Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma jidlo v mš

Červeně příspěvky za posledních dní
odpovědětmirous10:01 21.8.2012
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak je to se stravou v MŠ je možné aby dítě navštěvovalo MŠ a neodebíralo svačiny ani obědy.Nemá žádné zdravotní problémy pouze to nechtěj rodiče dítěte.Je na to nějaký předpis atd.Připadá mi divné že všichni budou svačit a on se jen dívat.Děkuji moc všem za příspěvek
odpovědětpepinda13:18 21.8.2012
Zkuste to vyhledat ve vyhlášce č. 107/2005
odpovědětved.6:25 22.8.2012
Pokud je dítě přítomno v zařízení v době podávání svačinky či oběda strava se musí odebírat. Ve vyhlášce to určitě najdete je to tam.
odpověděteva211:24 22.8.2012
§4 odst.3 Vyhl.č107/2005 Sb - dítě v mateřské škole má právo denně odebrat oběd a další jídlo...podle vzdělávacího provozu Vyhl.č14/2005 Sb o předškolním stravování v § 4ods.1 stanovuje: Při přijetí dítěte do mš stanoví ředitel mš po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování. rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mš stravovalo vždy
odpověděteva211:24 22.8.2012
§4 odst.3 Vyhl.č107/2005 Sb - dítě v mateřské škole má právo denně odebrat oběd a další jídlo...podle vzdělávacího provozu Vyhl.č14/2005 Sb o předškolním stravování v § 4ods.1 stanovuje: Při přijetí dítěte do mš stanoví ředitel mš po dohodě se zákonným zástupcem dítěte způsob a rozsah stravování. rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mš stravovalo vždy
odpovědětmirous19:40 22.8.2012
Děkuji všem za odpověd.
Podle vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, v platném znění, § 4 odst. 1 při přijetí dítěte do mateřské školy stanoví ředitel mateřské školy po dohodě se zákonným zástupecem dítěte způsob a rozsah stravování dítě. Rozsah se stanoví tak, aby se dítě, je-li v době podávání jídla přítomno v mateřské škole, stravovalo vždy.
odpovědětdada18:40 8.10.2012
To jsou ale divní rodiče.
odpověděthygienička18:20 26.8.2012
Nebude se dívat, ale matka bude chtít podávat stravu, kterou si dítě přinese ( to je bohužel dnešní trend některých matek) z domova. Proto by bylo dobré, aby si ředitelka prosadila, že bude konzumovat stravu připravenou v MŠ.
odpovědětkáča15:29 27.8.2012
A to tedy prosím o radu, zda je toto možné a maminka si bude stále prosazovat svoje, že dítě bude mít stravu z domu a takových tam bude třeba deset, jak pak by ta paní kuchařka těm dětem všechno stihla ohřát každému něco jiného a ještě školní obědy atd.atd. to snad ani na to nikdo nemůže přistoupit, jakýpak dnešní trend. Já už ale nemám vážně slov.
odpovědětRadkaa17:27 27.8.2012
Přesně jak píše Eva o dva příspěvky výše. S ředitelkou domluvit podmínky přijetí dítěte do MŠ, pokud je v zařízení, stravuje se vždy a napsat do provozního řádu ŠJ. U nás si ani dítě s bezlepkovou dietou nenosí jídlo z domu. Prostě vaří kuchařky. Ředitelka by měla spolupracovat s vedoucí ŠJ a měla by dbát na to, aby dobře fungovala také jídelna!
odpověděttamara15:13 10.4.2019
jo pokud kvalita toho jídla je NORMÁLNÍ tak jo, ale pokud dáváte dítěti na svačinu ve školce máslo z 2 týdny prošlym datumem, nebo hnusnou pomazanku z červené čočky. To se můžete prosazovat doma takoví věčí.
odpovědětrohlik19:10 10.4.2019
Vtip?Pravopis?Info o prošlých potravinách?Nelze než se tomuto příspěvku zasmát.Hezký den
odpovědětKateřina K.14:27 2.10.2012
Dobrý den, mě by zajímalo hned několik věcí ohledně stravování v MŠ. Nejdřív bych ráda konečně zjistila, kdo povoluje kuchařkám v MŠ i ZŠ používat umělá dochucovadla!? Kdo dovolil podávat ve školkách slazené fosforeskující nápoje!? kdo vymyslel, že děti budou dostávat k jídlu "paštikovou" pomazánku= paštika + pomazánkové máslo- co to je za hnus!?!?!? Paštika je snad to nejpodřadnější, co člověk do sebe může dostat a mají se tím cpát děti??? A vše se skrývá pod pojmem- takové jsou normy, my je musíme dodržovat. Kde to jsme??? Tuna soli a samá chemie!? To přece vůbec nepatří do jídelníčku a už vůbec ne do toho dětského! Jsem rozčarovaná, protože doma vařím opravdu zdravě a chutně, a najednou moje dítě má jíst tyto paskvily!? Také by mě zajímalo, jestli mi někdo je schopen říct, proč je ve skoro každém jídle nalité mléko? Děti jsou telátka??? Lijete taky doma mléko do játrových knedlíčků, hrachové kaše, skoro do všech polévek...? Děkuji
odpovědětved.16:13 2.10.2012
Telátka nejsou, ale existuje spotřební koš, milá paní Kateřino, stěžujete si na špatném místě. Musíte na ty co jsou nad náma, ať vám to vysvětlí proč nás k tomu nutí. Paštiky taky neuznávám, nerada to vidí i paní hygienička je to o svědomí paní vedoucí stravování, co na jídelníčky plánuje. A pokud Vám se skladba jídelníčku nelíbí zeptejte se na hygienické stanici co lze a nelze, ale zakázané žádné potraviny pro MŠ a ZŠ nejsou, třeba je paní vedoucí začátečnice a ještě se tak moc nevyzná co je pro děti to pravé.
odpovědětKateřina K.11:33 3.10.2012
Děkuji Vám za odpověď. Vím, že existuje spotřební koš. Ve spotřebním koši ale určitě nenajdu umělá dochucovadla, paštiky atd. Paní kuchařka není rozhodně začátečnice, je to stará škola s permanentně nakvašeným výrazem, která jakoukoli změnu odmítá. Paní ředitelka se stále schovává za pojmem "směrnice". Já rozhodně na ně nechci posílat hygienu, ani žádné jiné kontroly. Pouze nechápu, jak někdo, kdo nerozumí výživě, může s klidem rozhodovat o stravování našich nejmenších. Je to smutné... Jsem bohužel i přesvědčena o tom, že rodiče ani sami nekoukají na to, co kupují a dávají jíst svým dětem. První je pro ně cena a pak poutavý obal. Dnes máme schůzku v MŠ, takže se pokusím toto téma nadhodit, rozhodně ale nečekám úspěch. Ještě jednou děkuji za odpověď, zase jsem o něco informovanější. :-)
odpovědětved.15:44 3.10.2012
Paní Kateřino, pěkně to popsala paní Jana v příspěvku níže, je to opravdu tak a vy jste určitě moudrá žena, věřím, že se vám podařilo s paní vedoucí nebo kuchařkou po schůzce najít společnou řeč a jestli budete ještě číst tyto příspěvky dejte vědět jak jste dopadla.
odpovědětJana53412:36 3.10.2012
Hezký den, je opravdu těžké se zavděčit všem - dneska si každý rodič myslí, že může radit, ač o školním stravování neví vůbec nic. Nevěřte tomu,že kuchařkám nezáleží na tom, co dětem předloží k jídlu.Pomazánka z paštiky je součástí norem pro přípravu svačin - pokud je na jídelníčku jednou měsíčně,kolik dítě té paštiky asi sní? Ad mléko: sama ho nepiju vůbec, ale dětem v MŠ se ho snažím předkládat co nejčastěji - máme předepsáno, kolik ho máme za měsíc spotřebovat.Kontrolní orgány toto vyžadují a za nedodržení bývají finanční postihy - Vy byste chtěla platit pokuty ze svého,nebo poslouchat rozezlené rodiče? A teď si vyberte, co je lepší - při platech ve stravování. Na změnu norem pro stravování musíte opravdu apelovat výše -min.zdravotnictví apod.Dělám svou práci ráda a největší odměnou jsou pro mě děti, které si přijdou přidat. Vás by asi taky nebavilo vařit zdravé jídlo, které máte ze dvou třetin vrácené ve zbytcích, ptž. většina dětí na takové stravování z domova není zvyklá.
odpovědětDaja12:51 3.10.2012
Ráda se připojuji k vašemu příspěvku. Nejsem ve školní jídelně zatím dlouho a vidím, že vůbec není jednoduché sestavovat jídelníček, aby byl nejen pestrý a odpovídal SK, nemluvě už vůbec o představách maminek a tím co opravdu chutná jejich dětem!! Zatím mám bohužel zkušenosti. že pokud uvaříme něco nového, třeba zdravého, děti to musí ochutnat vícekrát než si "zvyknouu" ale to už "frflají" paní učitelky, že se děti nenajedí a pokud vaříme klasická jídla - žádají změnu, co si vybrat?? Hezké dny všem
odpovědětkoumák11:46 10.10.2017
moc děkuji za výstižnou odpověd a přiblížení školního stravování. Někdy mi přijde, že čím zdravější tím hladnější. Někdy velmi zdravé a drahé jídlo je v nádobě na zbytky ,ale na jídelníčku to zní zdravě. Já jsem z varianty středové, kde je možná obyčejné jídlo ,ale napapané děti.
odpovědětandy121:28 3.10.2012
paní Jano534, je jasné, že některé děti nejsou na zdravé jídlo zvyklé z domova, ale proto jsme tu my, abychom je naučili, že se dá stravovat i jinak, nechceme dopadnout jak v americe, kde děti jsou už v jeslích živené na hamburgerech a hranolcích. My jsme se zapojili do programu od Bonduellu a dárečky za snědený ne zrovna populární oběd u nás fungují.
odpovědětSartuna13:01 12.10.2012
Dobrý den, mohla bych se zeptat na program od Bonduellu, měl u vás úspěch? Lepší děcka lepší? Uvažuji, že bychom ho u nás ve škole také zavedli, ale nevím jak to funguje v praxi. Jak poznáte, že dítě oběd snědlo. Nebo kuchařky dávají razítka u okénka? děkuji Monika
odpovědětzuzas14:35 3.10.2012
Tak u nás hlavně nechce nová jídla vařit paní kuchařka. Neustále se ohrazuje, že děti jsou hladné, když si z nového jídla třeba jenom ďobnou. Těžko ji přesvědčuji na novinky. Přitom samozřejmě mají problém maláčci (tam ona vydává) a větší děti jsou v naprosté pohodě. Ale je to boj.
odpovědětjanka119:39 3.10.2012
Také mi není lhostejné, jak se stravuje moje vnouče v mat. škole. Sleduji jejich jídelní lístky a nejsem spokojena se skladbou. mléko se objevuje pouze 1 x v týdnu, ovoce 1 x v týdnu, zeleninové jídlo za celá měsíc ani jednou, sladká přesnídávka 3x do týdne a to kupovaný biskupský chlebíček, bábovka, babetka atd. Zkontaktovala jsem se s vedoucí stravování, tvrdila mi že děti mléko odmítají,mají alergie a pod, ovoce měli v kompotu.Nevěřím, že splňují spotřební koš. Jsem znepokojena, vím o čem mluvím, sama dělám vedoucí stravování v jiném kraji již 27 let Sleduji na "jídelnách" hodnocené JL a snažím se ,aby skladba JL na naší mat. škole odpovídala doporučené pestrosti pokrmů v návaznosti na spořební koš a dodržuji Zásady pro sestavování jídlních lístků / vyšlo v časopisu Výživa 5/2007 Děti v naší mat. škole nedostávají instatní nápoje, uzené, uzeniny, paštiky, mají dostatek ovoce, zeleniny, mléka, mléčných výrobků. Bohužel mé vnouče musí sníst to,co mu předloží.
odpovědětandy121:22 3.10.2012
Dobrý den, i já se přidám ráda do diskuze, protože ne všude je to, co zde píšete - naštěstí. Také jsem doma zvyklá pro děti vařit zdravě a z kvalitních surovin a to samé dodržuji v práci. Podravka, polévky v prášku, šťávy v prášku, polotovary a jiné podobné do naší kuchyně nesmí, vždycky říkám, že jedině přes mou mrtvolu. Jsem tady druhý rok a věřte, nevěřte, teď jsme měli poprvé párek do Frankfurtské polévky a to kvalitní Frankfurtský párek, jinak uzeniny nahrazujeme kvalitní kuřecí prsní šunkou. Ale vím, že někde to bohužel funguje, tak jak píše paní Kateřina, zrovna ve školce, kde mám svou dceru. Tam se teď změnila vedoucí školní jídelny a já se nestačím divit. Každý týden mají sladké jídlo, každý týden knedlíky, ke svačině se střídá chléb s máslem s chlebem s taveným sýrem, jednou se šunkovým, jednou s obyčejným, podruhé s žampionovým, když je změna tak dají Lipánka na který mám averzi, sám cukr a tuk a nic z toho. Jediná možnost, zkusit se ozvat, ale jestli to k něčemu bude nevím
odpovědětKacaluci22:36 4.10.2012
pročítám tady příspěvky, také nejsem spokojena s používanými surovinami při přípravě jídla pro nejen tříleté dětičky ve školce a ráda bych se ozvala vejš... ale nevím, na jaký kontrolní orgán se mohu obrátit s prosbou o prověření používaných surovin (např. instatní polévky) ve školní jídelně. Poradíte mi někdo?
odpověděthygienička7:16 5.10.2012
na žádný....každý výrobce ručí za kvalitu prodávaných (vyrobených) surovnin. Neexistuje seznam zakázaných surovin, které nelze používat v předškolním nebo školním stravování jen seznam doporučených omezení (ten není právně závazný). Na kontrolní orgán se můžete obrátit v případě, že si myslíte, že surovina by mohla způsobit zdravotní problém - např.se vidět plíseň, zapáchá apod. Pohodový den.
odpovědětved.13:16 6.10.2012
Děkujeme paní hygieničce za příspěvek a vyjadření se k diskusi, snad to bude pro zde dotazující se maminky dostatečná orientace.
odpovědětTara9:16 5.10.2012
Když jsem před 5-ti lety nastoupila do práce plna ideálů o zdravém vaření a jídelníčku, kde dětem vypíšu vše zdravé co ten den dostanou.... To jsem netušila, že mi budou dospělí vyčítat luštěniny, děti o pohance, jáhlách... říkat ble to jíst nebudu. Netušila jsem, že když uděláme guláš, nebo řízek uslyším "no konečně normální jídlo". Dál se snažím o zdravější pokrmy, ale do jídelníčku už to zdravé neuvádím ( nepíšu použití cizrnové či pohankové mouky, jasmínové rýže...) V jidelníčku mám napsáno Sekaná pečeně, bramborová kaše a děti papají, dříve jsem v závorce ještě uváděla použití např.: sojového masa, cizrnové mouky...
odpovědětTara9:36 5.10.2012
A ještě bych Vám chtěla napsat, jak jsem vyřešila jednu stížnost od rodiče. Před rokem nastoupila do ZŠ dívenka nic moc nejedla, jednou nechtěla maso, podruhé omáčku. Její maminka si neustále stěžovala u ředitele, že její dcera nedostala oběd, že jsme jí nepřidaly, že dostává na talíř malé porce a vůbec nevaříme zdravě a chutně. Tak jsem se s touto maminkou dohodla, aby si jeden den udělala čas a přišla se na výdej oběda podívat. Seznámila jsem jí se vším, ukázala jsem jí výdejku potravin, aby věděla z čeho je jídlo uvařené. Oběd ochutnala a zjistila, že je velmi dobrý. Mohla se na vlastní oči přesvědčit kolik dětem vydáváme a kolik toho vracejí, byla v šoku, když její dcera si poručila jeden bramborový knedlík a maso nechtěla. Kuchařka jí dala na talíř vše co bylo součástí oběda a malá se urazila a vše hned chtěla vrátit do okénka na odnášení použitéhpo nádobí. Milé dámy nebojte se Vašim strávníkům a jejich pochybovačným rodičům dkázat jak jste skvělé a že své práci rozumíte.
odpovědětjanav.10:14 5.10.2012
Chyba je také ta, že není nikde požadovené vzdělání na ved. ŠJ. Každá máma si myslí, že může dělat ved.ŠJ, když umí doma uvařit a ředitelky v MŠ berou na toto místo své známé. Pak to tak vypadá. Každá vedoucí by se měla neustále vzdělávat. (nové poznatky o výživě, nové technologie). Měl by být karierní řád. Dělám ved. ŠJ už 30 let a hodně se toho změnilo a neustále mění. A taky nejsem spokojená s tím, co jí moje vnučka ve školce. (např. 4 x za týden rama) A kde si ztěžovat? Česká školní inspekce, krajské metodičky, MŠMT.
odpovědětlaky13:48 13.12.2012
Jak to tady čtu tak uvažuji, proč se nejde spojit a něco s tím udělat??? Tolik maminek, babiček, pracovnic ŠJ. Myslíte, že by se s tím nepohnulo? Co asociace ŠJ?
odpovědětadka8:31 29.11.2012
Dobrý den,nezlobte se jestli odbočuji od diskuze, ale hledaly jsem nejbližší téma k MŠ. Prosím poraďte nám? Můžeme být na konci kalendářního roku s finnační bilancí v mínusu ( říjen/listopad byli děti hodně nemocné). Děkujeme za radu.
odpovědětluky13:49 13.12.2012
No měly by jste být na 0,-, ale pokud si reálně odůvodníte proč tomu tak je a že se opravdu nedalo nic udělat tak během ledna-února to doženete. Záleží jaká je částka:-)
odpovědětPekařka9:03 29.11.2012
Neexistuje žádný předpis, který by stanovil, jak má vypadat finanční bilance ke konci kal. roku. Logicky po novém roce přijdou stejní strávníci, kteří chodili v prosinci. ALE - asi je třeba mít toto ošetřeno nějakým vnitřním předpisem ve škole (školce). Tady v Ostravě bylo nepsaným pravidlem (už když jsme patřili pod obec), vyrovnat limit ke konci kal. roku na +- 200,- Kč, v minulosti dokonce +- 20,- Kč. Vloni jsem poprvé měla dost ušetřeno, bylo mi líto peníze "promrhat" za zbytečnosti, když se od ledna zvyšovalo DPH a nikdo nevěděl, jak to bude. No a kontrola z obce mi to letos vyčetla. Podle ní je třeba limit vyrovnávat každý měsíc co neblíže k nule, což je naprosto nemožné, doma taky denně nikdo neuvaři jídlo za stejnou cenu. Bohužel se mi od září také nedařilo jejich požadavek splnit, ale po zkušenosti z kontroly ke konci prosince vyrovnám na co nejmenší rozdíl, abych zase příští rok nebyla kárána. Takže ač předpis neexistuje, může vám to být vytýkáno.
odpovědětMagda P.9:20 2.1.2013
Dobrý den, nuluje vám nový program od Vis finanční bilanci k 1.1.? Byla jsem zvyklá FB nulovat k 31.12 ale nový program mi zůstatek stejně přepíše do ledna.
odpovědětRadkaa15:27 2.1.2013
Nechávám zůstatek pár haléřů a ty se automaticky převedou do nového roku.
odpovědětPekařka9:05 29.11.2012
Pokračování - Podstatné je ale mít splněný spotřební koš, jako ostatně každý měsíc. Přeji hezký adventní čas s klidem na práci a také na potřebný odpočinek.
odpovědětzdenda18:33 2.1.2013
Zůstatek se mi převádí do nového roku,snažím se o co nejmenší zůstatek koncem školního roku.Hezký nový rok a dnešní večer Vám všem.
odpovědětRadka B.13:39 6.10.2017
Chtěla bych se zeptat, jak má fungovat stravování v dětské skupině - konkrétně v nemocnici? Má se držet stejných podmínek jako mateřská školka - nutnost spotřebního koše, povinnost zařadit určité potraviny x krát v týdnu? Děkuji nutriční terapeut
odpovědětjentak16:19 8.10.2017
Zřizovatelem nemocnic jsou kraje. které mají také metodičku školního stravování a ta by vám měla nejlépe odpovědět na váš dotaz
odpovědětroni10:03 31.10.2017
Dobrý den,chci se zeptat,zda má rodič,který si přijde pro oběd nárok i na ranní svačinu. Děkuji
odpovědětZalka10:08 31.10.2017
Když si pro ni přijde v době svačiny, tak ano - pak s ohledem na hygienické předpisy dochází k likvidaci
odpovědětroni12:28 31.10.2017
děkuji
odpovědětjjjj20:35 31.10.2017
my dáváme ovoce místo svačiny rodič to má placené a nemůže si přijít v 9 ráno pro svačinu a potom v poledne pro oběd
Zajímalo by mne, když hovoří vyhláška 107 o tom, že dítě má právo při celodenním pobytu v MŠ na hlavní jídlo a dvě jídla doplňková, zda toto právo je nutně povinností. Ve školce máme fungující režim, ranní, chcete-li dopolední svačinku si děti přináší ve svačinkových krabičkách z domova. Svačí dle svých potřeb v rozmezí od otevření MŠ do 9.30. Oběd a odpolední svačinku odebírá ve školce. Děti do školky přichází od 6.55 hodin do 9.00. Někdo si přinese snídaní, někdo třeba už jenom kousek ovoce, když přichází z domova nasnídané a přijde do školky až k 9.00 hodině. Porušuje školka zákon? Díky za názor Podotýkám, že kontrola dodržení konzumace vlastní svačiny existuje a funguje.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi