Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma Velikost porcí v MŠ

Červeně příspěvky za posledních dní
Lala12:03 02.03.2023
Dobrý den Mám 4-letého syna, který navštěvuje MŠ a většinou si ho vyzvedávám po obědě a domu dostává svačinu sebou domu v krabičce. Jsem překvapena nemile velikostí této porce. Většinou domů dostávají půlku rohlíku nebo krajíček toustového chleba namazaný pomazánkou, který v celku váží od 37 - 48g a někdy k tomu dostanou proužek zeleniny (papriky 10g, mrkve 28. Je toto prosím v pořádku? Jakou gramáž má mít třeba svačina pro dítě od 3-6let? (Pečivo-chleba, rohlík, pomazánka, ovoce, zelenina). Dočtu se to prosím někde? Děkuji.
Lea12:22 02.03.2023
Dobrý den, u množství pečiva se uvádí - podle velikosti dětské dlaně, pomazánky 25g, másla 15g, ovoce a zelenina po 30g. Máme vyzkoušeno, že více toho děti ani nesnědí. Jestliže nepřijdete pro svačinu přímo v době výdeje svačiny, je spíše zarážející, že vám svačinu dají domů. Porušují tak hygienické předpisy (více v článku na tomto webu). Máte mít svačinu odhlášenu.
Lala13:24 02.03.2023
Děkuji za odpověď. Ale potřebovala bych přesně černé na bílém kde je napsáno např. dopolední nebo odpolední svačina pokud je tam pečivo, tak kolik má mít g, pomazánka, máslo atp. Dnes dostal k odpolední svačině zas půlku rohlíku s máslem a džemem a když jsem to zvážila, tak to má 29g celkem. To se mi nezdá v pořádku. Pokud u nás vyzvedávají rodiče děti po obědě, tak svačinu odpolední děti dostávají domu v krabičkách a dle sdělení školky se odpolední svačiny neodhlašují. Nejsem s tímto spokojená a nechci zase prudit. Moje mamka vařila ve školce 30 let a tohle když viděla, tak se také divila (je ale již 25 let v důchodu). Ráda bych viděla nějaké tabulky s množstvím jednotlivých surovin z čeho se skládá přesnídávka, polévka, hl. jídlo a odpolední svačina. Jsem tady poprvé a většina z Vás co tady přispívají, tak se v tomto pohybují a vědí. Jakou hygien. normu, prosím jak píšete, porušují, když mi dávají odpol. svačinu sebou, když si dítě vyzvedávám po obědě? Moc děkuji.
Lea13:53 02.03.2023
Např. https://www.ms.luhacovice.eu/wcd/download/ms-luhacovice/mnostvpokrm.pdf Přečtěte si zde článek Školní výlety a stravování a pochopíte, proč by se svačina neměla dávat domů.
zdenouš14:58 02.03.2023
Rohlík,houska,koblih,makovka dostávají 1ks,chleba 50gr.Pomazánky se normují podle norem.Normy jsou buď vydané nakladatelstvím,nebo si je může šikovná vedoucí napsat sama.U nás se normuje podle obojího.Vytvořila jsem si spoustu receptů,jelikož mi ty vydané přišly příliš jednotvárné.
Lala15:14 02.03.2023
Kde je prosím přesně uvedeno, že pečivo rohlík, chleba atp. mají mít 50 g pro dítě 3-6 let. Pořád to čtu jen v nějakých diskuzích, stránkách některých jídelen MŠ, ale žádnou normu, předpis nějakého čísla jsem se nedopátrala, tak nevím jak se mám bránit, když se mi nelíbí, že dětem dávají půl rohlíku namazaného s máslem a džemem o 28g. Podle toho co tu na internetu v různých diskuzích čtu, tak to není správné. Vždyt i v ostatních MŠ malé děti dostávají pouze půlku rohlíku, to ostatním dětem nevadí? Vždyť 50 g je 1 kus obč. rohlíku, ten tukový má snad pouze 43 g. Dnes jsem volala na Krajskou školní inspekci v Plzni, ale velikost porcí a gramáž oni neřeší. Mám prý zkusit si zavolat na hygienickou stanici, jestli oni mi poradí. Myslela jsem si, že mi tu někdo poradí, když jste tu většinou z oboru.
Pepča15:17 02.03.2023
Nikde není přesně uvedená norma- gramy kolik má pečivo mít, jsou jen doporučení. Svačinka tvoří asi 10%denního příjmu. Podle zkušenosti z naší školky počítám s půlkou rohlíku na svačinku, nebo půl krajíce chleba, děti mají možnost si přidat a zeleniny a ovoce kolik chtějí. Předškoláci sní většinou ten celý rohlík, ale opravdu většina víc jak půlku nesní a i s tou mají kolikrát problém. Nezapomínejte, že k tomu mají většinou mléko. Ráno doma snídají a odpoledne svačí defacto po dvou hodinách po obědě. My domů už dětem svačinky nebalíme a abych pravdu řekla, nikdy jsem dětem nedávala celý rohlík, když mnohdy ta sváča okamžitě letí do koše, jsem radši, když si děti mohou ve školce přidat a opravdu se to sní. Ad hygiena- jídlo připravené ve ŠJ je určeno k okamžité spotřebě, není určeno k odnášení ze zařízení a nejsme tak schopni zajistit hyg. bezpečnost pokrmu. Více :https://www.vyzivaspol.cz/vyzivova-doporuceni-pro-obyvatelstvo-ceske-republiky/
Pepča15:22 02.03.2023
Tady třeba mají vypsané velikosti porcí : https://www.msveltruska.cz/stravovani/velikost-porci-v-gramech/ Jako pomůcka na určen velikosti porce se bere dlaň. Koukněte na velikost dlaně vašeho dítěte a pořád se vám zdá porce ze školky malá? Ještě vemte v úvahu cenu svačinky, pohybuje se kolem deseti korun. Do této ceny se musíte vejít, jak s pečivem, pomazánkou, máslem, zeleninou, ovocem a nápojem k tomu. Koupíte dnes jogurt za 8,-Kč? Nemyslím si, že by vás školka chtěla nějak šidit.
Pepča15:35 02.03.2023
Tady je myslím odpověd, která by Vás mohla uspokojit. https://www.vyzivaspol.cz/rada-bych-se-informovala-o-gramazich-jidla-u-deti-v-ms/
Lala15:55 02.03.2023
Vám připadá v pořádku dostat rohlík namazaný o váze 29 g? Když v tom tedy děláte? Jinak platíme za celodenní stravování 60 Kč/den. Moje mamka, která celý život vařila v MŠ a měla možnost párkrát vyzvednout kluka ze školy, tak se sama podivovala nad tou svačinou co dostávají domu. Byla toho názoru, že by když jdou domu, dali celý rohlík a chléb, protože oni nemají možnost si přidal. Mému synovi budou teprve 4 roky v květnu a nemá problém sníst celý rohlík a chleba. Věřím ale také tomu, že spousta dětí naj jídlem frfňá a půlka tohoto pečiva jim stačí. Můj syn tu svačinu sní ještě v šatně ve školce než odejdeme. No, tak jsem se ničeho asi nedopátrala:-(.
Pepča17:30 02.03.2023
Přečetla jste si odkazy, co jsem vložila? Tam máte odpověď. Norma neexistuje. Závazná je cena a Sk. To asi Vaše maminka ví. Celodenní strava se skládá z ceny oběda a dvou svačin. Svačina se neskládá jen z pečiva a pomazánky, ale i zeleniny či ovoce , jak jsem psala více. Myslím, že se nesnažíte dobrat výsledku proč to tak je, ale že opravdu jen prudíte. Pokud s tím máte problém, můžete si svačinu odhlásit, školka vám není povinná dávat svačinu domů. Pokud chcete najít odpověď, tak si prostudujte odkazy viz výše. Vaše skolka opravdu nic neporušuje a nešidí Vás. Děti v ní určitě netrpí hlady.
ivka65:56 03.03.2023
Závazné normy nejsou v předpisech uvedeny. Každé zařízení má soubor receptur podle kterých normuje připravovaná jídla. U mateřských škol se vycházelo z receptáře Výživa dětí předškolního věku od MUDr. Hnátka a kol., kde jsou uvedena doporučená množství pro přesnídávku, oběd, svačinu i u pečiva, tuku, pomazánek. Tím, že nejsou receptáře uvedeny pod čarou ve vyhlášce, většina kolegyň se domnívá, že normy nejsou závazné. Průměrný strávník, průměrné plnění spotřebního koše je závazný, tam ale spotřeba pečiva a obilovin nikde není. Přesnídávka a svačina mohou obsahovat i jiné komponenty , jako je kaše, nákypy, zeleninu, luštěniny, takže i pečivo může být zastoupeno v menší míře nebo jako doplněk. Spol. pro výživu vám odpoví profesionálně, obra´tte se tam. Toto je diskuse a ne vždy všechno víme správně.
Monika311:45 03.03.2023
Dobrý den, v první řadě bych se pozastavila nad tím, proč dostáváte odpolední svačinu s sebou domů. Dítě má jídlo konzumovat ve školce, pokud jde po obědě domů, má být svačina odhlášena. Jsem po lednové kontole ČŠI a toto byla jedna z věcí, kterou kontrolovala. Co se týká porcí, je třeba zapojit selský rozum. U přesnídávky i svačiny se bavíme o doplňkových jídlech, ze zkušenosti vím, že dítě opravdu celý rohlík ani celý krajíc chleba nesní. Děláme jim půlku rohlíku a půlku chleba plus přídavky. Je to také na domluvě s MŠ, jestli jim to tak stačí, učitelky vidí nejlépe, kolik toho děti snědí. Je to určitě lepší, než potom namazané chleby vyhazovat do zbytků, obzvlášť v dnešní době.
Pepča13:13 03.03.2023
Mám to stejně, pokud bychom dětem dali celý rohlík a celý krajíc, tak jde polovina do zbytků, ekonomie jídelny tak půjde do háje. Schválně jsem se dnes na to zaměřila, dnes si chléb s pomazánkou přidalo jen jedno dítě. Nejde přeci o to děti šidit, ale taky o to zbytečně neplýtvat. to paní evidentně nechce slyšet.
zdenouš15:45 03.03.2023
Prosím vás,plýtvání a nejen svačinami ve školkách,ale i školách je fakt velký problém.U nás je to tak,že devadesát procent dětiček jí pouze suché pečivo,jelikož na pomazánky nejsou z domova zvyklé.oběd nebudu vůbec komentovat ,naprosto stejné.Ale již jsem to tady psala škoda, že se na toto ČŠI nezaměřuje.Pokud se chlepeček nenají,zajděte za ředitelkou a domluvte se s ní.60 Kč za celodení stravování mi přijde dost,já mám 49Kč.
Radkaa20:10 03.03.2023
Jednak má dítě nárok na jídlo, pokud je přítomno ve školce, vyhl. 107/2005 ve znění pozdějších předpisů. U nás jsme nikdy svačinky domů nedávali (asi 45 let). K tomu, co tu bylo uvedeno, bych ještě dodala, že odpolední svačinku děti dostávají hned po spaní. I proto se řídíme letitými zkušenostmi a dětem dáváme to, co snědí. Kolik byste toho snědla vy hned po probuzení?
Mimi10:21 04.03.2023
Taky jsem vařila ve školce 35 let a u nás se odhlašovala svačina běžně a když šel někdo náhle po o domů tak se dalo ovoce banán nebo pomeranč nebo 2 mandarinky atd. Protože svačina nebyla ještě před obědem hotová
Lala15:46 04.03.2023
Prudit jsem určitě nechtěla. Chtěla jsem se dozvědět, jak taková svačina pro dítě v MŠ má vypadat, co by měla splňovat. Ale jsou tu různé odlišné názory týkající se třeba výdeji svačin, které dítě třeba dostává domů, když jde po O. Někdo tu píše, že to odporuje hygienickým předpisům, tak jak je možné, že v jiných školkách se to praktikuje a hygiena to třeba schvaluje a někde by to hygiena napadla? Já bych klidně ty svačiny odhlásila, když kluk chodí pořád po O domů, ale ve školce zas mají nastaveno, že svačinu dostávají sebou. Tak já nevím, kdo o tom rozhoduje, zda vůbec svačinu sebou můžou dávat nebo nemůžou, a zda je možnost jí odhlásit nebo ne.
ivka617:07 05.03.2023
Vážená paní, pokud chodí syn pravidelně po obědě domů, tak by svačinu měla školka odhlásit, programy to umožňují, nemohou vás nutit odebírat a platit něco, když není syn ve školce. Z hygienických důvodů správně se odpolední svačina připravuje až po obědě, aby se mohla odpoledne podat po dohotovení a nemusela se zchlazovat na teplotu studené kuchyně. To by vám vlastně dávali pořád nějakou náhradu. Musí to mít v provozním řádu a v HACCP poznačeno, jak postupovat, rovný přístup ke všem.
zdenouš9:21 06.03.2023
Ano,je to přesně,jak píše ivka,pokud chodí dítě po obědě domů musí jídelna svačinu odhlásit,programy to umožňují.Já odhlaším běžně i oběd,pokud to rodič chce.
zdenouš9:22 06.03.2023
Ano,je to přesně,jak píše ivka,pokud chodí dítě po obědě domů musí jídelna svačinu odhlásit,programy to umožňují.Já odhlaším běžně i oběd,pokud to rodič chce.
Lala10:16 06.03.2023
Požádala jsem vedoucí ŠJ o odhlášení odpoledních svačin, jelikož beru dítě po obědě domů a nemám zájem o svačiny, aby mi je dávali do krabičky sebou. Paní vedoucí ŠJ mi sdělila, že děti mají zajištěné celodenní stravování a že odhlašují děti pouze ze závažných důvodu (alergie atp.).Já ale o ty svačiny zájem nemám, nechci si je brát domů, nechci to platit ,tak nevím na koho se mám obrátit a kdo o tom rozhoduje.
dudek10:43 06.03.2023
Obraťte se na ředitelku MŠ, proč si nemůžete odhlásit odpolední svačinu.
Lala12:54 06.03.2023
To jsem také dnes udělala, co jsem dostala tu odpověď od vedoucí ŠJ a bylo mi řečeno, že u nich se odpol. svačina neodhlašuje, že rodiče jí dostávají domů a prý si nikdo ještě nestěžoval. Já jsem jí ale požádala, že bych ráda ty svačiny odhlásila, že nemám zájem je odebírat. Na to mi bylo sděleno, že se zeptá pí vedoucí ve ŠJ,zda je to možné:-/. Jinak jsem našla na netu i toto: https://www.modrykonik.cz/forum/predskolacek/nemoznost-odhlaseni-odpoledni-svacinky-v-ms/?page=2&scrollto=first
Pepča13:51 06.03.2023
Lalo, však jsem Vám to výše psala. Ideálně dojděte za Vaší paní vedoucí školní jídelny a domluvte se přímo s ní. Mam taky několik dětí, které mám trvale odhlášeny ze svačinky- ba k tomu rodiče rovnou vyzývám, aby to v září nahlásili, tudíž jim nemusím objednávat pečivo. Ono to není lehké vybruslit v tom, co objednat oproti tomu co vydám, nemám možnost pružně reagovat a vzít jen tolik pečiva, kolik je dětí. (když děti nepřijdou, stejně jim to mám a musím to vydat, jinak ekonomie jídelny nefunguje.) Uvidíte, že se dohodnete.
fialka14:17 06.03.2023
Dobrý den, já mám pro své kuchařky v kuchyni takový šmíráček, kde jsou uvedeny velikosti vydávaných potravin a pokrmů, ale ze své praxe se přidávám ke svým kolegyním. Dítě má dostat 1 kus rohlíku, nebo krajíc chleba,25g pomazánky atd.jak je tady popisováno.V naší mš dáváme k ranní svačince 1 kus, ale k odpolední také pulku s možností přídavku a to proto, že je odp.svačinka dost brzo po obědě a dost krátce po vstávání, takže odpol.svačinku děti taktak zvládnou, dělali jsme to tak i před zdražením, natož v této drahé době. A jestliže chodíte pravidelně poo, tak by neměl být problém odpolední svačinku odhlásit i když to zřejmě v provozním řádu vaší školky mají nastaveno tak, že jsou děti přihlášeny k celodennímu stravování. Vše záleží na domluvě. Krásný den
Lala14:24 06.03.2023
Pro Pepcu. Vždyť jsem se vedoucí ŠJ ptala, zda jde ty svačiny jdou odhlásit a napsala mi, že jdou odhlásit pouze v případě, pokud má dítě nějakou alergii, Tak to řeším zase dál přes ředitelku, ta také řekla, že to v jejich školce takhle zavedené nemají, že dávají ty svačiny sebou. Já jsem jí řekla, že ale o ně nemám zájem (ne jen, z toho důvodu, že dítě chodí po O domů, ale že se mi ani ty svačiny velikostí nijak nezamlouvají), tak pak řekla, že se zeptá vedoucí ŠJ, tak nevím zda to půjde řešit tím odhlášením. Hledala jsem dál na netu, kde byla jedna maminka se stejným problémem, která se obrátila na MŠMT, kde jí odpověděli, že školka nemá právo nutit rodiče k odebírání a placení odpoledních svačin. Nevím, proč v jiné MŠ to jde a dělají to tak běžně a jinde to nejde vůbec. Takže je klidně možné, že se také obrátím s dotazem výše.
Pepča15:04 06.03.2023
Lala, to jsem si neuvědomila, že jste to už z vedoucí řešila ve. ono je to těžké, vím, že jsou vedoucí, které mají školek víc a je pro ně provozně nemožné ty svačinky ráno odhlašovat, tak se to dá ale určit odpoledne den předem a u těch co trvale chodí po obědě, to problém být neměl. Jenže se prostě jede podle zaběhnutého systému a nedokážeme si srovnat, že to lze i jinak a že to není v rozporu s tou hromadou předpisů, co musíte splňovat. Tak snad se dohodnete.
Pepča15:07 06.03.2023
zkuste paní vedoucí odkázat na zdejší diskuzi. Řešíme to i na jiné a prostě i některé vedoucí neví, že mohou odhlašovat. Koukala jsem i na diskuzi na tom koníku a přijde mi šílené, že někde platí svačinky, i když tam trvale dítě není a ani jim jí nedají.
zdenouš15:05 06.03.2023
Obratte se na ČŠI kraje pod který spadá školka nebo zřizovatele,jídelna nemůže nikoho nutit aby odebíral jídlo,které nechce.Kdysy nám na poradě metodička školního stravování říkala,že musíme odhlašet, pokud si to rodič přeje.
Lala15:58 06.03.2023
Pro Pepču. Nepřipadá mi vhodné a ani to není směrodatné jaké jsou tu názory na této nebo na jiné diskuzi. Buď platí nějaká vyhláška nebo předpis podle kterého se to řídí a ne co se píše na diskuzi. Zpočátku jsem řešila tu gramáž svačin pro mě nevyhovující a obrátila jsem se na školní inspekci I když paní na inspekci byla moc příjemná a ochotná, tak ale velikost odpol. svačinek oni jako úřad neřeší a odkázala mě na hygienu. Nakonec jsem došla k závěru, že vůbec o ty svačiny nemám zájem a že bych je chtěla odhlásit, ale narazila jsem, že to nejde:-). Tak jsem teda už napsala také ten dotaz na MŠMT a budu čekat, zda mi někdo odpoví a co se dozvím.
exitkaaa8:35 07.03.2023
Toto jsem dnes našla na webu, snad vám to LALA pomůže: https://www.modrykonik.cz/forum/predskolacek/nemoznost-odhlaseni-odpoledni-svacinky-v-ms/ Jinak já jsem vedoucí taky ve školní jídelně a nemám problém odhlásit odpolední svačinu. A někdy rodič potřebuje odhlásit i oběd a odpolední svačinu, protože si třeba dítě bere před obědem a jedou k MUDr. Nevidím důvod nevyjít vstříc. Nerozumím vaší vedoucí jídelny ani mateřské školce, že s tímto odhlašováním mají problém. Kor v dnešní době. Svačina stojí +- 10 Kč. Tj. za měsíc 220,- a za 10 měsíců 2 200,- ...což jsou svačiny o které nestojíte. V mých očích je to tedy dost peněz. Držím pěsti, ať vám vyjdou vstříc.
fialka7:50 07.03.2023
Tak třeba jinak, ve vyhlášce o školním stravování je psáno, že dítě , pokud je přítomno ve školce, se stravuje vždy.Když ve školce nejste, nevím proč by jste měla tu svačinku platit
Lala12:12 07.03.2023
Pro exitkaaa. Na ten odkaz na modrém koníku jak jste mi poslala, tak jsem také narazila a dala jsem to sem. Napsala jsem také dotaz na MŠMT protože už nevím kudy kam. Jsem sama s dítětem a můj příjem je RodP 2100 Kč a PnD 1330 Kč (to jsou veškeré moje příjmy). Pokud bych neměla naspořeno, tak bych prostě nevyžila. Spořila a šetřila jsem už dříve a v dnešní době je to kór nutné. Nakupuji věci pouze v akci, nemůžu si prostě dovolovat, nekupuji zbytečnosti. Proto mě tu prosím nekamenujte, že nechci odebírat a platit něco, co nechci. Dítě dávám do školky i když jsem momentálně doma z důvodu, aby přišel do kolektivu dětí, které má moc rád, do školky chodí rád a s učitelkami v MŠ jsem také spokojená. Opravdu se dětem věnují a děti je mají rádi. Já jsem jinak se školkou spokojená.
Pepča12:27 07.03.2023
Myslím,že Vás tu nekamenujeme. Chápu, že vyznat se i v tom, co tu píšeme je pro laika trochu nesrozumitelné. Už se to tu opakovalo, že máte právo si odhlásit svačinu. Na to se nemusíte psát na MŠMT, ale jistě pro to abyste si obhájila váš postoj před ředitelkou školky, se Vám bude jejich odpověď hodit.
exitkaaa12:37 07.03.2023
My pro školku vaříme, ale je to jiná příspěvková organizace. Moc se v té školce nevyznám, já mám jen pocit, že když mají všechny děti celoden, je to pro vedoucí jídelny ASI jednodušší. Nevím, mně to problém nedělá. Ale je fakt, že odhlašuji den předem do 11 hodin. Což mě tady ostatní vedoucí asi ukamenují. A zpět k penězům. Si vemte, že je to za 4 roky 8 800,- Kč. Takže v mých očích to taky není prkotina. Já vás chápu. Já denně zasílám sjetinu do školky kdo má přihlášený oběd a kdo odpolední svačinu, aby to tam věděly. Víc vám asi nepomůžu. Mějte se.
Lala13:11 07.03.2023
Proč teda, když mám právo odhlásit si odpolední svačiny, se tak neděje? Proč mi tvrdí, že to nejde. Teď jsem si byla vyzvednout kluka a i když jsem je teda žádala (SMS vedoucí ŠJ odeslána 5.6.2023, že od 7.3.2023 si nepřeji odebírat odpol. svačinu + dne 6.3.2023 hovor s pí ředitelkou, že o svačiny nemám zájem a že se optá vedoucí ŠJ, zda to jde nějak udělat = do dnešního dne nevím jak se domluvili), že svačinu nechci, měl jí dnes kluk zabalenou v sáčku v ruce (půl namazaného rohlíku s proužkem papriky). Když pí učitelka vešla do šatny, sdělila jsem jí, že jsem žádala o odhlášení svačin a že svačinu nechci. Ona mi sdělila, že o tom ví, že se tu "něco takového řešilo", ale že prostě odhlásit odpolední svačiny nejdou a hotovo, odešla a víc se s Vámi nikdo nebaví. Tak tady vidíte jednání a domluva žádná asi neexistuje, Když bude dělat dál zle, tak se může klidně stát, že mi příští rok kluka do školy třeba také nemusí vzít, abych neprudila:-).
zdenouš13:25 07.03.2023
No to je hrůza.Co je v té školce za vedoucí,jaksi tohle může dovolit?Držím vám palce.
Lala13:30 07.03.2023
Pokračování: Mám snad psát stížnost někam výš, aby mě někdo poslouchal, aby se rozhejbali, s kým to mám řešit, když oni mě mají na háku?
dudek13:59 07.03.2023
Obraťte se na zřizovatele školky.
Lala15:07 07.03.2023
Tak úspěch. Telefonovala mi teď pí ředitelka MŠ a od zítřka mám odpolední svačiny odhlášené. Asi jsem si tam trochu zavařila, ale všechno jde když se chce. Nevím proč nejdou věci řešit v klidu, všechno je problém, složité, nikdo nechce nic dělat, lidi jsou líní nebo nevím. Asi budu muset chodit kanálama, že jsem si dovolila něco po nich chtít:-(.
Moni15:22 07.03.2023
Pro LALA: pokud máte nějakou věc k projednání s vedením školy nebo školky či jídelny, tak je lépe to řešit písemně. Obecně se každý více věnuje písemné připomínce či stížnosti. Jsem ze základky, ale také nevidím logiku v tom, když vás nutí odebírat svačiny, pokud je nechcete. Co má vaše školka v provozním řádu?
Lala15:37 07.03.2023
Pro Moni: Je mi jasné, že veškeré věci co se týká žádostí, stížností atp. je lepší řešit písemně, aby bylo vidět, že věc byla podána a daná osoba jí měla povinnost řešit. V naší školce mají nastaveno, že omlouvání přítomnosti a odhlašování stravy chtějí řešit zasláním SMS. To jsem také učinila, když jsem chtěla odhlásit svačiny (SMS mám uloženou a mám potvrzení o přečtení). Vedoucí ŠJ mi bylo sděleno SMSkou, že odhlásit svačiny nelze. Následně jsem se telef. optala ředitelky MŠ jak to je a ta mi také potvrdila, že to nejde, ale zeptá se vedoucí ŠJ. Myslím si, že bych zřejmě ofic. mailem poslala žádost o zrušení těch odpoledních svačin a pokud by mi z MŠMT přišla odpověď, že na to mám nárok, tak bych jim tuto informaci přeposlala a žádala bych o navrácení peněz za úhradu těchto svačin. Toť asi vše. Se zřizovatelem MŠ, si myslím, by to nemělo cenu, to asi řešit, protože si myslím, že bych tam dostala stejnou odpověď jako v MŠ, protože jsme menší obec, takže to by se muselo řešit výš.....
Jitka 2310:24 15.03.2023
Proč neodhlašovat odpolední svačiny ? Jeden z důvodů je také vyplňování statistického výkazu ,,O činnosti zařízení školního stravování", kde se vyplňují počty uvařených obědů, přesnídávek a svačin za období od září do června. Pokud se zařízením liší počty přesnídávek od svačin, může MŠMT usoudit, že nepotřebujete tolik personálu na odpoledne. A když si vezmete kdo zde pracuje, ženy s malými dětmi, které jsou často nemocné, nebo ženy v pokročilejším věku, je lepší mít celodenní stravování, aby alespon někdo mohl zajistit chod kuchyně. 2 třídní školka 1,5 síly, 4 třídní 2,7 síly.
exitkaaa13:53 15.03.2023
To jsou argumenty postavené na hlavu Jitka 23. Mi chcete říct, že když se bude chtít žák přihlásit ke stravování po 31. 10. tak ho už nevezmete, protože nemáte pracovní sílu? Anebo naopak, když už někdo bude chtít přestat chodit na oběd, tak řeknete NE, mám tě ve statistickém výkazu? Proč by mělo mít dítě odpolední svačinu, když chodí ze školky po obědě? Pár let už tuto práci dělám a věřte nebo ne, točí se to pořád dokola. Někdo tři měsíce má poloden a pak chce celoden a u dalšího dítěte je to naopak. Rodič změní práci a najednou potřebuje nechat dítě ve školce déle, tak chce odpolední svačinu. Chce to trochu lidskosti a dobré vůle. A věřte, když to víte den dopředu....není problém.
ivka66:04 16.03.2023
Přesně tak, přece nebudou děti rukojmí toho, jak je nedokonalý systém v odměňování a nastavení parametrů pro rozpočet ve školství pro nepedagogy. Školní stravování je služba, která podporuje činnost ve škole. Délku pobytu dítěte ve škole, školském zařízení a školských službách dohodne ředitel školy se zákonným zástupcem dítěte. Ve vyhlášce o školním stravování je právo odebrat jídlo rovněž podle délky pobytu dítěte, takže možnosti odhlašování, přihlašování reagují na pobyt ve škole.
exitkaaa7:09 16.03.2023
pro Jitka 23: A když mluvíte o statistickém výkazu. Tak si vemte, že naše mateřina dělá toto. Ať jsou jakékoliv prázdniny, tak píše info pro rodiče, které jsou s druhým dítětem doma nebo nezaměstnané, aby si dítě nechali doma. Takže najednou ze 120 dětí vaříme pro 25. Věřte, že se to do výkazu taky promítne. Sic by člověk předpokládal, že učitelky budou čerpat dovolenou....ale vaříme pro všechny učitelky. Jak mi toto obhájíte? Ale ještě se vrátím k odpoledním svačinám. Rodič je nechce. Dítě chodí do školky 4 roky. A nyní počty. Svačina 10,- Kč, měsíc v průměru 20 dní. Za 10 měsíců (1 školní rok) to je 2000,-. Za 4 roky 8000,-. Takže rodič kvůli pohodlí vedoucí přijde jen tak o 8000,-? To je OK?
Jitka 2317:33 16.03.2023
Samozřejmě děti během roku přicházejí a odcházejí, jen jsem chtěla vysvětlit, proč to někde asi nechtějí dělat. Odpolední svačinky nemažeme , ale dáváme pečivo a porci másla,sýra, džemu, medu apod. balené . Pokud peníze dovolí, dostanou úplně všechny děti 150 g jogurt nebo 1/2 l mléko, kefír apod. Jinak se totiž SK nedá splnit. Ke svačinkám chtějí děti čaj nebo vodu. A než vyhazovat misky plné ovoce, dostanou celý pomeranč domů.
rohlik10:27 22.03.2023
Dobrý den, poprosím pouze můžete mi napsat cenu Vaší svačiny, pokud dáváte balené máslo, kefír atd.? Děkuji
Pepi18:09 20.03.2023
Připojím se k diskuzi o velikosti porce jídla prosím kolegyně vedoucí o radu. Jak velkou porci v gramech dáváte ovoce a zeleniny na den a dítě? Máte gramáž z norem? Děkuji
ivka66:04 21.03.2023
Vycházím ze spotřebního koše. Ovoce v syrovém stavu dáváme denně na přesnídávku a odpolední svačinu 110 g na den, takže 60 g ráno 50 g odpoledne.

TOTO TÉMA JE ARCHIVNÍ, DISKUSE JIŽ BYLA UZAVŘENA

Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi