale o úplatě se hovoří v souvislosti s § 5 a to jsou pouze finance za finanční normativy - potraviny. Pak je ve Školském zákoně uvedeno za co může subjekt vybrat, ale co by sedělo na kreditky, tak tam já nic nevidím (teď nemám čas najít a vypsat paragrafy). Když to shrnu, tak jedinou úplatu, kterou můžeme chtít je úplata za finanční normativ. My si můžeme úvést v provozním řádu, že strávník k identifikaci použije kartu nebo čip, ale už tam nemůžeme dát, že za ni zaplatí. Možná se pletu. Zachovka
odpovědětMarie Zachová15:13 26.3.2007
Podle vyhlášky to vidím takto. Vyhláška 107/2005 Sb. § 2 pdst. 3 a 4 my dovoluje a nařizuje vypracovat školní nebo vnitřní řád. Tam si určíme jak a co organizačně, ale o úplatě se hovoří v souvislosti s § 5 a to jsou pouze finance za finanční normativy - potraviny. Pak je ve Školském zákoně uvedeno za co může subjekt vybrat, ale co by sedělo na kreditky, tak tam já nic nevidím (teď nemám čas najít a vypsat paragrafy). Když to shrnu, tak jedinou úplatu, kterou můžeme chtít je úplata za finanční normativ. My si můžeme úvést v provozním řádu, že strávník k identifikaci použije kartu nebo čip, ale už tam nemůžeme dát, že za ni zaplatí. Možná se pletu. Zachovka
odpověděttřiw20:33 26.3.2007
Neodbíhám od tématu, ale proč by nemohl strávník uhradit vratnou zálohu za čip, když si žák také hradí učebnici. Platí si učebnici novou a tu si pak nechává (jazyky) a pak platí za poškození učebnice, na konci školního roku.
Dále pak platí každý rodič na začátku každého školního roku 150,- až 200,- Kč škole za své dítě.
Tak jaký je v tom rozdíl. Výše uvedené poplatky zákon tedy dovoluje?
Budou-li zpět stravenky, tak při pěti stech strávníků budeme zřejmě potřebovat administrativní pracovnici. A jak budeme rozlišovat jednotlivé kategorie strávníků. Podle stravenky nepoznám, zda je dítko desetileté nebo dvanáctileté. Snímače nám také hlídají počet vydaných jídel, atd. To stravenky nebudou umět. Myslím, že by se měla spíše změnit vyhláška, než se vracet ke stravenkám. Kromě toho většina strávníků platí bezhotovostně, tak s čím si pak budou pro ty stravenky chodit? S výpisem z účtu?
odpovědětMilada7:39 27.3.2007
Poškození svěřené věci je zcela jiná záležitost. Účel různých plateb do školy nejde libovolně porovnávat a zaměňovat.
odpovědětBrigitte22:11 26.3.2007
Pro případné rodiče nechtějící platit čip (za těch 7 let žádný nebyl, ale člověk nikdy neví, kdy mu nastoupí nějaký Martin Tmavý :) mám připravené průkazky. Pár žlutých a pár modrých – tím rozliším porce. Kdo odmítne zaplatit si nadstandard – čip, dostane tuhle průkazku zdarma jako dřív, ale taky bude mít služby jako dřív:
1) každý měsíc až zaplatí, bude muset přijít pro razítko do kolonky patřičného měsíce
2) bude-li chybět, může odhlásit jen osobně, nebo telefonem, ale v době výdeje musí být každopádně průkazka u mě ve ŠJ
3) vždy dostane jen jídlo č. 1 – nebude moci využít objednávkový box, ani internet pro výběr či odhlášky – u výdeje by stejně nevěděli co mu dát
4) Pokud průkazku zapomene, neměl by dostat oběd a pokud jí ztratí, měl by si zaplatit na ten měsíc znova, ale to dělat nebudu – vždy jsme daly všem najíst a při počtu (jak předpokládám) pár průkazek případný podvod s dvojím odběrem hravě ohlídáme i při našich 500ti strávnících
A jedeme dál. Není čas se tím více zabývat, problémů je mnoho.
Čipy mi kupuje škola, já jí odvádím vybrané peníze, vše je v pohodě. Měli jsme zálohy, ale byly s tím komplikace, tak si je dnes rodiče kupují. Pokud vím, škola se chystá je zavést i na docházku, učitelé to už používají, a snad i do knihovny.
odpovědětEvča23:22 26.3.2007
Nejde o to, jestli chce zaplatit. My jsme argumentovali stejně. Jídelna nesmí za čipy vybírat ,ani když rodiče budou souhlasit. Možná by byla alternativa nějakého přímého nákupu z VIS Plzeň přes občanské sdružení rodičů. Ale to ještě nemáme projednané.
Pokoušeli jsme se argumentovat i prodejem učebních pomůcek, čip tam nikam nepasoval, není učební pomůckou, prý bychom mohli chtít po rodičích , aby si koupili židle do školy nebo připláceli za plyn.
odpovědětM.Z.7:49 27.3.2007
Kolegyně, nikdo po nás nechce návrat ke stravenkám, jen se konečně někdo rozhoupal a řeší placení za karty, Souhlasím s paní Zachovou, problém byl dlouho neřešen.
odpovědětIvana7:50 27.3.2007
Prošlo by pokud by děti dostaly první kartičku zdarma a po jejím zničení nebo ztrátě by si musely další zakoupit? Metodička mě radila karty prodávat zálohově, ale to už jsme vyzkoušeli a bohužel se stávalo, že i karta která vypadala dobře nebyla funkční a určit jak má karta vypadat při vrácení se nedalo.
odpovědětEvča8:42 27.3.2007
Paní Ivano, přesně jste popsala problém. Karty zálohově prodávat nelze, to je pořád prodej. Kdyby se první poskytla zdarma, bylo by to v pořádku. Nelze však stanovit životnost, deklarované dva roky jsou nesmyslné. Podle spotřeby bychom měli mít kartu na pololetí, aby měli strávníci šanci na garantovanou zcela funkční kartu. To je pro nás ale finančně neúnosné. Uvažujeme o povolení užívání vlastních kopií. To by prolém výrazně pomohlo vyřešit. Strávník by dostal kartu a po celou dobu životnosti (dva roky) by mohl používat kopii. Tuším, že VIS Plzeň se takovému postupu bude bránit a zdraží nám něco jiného. Ve výsledku by to nepomohlo. Je zvláštní, že vlastně všichni hledáme cestu jak obejít vyhlášku a nedokáži odpovědět na otázku panu Černému proč právě v otázce financování karet. Asi ze zvyku.
odpovědětPavlína8:26 27.3.2007
Reaguji na příspěvek paní "Evči", nevím proč napadáte chytráky, kteří chtěji vědět podle čeho dělají něco špatně. Mohu vám pouze říct, že při kontrolách ČŠI jsme se setkali s tím, že ředitel musel dokazovat, že názor ČŠI není správný a dokázal to. V dnešní školské legislativě je takový chaos, že 3 právníci-3 odpovědi na jednu věc. Myslela jsem, že jde o to, aby se problém nějakým způsobem vyřešil, abychom vycházeli ze zkušeností jiných, pomohi si a pochud je to špatně, tak chybu nějak odstranili. S dotazem k problematice čipů se obrátím přímo na právní oddělení MŠMT, odpověď vám pak poskytnu.
odpovědětEvča8:55 27.3.2007
Je to proto, že na konferencích nám spousta lidí dokolečka radí to stejné, ptejte se na paragraf. Dobrá rada - ale když to slyšíte po sté, mám už trochu alergii. Měli bychom společně problémy řešit a nedělat, že neexistují a bagatelizovat otřepaným klišé o paragrafech. Držím Vám palce na MŠMT, já od nich nikdy žádné stanovisko nedostala.
odpovědětHonza13:01 27.3.2007
Zkuste problém řešit pomoci snímačů otisku prstů, napište do vyhledávače BIOMETRICKÉ SNÍMAČE a uvidíte.
Jukněte třebasky sem, ať merkujete, jak to vypadá:
http://www.phobos.cz/
odpovědětHonza13:13 27.3.2007
Ještě přidávám další, aby to nebyla nějakéá reklama...jen se Vám snažím ulehčit hledání řešení tohodle problémku...takže další a možná ještě lepší:
http://www.sezam.cz/BIOZ.htm
Další velmi gut:
http://www.aktion.cz/

Nebudu to tu dráždit, holky fakt jsou systémy na prstíky už normálka běžné, budete bez čipů a bez starostí. Pak takové diskuze o porušování glejtůvrchnosti budou mít novej rozměr, někde cálujou děti za čipy a někde né. Co je asi pro ně výhodnější?
odpovědětAlena13:17 27.3.2007
Milý Honzo, tímto Vás zdravím. To by bylo úžasné, na uvedené stránky jsem hned zabrousila, jenom jsem se nikde nedočetla kolik by to stálo.
odpovědětModerátor14:35 27.3.2007
Diskuse je velmi dlouhá a stává se nepřehlednou. Z tohoto důvodu vás diskutující prosíme, abyste si na související témata (např. snímače otisků prstů )založili novou diskusi. Děkuji
Já si pořád myslím, že škola může jakoukoliv školskou službu vylepšit a navrhnout rodičům alternativu k základní bezplatné službě. Např. kromě bezplatné výuky jazyků ve škole může nabídnout týdenní výuku jazyků v cizině (za úhradu), kromě školního stravování za cenu potravin může navíc nabídnout automat na nápoje a svačiny na chodbě školy (za úhradu), a stejně tak může kromě bezplatných stravenek nabídnout karty nebo čipy (také za úhradu). U všech těchto rozšíření musí splnit jediné - musí jít o dobrovolné rozšíření základní služby, ke kterému nelze žáky nutit.

Pokud by z vyhlášky 107 plynulo, že škola nesmí prodat čip, pak by nesměla prodat ani rohlík v bufetu (to je přece také další platba za stravování nad rámec finančního normativu). Pokusím se k tomu sehnat nějaký fundovaný právní rozbor.

Otisk prstu u výdeje není vhodný především z hygienického hlediska - proto ho nenabízíme.
odpovědětM.Z.22:41 27.3.2007
Pane Bureši, divím se, jak můžete vystoupit před lidi a rozkrývat mýty školního stravování.
Výuka ve škole a s ní spojené kurzy jsou školské služby. Nápojový automat nemá se školním stravováním vůbec nic společného stejně jako prodej v bufetu s vyhláškou č.107/2005 Sb. Stačí se podívat na §3 a hned v prvním odstavci si přečtěte jakých zařízení se vyhláška dotýká.
odpovědětMiluše7:27 28.3.2007
To se panu Burešovi skutečně nepodařilo, je to ale pochopitelný názor výnamného distributora karet a čipů.
Omlouvám se, měl jsem se asi vyjádřit přesněji - prodej v bufetu je něco navíc, co jídelna žákům poskytnout nemusí - je to doplňková činnost. Stravovací karta nebo čip a výhody (služby) s tímto čipem související, také jídelna strávníkům poskytnout nemusí (stačí stravenka) - je to také doplňková činnost. A úhrada za doplňkovou činnost je ve školském zákoně ošetřena a povolena.
odpovědětM.Z.9:16 28.3.2007
Zase mícháté páté se třetím. Doplňková činnost se školním stravováním dle vyhlášky 107/2005 Sb. má k sobě daleko jako čeština s matematikou, obojí nějakým způsobem ve škole nalezneme.
Nevím - mám pocit, že paní M.Z. nemá příliš snahu pochopit moji myšlenku. Nic zde nemíchám. Pouze jsem přesvědčen, že škola může v rámci doplňkové činnosti nabídnout žákům téměř cokoliv, co není v rozporu se školským zákonem. Tj. pokud se škola rozhodne vylepšit systém komunikace se strávníky (jiný, lepší než jsou stravenky), a nabídne tento systém jako alternativu ke stravenkám (tj. dobrovolně pro zájemce), může tuto činnost označit za doplňkovou a vybírat za ni peníze od těch žáků, kteří si tuto alternativu dobrovolně vyberou. A dodávám, že to není v rozporu s vyhláškou 107 - právě proto, že výše v diskusi jiní přispěvatelé psali, že z vyhlášky 107 plyne, že za čipy se peníze vybírat nesmí. Podle mne z vyhlášky 107 ani ze školského zákona nic takového neplyne. Je to tak, jak napsal pan Černý v úvodu - škola nesmí strávníky k nákupu karty NUTIT.

odpovědětMarie Zachová12:20 28.3.2007
Myslím, že to tak není. Obědypro děti je hlavní činnost. Pokud by jsme karty a čipy nabídli jako doplňkovou, tak nelze na provoz a vše s tím spojené (snímače, katrty, čipy, program, terminál ...) použít finance z hlavní činnosti a ty peníze bychom mohli získat - na celý systém z prodeje karet. To by karta vyšla na šílené peníze. A ještě na doplňkovou činnost musíme mít živnostňák. A ještě žákům bychom měli poskytnout bezplatnou identifikaci ať stravenkou nebo jinak. Není to tak jednoduché jak se zdá.
odpovědětM.Z.8:44 29.3.2007
Paní Zachová, máte pravdu. Divím se panu Burešovi, že tyto elementární věci míchá dohromady, jakoby neznal způsoby financování školních jídelen. Současný stav mu samozřejmě vyhovuje, má odběr karet a my problémy. Můžete, prosím, prozradit Vaše zamýšlené řešení? Já už asi od září jídelnu nepovedu, což neznamená, že bych mé kolegyni nechtěla nechat čistý stůl. Děkuji.
Když kliknete na jméno, tak je tam meilová adresa a já vám svou představu - zatím svou představu- popíšu. Zachovka
odpovědětsarda13:00 28.3.2007
Paní Zachová můžu se zeptat, jak to funguje u Vás? Já jsem nastoupila do ŠJ, kde již funguje čipový systém - vybírá se záloha a při vrácení nepoškozeného čipu se záloha vrací. Při zavádění tohoto systému vůbec nikdo nepřemýšlel o tom ,zda vyhláška umožňuje nebo neumožňuje vybírat tyto zálohy nehledě na to, že čip má určitou životnost a někomu zůstane v ruce ten pověstný Černý Petr a bude muset čip zaplatit, protože já poškozený nevezmu zpátky. Co teď s tím dál?
Já jsem celou věc předložila našemu řediteli, ten mě nařídil, že mám postupovat jako doteď a dál vybírat zálohy. Na jednu stranu má pravdu, ke stravenkám se vracet přece nebudeme, to by bylo zpátečnictví, ale pořád musím myslet na to, že nás může někdo napadnout a předat nás ke správnímu řízení, jak bylo uvedeno výše. Asi budu dělat mrtvého brouka a čekat co bude dál. Někdy platí, že iniciativní blbec je horší, než třídní nepřítel.
odpovědětAlena13:06 28.3.2007
Zcela souhlasím, hlavně s tou poslední větou.
odpovědětOlina14:12 28.3.2007
Také souhlasím a ještě horší je to pro ty co si pořídili karty, protože ty mají životnost u někoho asi tak měsíc a to ji nesmí ještě ztratit.
odpovědětMarie Zachová15:15 28.3.2007
Jsem mrtvý brouk už řadu let. Čekala jsem, že se jednou ozve iniciativní rodič, kterému nejde o těch mizerných 30,- Kč, ale o princip. Teď mě někdo zase napadne, že pro někoho to jsou strašné peníze. Ano, v tomto případě nemám sociální cítění. Pokud chceme nabídnout ve školách "lepší stravování" je identifikace prostřednictvím čipů, či karet, či jinak nutná. Stejně jako počítačový program. Správní řízení by muselo být provedeno proti hóóódně školám nebo jídelnám. Myslím si, že je třeba vyčkat. Vše se teď rozvířilo a je třeba zaujmout k tomu nějaké oficiální stanovisko. Nejlépe, kdyby ředitelé vznesli oficiální dotaz na MŠMT. Nebo my a ředitelé nám to podepíšou. Pokud nebude jasno ještě v srpnu, tak něco vymyslím. Mám už lehce o tom představu. Identifikace na otisk palce se mi nelíbí. Představa, že jdu na oběd a mám dát svůj palec na to samé místo jako ten chlapeček, který má stále šíleně špinavé ručičky..... Tak to já tedy ne. Zdraví Zachovka
odpovědětRadka20:27 28.3.2007
Paní Zachová, čtete i jiné diskuze? Jak řešíte čistotu uzávěrů na nádobě s nápoji? Každému naléváte i polévku? A co terminály? Myslíte, že se jich strávníci nedotýkají?
odpovědětMarie Zachová22:44 28.3.2007
Číst umím, nejsem negramotná. Čtu. Že děti se špinavýma rukama sáhnou na kohoutek od pití mi vadí též, ale o trochu méně. Na objednávkový snímač mohou sahnout až po obědě. Zkuste se někdy postavit do fronty, vzít si u vydávacího pultu oběd a dále absolvovat vše jako ostatní strávníci. Pak si pamatujte, co vám vadí a pokud jste kritičtí, tak toho bude více.
Na problém s kartami nebo čipy je to pouze můj názor, který nikomu nevnucuji. Nikoho nepřesvědčuji, aby nedodržoval zákony a vyhlášky. Jsme všichni svéprávní a každý se rozhodujeme sám za sebe. Ovšem tento problém je řadu let a nikdo ho nechtěl řešit. Mrtvých brouků nás bylo hodně. Pouze jsem odpověděla té paní, která se mě ptala, jak to děláme. Nejsme stoprocentní a vynikající a úžasné, jsme normální zařízení, které má problémy s úhradou identifikátorů.
odpovědětMarie Zachová22:54 28.3.2007
Polévku naléváme. Také se za svůj názor nestydím a představím se celým jménem. Hemží se to tu názory podepsanými Iva, Helena, Jana, Radka, Lukáš, ale pokud by jste za své jméno měli přidat příjmení, tak vaše příspěvky by byly jinak psané. Je to alibismus. Jakékoliv kontrole když se představím, tak bude vědět (když umí číst a vyhledá tento portál), že s kartami a čipy to u nás není v pořádku. V kolika jídelnách to je? Jsme vyjímka?
odpovědětHonza8:31 29.3.2007
Maru, šrajbla si jim to tu hezky, enže dyž se teď podepíšu Jan Drda nic to nevyřeší. Víš, mluvili sme vo těch kartách s naší Maruškou a děláme to děsně jednoduše, ale dybych to tu popsal tak se bude božskej Uádík škubat jak studený auto a smázli by mi to. Máš recht, vybírat se vod harantíků za karty nemá. Dokud to ale maminy nevědely, byl klídek. Jenže moje Maruška je ze starý školy poctivka, kerá snad do tohodle pokryteckýho světa nepatří a tak to vyhlásila. Prej z toho nemohla spát. Málem sem měl po segedénku, dyž sem tvrdil že neřííkat celou pravdu neni lhaní. Ta mě hnala. Porád se tu šprechtí že je třicet káblí nerozhodí. Tos měla vidět, karty chtějí všichni platit nikdo.
odpovědětLukáš13:03 2.4.2007
Já si za jméno můžu přidat příjmení jaké chci, ale příspěvky budu psát pořád stejné. Nejedná se o žádný alibismus. Na Internetu se takto podepisuji zcela běžně.
odpovědětAleš jiný7:32 29.3.2007
Nic ve zlém milé dámy, ale diskuse se Vám svezla v naříkání, že někdo něco neřeší.
Přitom od toho aby se věci řešily, od toho jste Vy a Váš pan ředitel. Nikdo Vás ani jeho za ruku vodit nemůže. Věc je jasná a jednoduchá. Strávníkům potažmo rodičům lze účtovat pouze náklady na potraviny. Legislativa jasná. Tečka.
Ostatní jsou provozní náklady a je na organizaci, aby si prostředky opatřila, má svého zřizovatele, který ji prostředky poskytuje.
Pokud chce být někdo moderní a zavádět čipy, otisky a já nevím jakou techniku, no tak si musí prostředky na ně opatřit v rámci běžných nákladů na provoz či nákladů na investice. Asi tedy např. vysvětlit zřizovateli potřebu nového zařízení a získat příslušné peníze. A dokud si je neopatří, holt musí pracovat s "papírem".
Skutečně nevím co pořád chcete aby někdo jiný za Vás řešil...
odpovědětMilada8:09 29.3.2007
Rozumné slovo. Podivuji se všem, kteří chtějí nadále porušovat vyhlášku a dělat mrtvého brouka.
odpovědětLukáš13:06 2.4.2007
Podivuji se všem, kteří stanovují, že nějaký právní předpis je porušován. Jen soud tak může konečně rozhodnout.
odpovědětJiřina14:03 2.4.2007
Aleši, myslíte, že když při jízdě v MHD nebudete mít platnou jízdenku, potřebujete stanovisko soudu, že jste porušil přepravní řád? To samé, když Vás chytnou na dálnici při 180 km/h, nepřipoutaného a s mobilem u ucha? To, že si Vy vykládáde zcela jasné znění vyhlášky jinak, Vás možná uklidní, ale platné Vám to v případě kontroly nebude. Nadřízený orgán (zřizovatel) nám potvrdil porušování vyhlášky a Vy se ještě pořád divíte, že hledáme řešení? To považuji zase já za zvláštní.
odpovědětLukáš10:15 4.4.2007
Náš zřizovatel nám to před dvěma roky schválil, máme to písemně, dokud nám písemně nepřikáží, že to máme dělat jinak (a budu chtít vědět konkrétně jak a kdo to zaplatí), budeme i nadále karty prodávat.
odpovědětMiluše15:22 28.3.2007
Zálohy za karty nevidím špatně. Ale jak to bude s dětmi, které kartu či čip ztratí ? Vydání karty třeba za poničenou se bude znovu platit ?
odpovědětRadka20:21 28.3.2007
Zajímalo by mě, proč redakce nezakročí a alespoň neupozorní pisatele na možnou nezákonnou činnost, kterou může být nedodržování platné legislativy? Maže se tu kde co a pokud někdo nabádá k obcházení nebo nedodržování zákonných norem - ticho po pěšině. Nebo se to snad sponzorům nehodí ?
V této diskusi je už tolik příspěvků, že redakce neví, na co reagovat. Právní názory si protiřečí a není jasné stanovisko. Nevidím zde přímé nabádání k nezákonné činnosti. Vyjasńujete si to a to je dobře, k tomu je portál určen.
Není pravda, že se tu maže kde co. Smazaných zápisů bylo tento rok velmi málo. Otázka na sponzory zde postrádá smysl.
odpovědětHonza8:53 29.3.2007
Pájo že Tě huba nepálí! Víš kolik si mi toho smazal:-)
odpovědětJana11:02 29.3.2007
Nesouhlasím, že má někdo něco řešit za mě. Jsou tu metodičky na městech a krajích. A že nám poradí něco vyřeší je snad metodická pomoc. Tak za co berou plat? Že zpracují statitiku jednou za rok? Problém čipu je republikový né ojedinělý, který se týká jen mě a tak si ho mám řešit sama?Nesouhlasím.
odpovědětMiluše11:15 29.3.2007
Problém? Vyhláška nám neumožňuje vybírat za čipy a my vybíráme. Co chcete, aby metodička řekla?
Mnoho peněz utratíme za skleničky na pití. Myslíte, že je mohu od prvního nechat hradit strávníky? Jako standard tam nechám jednu a kbelík s jarem a vodou na opláchnutí. Chcete lepší službu, platťe. Je třeba na takové rozhodnutí metodička? Zdravý rozum snad máme každá a číst umíme také.
odpovědětMarie13:11 29.3.2007
Milá Miluše. Já si myslím, že každá z nás řešíme plno věcí, které nás někdy úplně zahlcují. Jsem na této jídelně 7 let, systém karet tu byl dávno zavedený, dokonce mi stav karet při kontrole minulý rok počítali. Opravdu by mne nenapadlo, že porušuji vyhlášku když je prodávám a skutečně nejen já. A pokud se toto týká všech škol, měly bychom snad všechny postupovat stejně. Nejsem právník, jsem vedoucí školní jídelny. Co je na tom špatného, aby nám někdo poradil nejvhodnější řešení?
odpovědětAleš jiný13:44 29.3.2007
Každý vedoucí pracovník především vědět co smí a nesmí, má znát v jakém právním rámci se pohybuje. Jestli ne - jeho chyba.
Problém není ve vyhlášce, ale v lidech, že ji buď neznají, nebo se podle ní neřídí.
Tady není co radit.
odpovědětAlena13:52 29.3.2007
V dnešní záplavě různých vyhlášek, nařízení a směrnic by vedoucí nedělali nic jiného, než se hrabali v lejstrech. My jsme lidé, kteří pracují v živém provozu a je na tvůrcích těchto vyhlášek, aby k nim vydali jednoznačná stanoviska a ne že každý si to může vykládat po svém. Pokud chcete na někom nějaké vyjádření, je to samé - já myslím, já se domnívám. Takže kdo je kompetentní?
odpovědětAleš jiný14:01 29.3.2007
Kdo chce dělat vedoucího tak se v zákonech občas hrabat musí, nikdo to za něj neudělá.
A jaké ještě chcete stanovisko k jednoznačném znění vyhlášky č. 107/2005, která jasně říká co se rozumí úplatou za školní stravování?
Co na tom chcete vlastně vysvětlovat?
odpověděthana13:29 29.3.2007
Každý kraj má metodičku stravování, na ministerstvu by měl a určitě sedí někdo, kdo má školní stravování na starosti. Že by o tomto problému něvěděli? Je to bohužel tak, že vyhlášky tvoří lidé, kteří o konkrétních problémech " těch dole! moc nevědí a asi ani nechtějí vědět. jinak by takové "pasqily" nemohly vstoupit v platnost. A že jich není málo!
Takže souhlasím s tím - pozice mrtvý brouk. Hlavou zeď neprorazíš
odpovědětRadka15:03 29.3.2007
Aleš má pravdu, výklad je jednoznačný, alespoň pro Jihomoravský kraj. Mám jej písemně. Já tedy rozhodně hledám řešení, jde o veliké peníze a nehodlám platit nějaké pokuty. Mrtvý brouk je ignorace, tento portál pro nás udělal významnou věc, předal nám informaci, upozornil nás na chybu a pokud to chceme dál přehlížet, postih bude oprávněný.
odpovědětnick11:44 3.4.2007
Můžete upřesnit, o jaký výklad Jihomoravské kraje se jedná? Případně Vás prosím o jeho zaslání na moji e-mail adresu.Děkuji.
odpovědětsarda6:59 4.4.2007
Paní Radko, jsem také z Jihomoravského kraje. Nemohla by jste prosím poslat tento výklad na můj e-mail nebo alespoň napsat, kde jste ho získala, ať se mám o co opřít při argumentaci u ředitele, který mě nařídil dále čipy prodávat. Mě se to ale moc nelíbí, nechci se dostat do rozporu se zákonem.
Děkuji
odpovědětMarie Zachová9:00 30.3.2007
Výklad je jednoznačný již deset let - možná i déle.
odpovědětMilada8:09 2.4.2007
Nevíte někdo, jak se k prodeji staví Zlínský kraj?
odpovědětEvaa8:51 3.4.2007
Mluvila jsem jen s právním oddělením a výklad potvrzuje neoprávněnost prodeje karet, písemné stanovisko nemám, prý to projednají s metodičkou.
odpovědětLukáš10:22 4.4.2007
Dámy a pánové, četl jsem zde obavy ze správního řízení kvůli kartám. Už to u někoho proběhlo? Byly uloženy nějaké sankce? A na základě čeho byly uloženy?
odpovědětJitka10:39 4.4.2007
Stanovisko JMkraje k prodeji karet prý bude na jejich stránkách, dotazy se množí.
Lukáši, přečtěte si příspěvek 10272. U nás byla kontrola z ČŠI včera a jen mi řekla, že skutečně se karty prodávat nemají, ale sankce žádná nebyla, jen domluva a mám v zápisu: " xy upozorní rodiče na skutečnost, že podle vyhlášky č. 107/2005 Sb. nejsou povinni platit za identifikační média." Na takovém stanovisku se prý shodují všichni, je mám obavu, že to od teď nikdo platit nebude. Jinak paní z inspekce žádnou radu kde vzít peníze na karty neměla.
odpovědětNatka8:50 17.4.2007
Prosím poraďte postu zaúčtování karet při příjmu a dále potom při výdeji děkuji
odpovědětNatka9:29 17.4.2007
Pokud jste plátci DPH, jak jej uplatňujete u karet děkuji
odpovědětRadka23:50 21.4.2007
Nenašla jsem na stránkách žádného kraje stanovisko k prodeji karet. Máte někdo nějakou ověřitelnou informaci?
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi