Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma Spotřební koš - je značně zastaralý, nezdravý?

Červeně příspěvky za posledních dní
odpovědětPes Spasitel14:55 30.8.2018
Když se podívám na množství masa (134 g) a mléčných výrobků (510 g) ve spotřebním koši zaráží mě frekvence těchto potravin a nepochybně i "kvalita. Ve svém okolí neznám dospělé kteří by denně konzumovali maso. Cukry volné 40 g (DDD 60 g cukru, dospělé osoby) to mi přijde zcela zbytečné, když vezmu v potaz že je tam 180 g ovoce. Dlouhodobě sleduji jídelníčky MŠ, a jde vidět jistý pokrok, snaha o zdravější způsob stravování. Avšak stále narážím na nevhodné kombinace potravin, přidávaný cukr ve sladkých jídlech, málo luštěnin (a dalších rostlinných bílkovin), kupované pečivo s nevhodným složením (sladké, slané, plněné) , slazené a instantní nápoje (s přidanými syntetickými vitamíny?? granko, džusy z koncentrátu, nápoje v prášku, instantní čaje), občas uzeniny nebo kupované pomazánky, šunkové pěny. Co všechno dětí musí vytrpět, aby se projedli k obezitě a zdravotním obtížím?
odpovědětzdenouš19:14 30.8.2018
Vážený spasiteli,nedá mi a musím reagovat na váš příspěvek.Ve školním stravování pracuji od r.1984,jako kuchařka a posledních 12 let jako vedoucí a zároveň kuchařka.Při počtu 160 strávníkúz toho 35 mateřská škola což znamená příprava nejen obědů ale i přesnídávek a svačin jsem v kuchyni já,šikovná kuchařka a od března pomocná síla na 6 hod,která mi byla přidělena ředitelem z pracáku. O jejím pracovním nasazení nemá cenu psát.Já ani kuchařka nemáme plný úvazek.To jen tak na okraj.Teď ke spotřebnímu koši,nevidím na něm zas tak nic špatného.Cukr plním vždy k dolní hranici,ubezpečuji vás ,že pokud neosladím koktejl z ovoce,tak ho děti nebudou pít.Luštěniny bez masa skončí v odpadu, at jsou s masem nebo bez masa.Instantní nápoje nepoužívám.O koncentráty je velký zájem a víte proč? Odpověď je snadná,děti jsou na to zvyklé z domova.Pomazánky nekupuji děláme naprosto všechny a stejně je skoro nikdo nejí,jedí jen suché pečivo.Na to abych pekla rohlíky a chleba mi opravdu nezbývá čas.
odpovědětzdenouš19:29 30.8.2018
Maso beru od lokálního řezníka.O bezmasá jídla zájem moc není,bohužel ale i kvalitní maso končí v odpadu.Mimochodem v průměru u nás ročně skončí v odpadu 8 tun KVALITNÍHO jídla.V průzkumu o oblíbené jídlo u dětí vyhrál smažený sýr a hranolky.Tak, o čem to asi svědčí,že ti chudáci co v těch jídelnách trpí jsou vlastně zmlsaní s....i,kteří v dnešní době nevědí co do h..y.A za jejich zdravotní problémy určitě nemohou jídelny.Raději skončím,abych se nemusela rozčílit.
odpovědětzdenouš19:46 30.8.2018
Maso beru od lokálního řezníka,ale i tak končí v odpadu.O bezmasé slané jídlo zájem zrovna moc není,ale zařazuji ho.Ovoce se válí všude i po ulici,se zeleninou je to v bledě modrém.Když dělali učitelé průzkum co by si děti přály k obědu,vyhrál sýr a hranolky s tatarkou.V průměru vyhodím ročně do odpadu 8tun kvalitního jídla.Tak o čem to svědčí? Oni by ti chudáčci, co trpí v těch jídelnách potřebovali spíš bídu a ne dnešní blahobyt.Určitě by nebyli obézní a bez zdravotních obtíží.
odpovědětzdenouš19:48 30.8.2018
Omlouvám se za vložení dvou podobných příspěvků.
odpovědětmaty2007:56 31.8.2018
Nevím, tedy kde jste vzal maso na 134g a mléční výrobky na 510g = 3 -6 r. celodenní starvování. Ale více se rozepisovat nemá cenu, jak píše Zdena, děti jsou vedeny z domova a né školní jídelnou. Jídelny zabezpečí aspoň jedno teplé jídlo, které málo z dětí jí nebo vůbec nemá. Děti nejsou obézní z jídelen, ale to co dostanou doma, jsou rozcapené a mlsné. Tak nevím co řešíte, jídelny se snaží jak to jde, ale snad nebudeme péct chleba,dělat,jogurty,pěstovat ovoce a zeleninu. Rok už nemám kuchařku a přesto vaříme celodenní stravu. Vaše poslední věta mě nadzvedla ze židle! Děti trpí v jídelnách, těžko a jejich zdravotní problémy a obezita, není způsobena ve školní jídelně, ale doma!!! Podívejte se na jejich svačiny, brambůrky, cola místo oběda a hlavně lenost. Tak nenapadejte školní jídelny!!!
odpovědětmarcik118:34 31.8.2018
Vážený Pse Spasiteli, pletete dohromady maso a ryby a mléko a ml.výrobky. Sledujete MŠ je to dávka surovin pro 3 chody (2 svačiny a oběd), tudíž si toto množství odvažte, rozdělte na talíř a zjistíte, že to není mnoho. Neznáte dospělé, kteří denně jedí maso? Doma možná ne, ale určitě mi dáte za pravdu, že pokud jdete na jídlo do restaurace či jídelny a platíte si to, určitě nejdete na bezmasé jídlo. Při výběru ze dvou jídel si bezmasá jídla dává opravdu mizivé procento dětí i dospělých i přesto,že jsou tato jídla mnohdy náročnější na přípravu a suroviny dražší. Dle nových trendů by tedy strávník měl pít vodu, zobat zrní, ovoce a zeleninu. Obezita u dětí pramení v rodině ne ze školního zařízení. Můžu vás ubezpečit, že žádné školské zařízení si nedovolí nezdravé stravování, jelikož podléhá mnoha přísným kontrolám a naše platy nejsou závratné, abychom platili pokuty a sankce.
odpovědětrohlik9:26 31.8.2018
Dobrý den, myslím, že se nám po prázdninách vrátil docent Chocholoušek, který nám všem chyběl. Je zbytečné s ním diskutovat. Přeji všem hezký den
Pes Spasitel má částečně pravdu, protože nutnost úprav spotřebního koše potvrzují i poslední studie SZÚ. Ale přesto bych k jeho příspěvku něco doplnil: a) uvádí dávky pro internátní stravování, což nás všechny mate, b) sčítá mléko a mléčné výrobky, čím nás mate ještě víc, c) údajem 134 g masa nás zcela uvádí v omyl, d) nešvary, které uvádí, se v jídelníčcích MŠ skutečně vyskytují, ale jídelen MŠ je jich několik tisíc a tak podobné vždycky najdete. Rád bych uvedl, že existuje spousta MŠ, kde tomu tak není. A kdyby rodiče naučili děti jíst luštěniny, ryby, ovoce, méně sladit, tak by i školní jídelníčky mohly vypadat jinak.
odpovědětzdenouš10:14 31.8.2018
Ano,máte naprostou pravdu,ten člověk nebyl ve školní jídelně a je naprosto zbytečné na toto reagovat.Hlavně pevné nervy a vydržatˇ.
odpovědětpepik9:08 4.9.2018
Prosím Psa Spasitele ať vytvoří příklad jídelníčku pro MŠ a ZŠ na 10 pracovních dnů. To znamená 10 přesnídávek, odpoledních svačin, polévek, hlavní jídlo, doplňky. Ať předvede jak si školní stravování představuje. Aby bylo vše v souladu se spotřebním košem. Velmi ráda se poučím.
odpovědětEva 212:30 5.9.2018
Jste příliš skromná, ať nám udělá celé čvrtletí, vejde se do finanční normy, neopakuje jídlo ani polévky a splní spotřební koš. Těch vašich 10 pracovních dní bych ho nechala za odměnu v kuchyni.Může hlídat pořádek, záruční lhůty,jednat se všemi stranami a sledovat výdej stravy. Jako odměnu může dostat náš plat. Píše pod úžasným jménem a to hovoří za vše. Mějte hezký den.
odpovědětinez7:18 6.9.2018
ano přesně tak,ještě by se taky měl přijít podívat na jím složený jídelníček ze samých zdravých potravin jak budou děti baštit a kolik toho sní a kolik toho skončí v koši.
odpovědětValentýna14:56 6.9.2018
Já bych si dovolila s vámi souhlasit. Snažím se v naší jídelně vařit zdravě, ale narážím na odpor všech. Vedení školy, kuchařek, dětí i části rodičů. Většina strávníků nemá o zdravé stravě ponětí. Největším štěstím je pro ně bílý knedlík s kopcem omáčky. U zřizovatele a hygieny sklízím úspěch, ale zoufale ve škole chybí podpora vedení školy a pedagogů.
odpovědětzdenouš19:30 6.9.2018
Valentýno a inez u mně je to tak,že i ta omáčka s knedlíkem a hovězím zadním končí v odpadu,ale asi nemá cenu se s tím zabývat.Stát má asi peněz dost a nějakých 8 miliard na dotování školního stravování je jenom kapka v moři.Jinak si přečtěte článek o tom, jak a co by jsme měli v jídelnách vařit, na stránkách lidovky.cz,který tam dnes vyšel.
odpovědětzdenouš19:44 6.9.2018
Valentýno u mně končí v odpadu i ty knedlíky s omáčkou a hovězím masem.Asi nemá cenu se s tím trápit,to že stát dotuje školní stravování 8.miliardami a většina z peněz skončí de fakto v odpadu nejspíš vadí jenom nám ,které v těch jídelnách děláme.Ona to zas tak velká částku ze státního rozpočtu asi není,takže se s tím zákonodárci nezabývají.Jinak si děvčata přečtěte dnešní článek na lidovky.cz ,další návod jak vařit.
odpovědětzdenouš19:46 6.9.2018
Tak se mi zase povedlo vložit dva podobné příspěvky,omlouvám se
odpovědětaaa20:20 6.9.2018
článek v lidovkách napsal náš oblíbený profesor chocholoušek
odpovědětmaty20010:59 10.9.2018
Proč myslíte, článek je zajímavý a já s ním souhlasím, určitě dětem "ptačí zob" nepatří.
odpovědětaaa19:21 10.9.2018
Nemyslím, vím, je pod článkem podepsaný.
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi