Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma Svacina z domova

Červeně příspěvky za posledních dní
odpovědětLenas11:09 11.2.2019
Dobry den mile kolegynky,moc prosim o radu.Jsme dve kucharky a behem jarnich prazdnin chceme jet na skoleni hyg.minimum.Na jarni prazdniny jsou nahlasene 3 deti ,kuchyn tedy musi byt v provozu.Rodice nesouhlasi se zavrenim v ten jeden den a svaciny si chteji prinest z domova.Nevim zda nebudem v rozporu s nejakou vyhlaskou ci s porusenim z hyg.hlediska?Nema nas kdo zastoupit a jeste se jsem s tim nesetkala.Dekuji za radu.
odpověděteli8:26 12.2.2019
Asi bych ten jeden den neřešila. Když mají karneval a nebo rozlučku ze školním rokem, tak si taky z domova přinášejí různé domácí dobroty. Jídlo bude mít každý ve své krabičce.
škola a školské zařízení jsou povinny v rámci hmotného zabezpečení podle § 122 školského zákona zajistit školské služby, to je i školní stravování, v době pobytu děti ve škole, školském zařízení. Pokud máte nařízeno vzdělávání od svého zaměstnavatele, tak je také na něm jak provoz zajistí. Donáška vlastní stravy je jen v případě dietního omezení na základě lékařského doporučení v případě, kdy školní jídelna není schopna provozně, personálně diety připravit. Pokud si děti nosí vlastní jídlo na akce školy, mělo by to být v souladu se školním vzdělávacím programem v rámci výuky, nikoliv v rámci školního stravování. Pokud ředitel rozhodne o jiném způsobu stravování, nejedná se o školní stravování. Možné je jen podle vyhl. o škol. strav. podle § 2, odst. 9, věta druhá ( např. výlet, exkurze atp.).
odpovědětzdendule10:39 20.2.2019
Dobrý den, možná že bude tento příspěvek patřit k jinému bodu, ale má prosím někdo zkušenosti se stravováním žáků při rekonstrukci školní kuchyně a jídelny. Jak jste postupovali a jak řešili cca měsíc bez provozu. Děkuji za odpověď Zdenka
odpovědětKrista10:21 21.2.2019
Proč řešíte provizorní provoz kuchyně při rekonstrukci.Není to v souladu s hygienickými předpisy a je to proti mysli.Překážka ze strany zaměstnavatele a technické důvody,které vedou k tomu,že kuchyň bude mimo provoz.U zaměstnanců náhradní práce,nebo % ze mzdy.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi