Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma Vlastní výroba

Červeně příspěvky za posledních dní
Sindy12:12 07.02.2022
Dobrý den, vedeme takový spor. Je možné v ŠJ vyrábět z vlastních donesených bylin sirupy, uskladňovat je v různých lahvích a sklenicích a podávat strávníkům? Je přípustné v ŠJ sušit na pekáčích vlastní donesené byliny do zásoby? Podle mého názoru je to v rozporu s hygienickými předpisy. Děkuji za odpověď.
Ifa13:16 09.02.2022
Dobrý den, "vlastní donesené" byliny z domu nemůžete používat ve školní kuchyni, ale můžete používat vypěstované na školní zahradě - je nutné evidovat - který den a co bylo v pokrmech použito = původ, pro případnou zpětnou kontrolu v případě nějakého problému - tak jak je to se všemi ostatními použitými surovinami. Běžně takto používáme pažitku, libeček, petrželku atd. (už jsem sem dříve dávala odkaz, ale teď pracuji z domu, mám v práci vytisknuté a k tomu přikládám tu evidenci). Sušit je ok (za mě rozhodně lépe mrazit - umyté a nakrájené), ale s tou samotnou výrobou sirupů už si nejsem jistá, jestli je to legislativně ok, do toho bych se nepouštěla - konzervanty atd. - raději bych je používala jako čerstvé do pití (mátu, meduňku atd.).
Ifa13:18 09.02.2022
A tady jsem to našla přesněji: Využívání výpěstků z vlastní školní zahrady ve školním stravování: Používání vlastních výpěstků ze školních zahrad při přípravě školního stravování je možné, za podmínky, že bude s produkty nakládáno v souladu s postupy správné hygienické praxe a bude zajištěna jejich sledovatelnost, tzn. že bude vedena evidence v rozsahu - druh produktu, množství produktu, místo původu (školní zahrada), datum odběru, a že ovoce a zelenina budou čerstvé mechanicky nepoškozené bez známek kažení. Vyplývá to z dopisu Ministerstva zdravotnictví ze dne 8.1.2016, případně Stanoviska Ministerstva zdravotnictví z 12.2.2016. https://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2016/06/stanoviskoMZ.pdf
Pavel Ludvík14:26 09.02.2022
Souhlasím s Ifa, byliny ze školní zahrady ano, z domova ne. A vyrábět z nich nějaký produkt raději ne. Nebo aspoň oficiálně ne:-) Kdysi jsem se na KHS informoval, zda ŠJ si jablka ze školní zahrady může zavařit. Dostane se tak do pozice výrobce potravin se všemi povinnostmi, které z toho vyplývají. Navíc by na to měla mít živnostenský list
Sindy9:14 10.02.2022
Děkuji oběma za odpověď a přeji pěkný den.
ivka69:55 10.02.2022
Když zavařit, tak k okamžité spotřebě, jablečný kompot vlastní výroby k obědu. Ze školní zahrady zpracujeme suroviny v co nejkratší době podle sezóny. Na letní měsíce moc nesázíme, žáci nejsou ve škole, o práci na školním pozemku není o prázdninách zájem, takže na jaře ředkvičky, natě do polévky, mrkev, petržel, kapustu a zelí sklízíme v září, pár brambor v říjnu, růžičkovou kapustu do zámrazu a hned spotřebujeme v tom běžném týdnu. škola nakoupí semena, sazeničky, v práci o zahradu se školou střídáme a v rámci výuky i žáci, přijmu na sklad s nulovou dodejkou, do výdejky pak promítnu množství, nemám naproti fakturu, takže funguje jako dar s vědomím zřizovatele. Jestli je to správně nevím, máme to popsané ve vnitřních předpisech a zatím nikdo nic neříkal. Ve skladové evidenci mám přiložený ten dopis z MZD, článek z výživy, který psala Vysočina s místní KHS, nic jiného jsem k tomu nenašla.
ivka610:15 10.02.2022
Domnívám se, že vlastní výroba konzervované zeleniny a ovoce je stejná (včetně zamrazování) jako u každého jiného potravinářského podniku, který má tuto činnost jako své poslání, a to jídelna nemá určitě ve zřizovací listině, úchovu potravin řeší v HACCP, pokud se domluví s místní KHS na způsobu provedení takovéto činnosti, pak je věcí odvahy provozovat.

TOTO TÉMA JE ARCHIVNÍ, DISKUSE JIŽ BYLA UZAVŘENA

Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi