Přeskočit na obsah

Stravování pedagogů

  • Autor: hegis

    Stravování pedagogů
    Kolegyně, kolegové máte přehled, informaci o tom, zda je právní výklad v nějaké vyhlášce o úvazku a mzdě za uvaření pro pedagogické strávníky? Vyhláška 84 O závodním stravování toto neřeší. Vaříte pro pedagogické strávníky zdarma? Co se dá dělat s touto zapeklitou hodně starou záležitostí?

    • Autor: Paja

      Varime pro pedagogy zdarma,jenom se uctuji potraviny.

      • Autor: hegis

        Pajo a to Vám příjde spravedlivé? V 21.stoleti nedostat mzdu za odpracovaný výkon?

    • Autor: ivka6

      Ve vyhlášce 84 o nákladech na stravování v příspěvkových organizacích územně samosprávných celků se přímo nehovoří, ale stravování zaměstnanců by mělo být hrazeno z prostředků zřizovatele příspěvkové organizace, z vlastních příjmů organizace, pokud má svoji jídelnu, jinak zaměstnavatel hradí příspěvek z FKSP, zaměstnanec hradí výši potravin. Když není vlastní jídelna, tak přispěje max do výš 55% hodnoty stravenky, zbytek hradí zaměstnanec, obdobně je to i u paušálu. Tak jaké zdarma, musí se podílet na mzdách kuchařek. Stát hradí jen za děti, žáky, studenty.

      • Autor: hegis

        Ivko6 píšete „by mělo být hrazeno“ nebo „musí se podílet na mzdách“ ….A na to jsem se nepřímo ptala, zda BY MĚLO BÝT HRAZENO nebo MUSÍ SE PODILET opřené o nějaký právní výklad daný vyhláškou nebo zákonem. Jinak na slova“ by mělo být „nebo „musí“ zřizovatel ani zaměstnavatel neslyší.

      • Autor: Mates

        ivko6 – nepracujete v úkole, ale máte fixní plat. Tudíž na výkon se nebere zřetel. Jak správně uvedla již jedna diskutujících, při nemocnosti dětí také nedostanete mzdu krácenou nebo snad ano?

    • Autor: ivka6

      V zákonu 250 o rozpočtových pravidlech územně samosprávných celcích je popsán mechanismus zřizovatel a zřizovaná příspěvková organizace, tak už jenom z tohoto titulu vyplývá zřizovateli povinnost svoji příspěvkovou organizaci zabezpečit. To nepřispívá ani jiným svým zřizovaným organizacím jako je třeba knihovna, technické služby, pohřební služby, domov pro seniory, určitě jim dává na provoz, z kterého si kryjí i tyto náklady, proč by měla být škola vyjímkou .

      • Autor: MM

        V zákonu 250 se hovoří v § 27 odst. 7 pouze o příspěvku na provoz, nikoliv na osobní náklady jako je mzda…

    • Autor: exitkaaa

      Kdokoliv z nás co nastoupil do jídelny, tak má platový výměr. Pracovnice provozu je tam a tam, kuchařka je v takové a takové třídě a to stejné i my vedoucí jídelny. Díky koeficientu z kraje víme, kolik má být na pracovišti zaměstnanců. A mám pocit, že všichni, co jsme podepsali pracovní smlouvu i platový výměr jsme s takovou mzdou souhlasili. A upřímně…to, že jsou žáci nemocní a vaří se méně obědů, tak mzdu menší nemáme. Máme pořád tu stejnou. Nevím jak vy, ale já mám kolikrát mezi pondělkem a čtvrtkem rozdíl 30 a více obědů. Když to tedy shrnu. To co jsme podepsali, to dostaneme. Nikde není psané, že je základ platu od toho zda vaříme nebo nevaříme pro učitele. Pokud vaříme pro méně žáků, tak plat menší taky není. Toto se řeší roky a přijde mi to naprosto zbytečné.

      • Autor: Manka

        exitkaaa – Ano, ale také by mohla být k platu dvěstěkoruna navíc, kdyby jsme nedobrovolně nedělali charitu. A to , že se nevaří každý den plný počet obědů? Však učitel také neučí každý den plný počet žáků. Ale určitě když jde suplovat hodinu tak to nedělá zadarmo.

      • Autor: ono

        máme 100 zaměstnanců, cca 80 chodí na obědy, mzdový náklad řeknu odhadem 20 Kč – to je za rok asi 300 000 Kč, které NEDOSTANEME do výplat

        • Autor: hegis

          Ano, přesně tak. Výše pisatel píše, že vaříme míň obědů a plat je stejný. Nerozumím :-(. Takže máme tleskat? Bože. Ano jsme charita a vaříme ZADARMO pro zaměstnance školy v právním subjektu.

      • Autor: hegis

        exitkaaa – Nevím jak u Vás, ale nám již krátí úvazek a tedy i mzdu za nemocné žáky. A to tak, že na základě říjnových výkazů odešle Praha úvazky a mzdy na počet přihlášených strávníků a jakýmsi „koeficientem“ to zkrátí zřizovatel na počet vydaných obědů. Takže není pravda, že mám plnou mzdu i když strávník onemocní. A stojím za tím, že výkony za uvaření obědů zaměstnancům školy nejsou zaplaceny!!!!!

        • Autor: Moni

          Podmínky v jedné „firmě“ snad mají být stejné pro všechny zaměstnance. Pedagogům se snad krátí úvazky či plat za ředitelská volna nebo nemocné žáky???

        • Autor: kolotoč

          Dávám za pravdu, že výkazy jsou za předešlé období. Když bude v předešlém období vysoká nemocnost, tak podle výkazu dostaneme méně peněz a nižší úvazky na kuchyni přestože se počet strávníků zvýší

      • Autor: hegis

        Ivka6- souhlasím s Vámi. Ony ty zákony jsou, ale někteří zřizovatelé to zkrátka neřeší. A když se neozveme všichni, tak se to neřeší.

    • Autor: Paja

      Souhlasim s vami,proc chtej vykazy v rijnu?co kdyz je velka nemocnost?

    • Autor: Janinaa

      Dobrý den.CHci se zeptat,pokud máte někdo zkušenost.Do naší MŠ přijde kontrola ČŠI a chtějí se stravovat.Nemáme žádnou vedlejší činnost pro cizí strávníky.Jak jim mám spočítat cenu oběda?

    • Autor: zdenouš

      Pokud nemáte doplňkovou činnost,tak se u vás nemůže stravovat ani president,natož ČŠI.Byli u nás letos.

      • Autor: SISI

        My měli ČŠI před 3 roky a museli jsme je nechat stravovat jako cizí strávníky. Paní dokonce donesla vyhlášku která to umožňuje. Ekonomka nám musela vypočítat cenu a VIS přidat cizí strávniky. Jsme také MŠ.

      • Autor: Mates

        Spočítáte jim cenu podle kalkulace, kterou musíte mít – tedy za cenu úplných nákladů – potraviny + mzdové náklady + věcné náklady. Podívejte se na § 33b odst. 3 písmena b) zákona č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů:
        (3) Příspěvková organizace může poskytnout stravování ve vlastním stravovacím zařízení též
        b) zaměstnancům jiných zaměstnavatelů, kteří jsou u ní na pracovní cestě nebo pro ni jinak činní.
        Což zaměstnanci ČŠI jsou 🙂 Hezký den.

    • Autor: Janinaa

      Já myslím,že ČŠI musíme nechat stravovat.Jen nevím,jestli za plnou cenu i s mzdovou a věcnou režií.

      • Autor: Anicka

        Ale vaše škola asi má živnostenský list na vedlejší doplňkovou činnost, ne?

    • Autor: ivka6

      Domnívám se, že povinnost stravování ČSI v době inspekce není. Jsou zařízení, která mají jen tak tak kapacitu na vaření pro své strávníky. V MŠ, kde není umožněna doplňková činnost, se dá toto trochu obejít. Pokud se nejedná o soustavnou činnost, ale tzv. nahodilou, lze odstravovat běžně a přijaté prostředky v plné ceně zaúčtovat podle účetní osnovy do příjmů jinak nezařazených, které mohou být i v hlavní činnosti. Tak stravujeme i občas opraváře kuchyňské techniky a nebyl při kontrolách účetnictví problém.

      • Autor: Pavel Ludvík

        Souhlasím s Ivka6 a nesouhlasím se Zdenoušem. V zákoně 250/2000 v §33b, který řeší stravování zaměstnanců, je v odst 3 uvedeno toto: „Příspěvková organizace může poskytnout stravování ve vlastním stravovacím zařízení též zaměstnancům jiných zaměstnavatelů, kteří jsou u ní na pracovní cestě nebo pro ni jinak činní.“
        Znamená to, že pokud k vám dojde ČŠI, KHS apod. na kontrolu, můžete jí poskytnout obědy a nemusíte mít doplňkovou činnost. Rovněž těm zmíněným opravářům. Zaplatí plnou cenu. Ale musíte mít na to kapacitu, nemáte povinnost jim oběd poskytnout – v zákoně je uvedeno „může“.

    • Autor: Radkaa

      Já spíš vidím problém, jak píše Janinaa, že nemá vůbec kalkulaci na plnou cenu, nemá vypočteny mzdové a režijní náklady. Spousta mateřských škol nestravuje pravidelně cizí strávníky a kalkulace jim chybí.

      • Autor: Pepča

        Tak kalkulace by tak jako tak měla být vypočtena, i když není doplňková činnost. Hodí se pak na dopočítání plné ceny oběda za neodhlášenou stravu.
        Vypočítávám každý rok, doplňkovou činnost nemáme.
        Inspekci jsme oběd poskytnout museli (od té doby kalkulaci počítám) a to za plnou cenu včetně režií.

        • Autor: Mates

          Kalkulaci musí mít vypočtenou každá ŠJ bez ohledu na to, zda má nebo nemá doplňkovou činnost.

    • Autor: honzyk

      No takže třeba tomu technikovi dají oběd zadarmo a nemusí řešit papír a kalkulace, ta jedna dvě porce se vždycky někde vyškrábne.

    • Autor: ivka6

      Každý strávník dospělý, který není náš zaměstnanec, se může odstravovat (nahodile) např. ČSI, technik, vysokoškolačky na praxi, návštěvy ředitelky, ale vždy za plnou cenu a volné kapacity, to jsme se špatně pochopili, dávala jsem příklad, že to jde, i když není doplňková činnost a nejedná se o soustavné pravidelné stravování.

    • Autor: MAJA1

      K TEMATU OBĚD PRO ČŠI:
      ZAŽILA JSEM, ŽE MOJE KOLEGYNĚ DALA OBĚD 2 Z ČŠI JEN TAK ZADARA A EJHLE, ZÁPIS JAKO HROM, ŽE BYL NEOPRÁVNĚNĚ VYDÁN OBĚD A JEŠTĚ TY DVĚ BABY ROZJELY AKCI ZDA SE STRAVUJÍ DĚTI ZAMĚSTNANCŮ KUCHYNĚ. BYL TO TENKRÁT PĚKNÝ MAZEC, TAKŽE ZADARMO JEN OPRAVÁŘŮM (TY POTŘEBUJU KAŽDOU CHVÍLI). A CELÉ ROKY TVRDÍM, ŽE NAŠI PEDAGOGOVÉ JEDÍ NA ÚKOR DĚTÍ A MY PRO MĚ VAŘÍME ZA 00.- A JEŠTĚ NA NÁS KOUKAJÍ Z PATRA.

    • Autor: ivka6

      Na internetu jsem objevila návrh vyhlášky o krajských normativech na příští rok ( v. č. 310/2018 Sb.)pracovní materiál MŠMT. V návrhu je zrušena příloha 1, kde byl minimální personální standard v kuchyni a na přihlášené strávníky, teď je to tam na průměr, tak to bude muset někdo zafinancovat ty dospělé vlastní, to nezvládneme, nižší úvazky a ještě stravovat dospělé bez ničeho. Když úspory, tak nejdříve v kuchyni…., je to tristní, jestli to projde.

      • Autor: Renáta

        Mohu poprosit o přesný odkaz na tuto informaci? Děkuji.

        • Autor: ivka6

          https://www.techportal.cz/33/310-2018-sb-vyhlaska-o-krajskych-normativech-ve-zneni-ucinnem-k-1-1-2023-uniqueidOhw
          Už to vyšlo i ve sbírce zákonů.

    • Autor: ivka6

      Včera večer na TV Nova v pořadu Víkend propagace projektu Máme to na talíři a není nám to jedno. Bylo by to dobré, kdyby úvod nebyl o tom, že ve školních jídelnách jsou blafy, ze kterých mají děti celoživotní trauma, že kuchařky vaří zastarale a je potřeba revoluce ve školních jídelnách. Tak aby tam měl taky kdo vařit a rodiče na obědy měli peníze, pak můžeme vařit lososa a minutková jídla.
      Prý máme vařeno 9. 30 a pak sedíme a jídlo moříme do výdeje., které je z polotovarů a s dochucovadly. Bylo mi to líto, že nikdo nedá něco pozitivního, to co vařili, děláme také (kuře na kari s rýží, špenátový krém, cizrnu s zeleninou, špagety i lososa, když na něj ušetříme) a najednou objev století, reportérce nechutnalo jako ve školní jídelně, skvělé!

      • Autor: Moni

        Pořad jsem neviděla, ale pokud byl na tv nova, tak musel být velmi hodnotný …

    • Autor: MíšaR

      Dobrý den, reaguji na Váš první dotaz.
      Vaříte pro pedagogické strávníky zdarma? Ano, vaříme. Vedení školy se ti přeje.

    • Autor: MíšaR

      Omlouvám se za chybu. Si to přeje.

    • Autor: zdenouš

      Ale, vždyť děti v jídelně vyhazují kde co,vydím to dnes a denně.Oběd vyhodí a jdou si koupit laskominy do obchodu.Hlad je nejlepší kuchař a ten ještě většina z nich nezná,ale možná brzy pozná.Školní stravování považuji za největší plýtvání jídlem.Bohužel na toto nikdo neslyší,která z politických stran by se chtěla připravit o voliče.Televizní vysílání jsem neviděla.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se