Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma Dietní stravování

Červeně příspěvky za posledních dní
odpovědětMarťa 86:26 05.10.2023
Prosím jak je to s dietní stravou, mám tady maminku se žádostí na bezlepkovou dietu. Máme povinnost ji vyjít vyhovět? Už tak bojujeme s prostorem v kuchyni, počty strávníků se nám zvyšují. Nemáme ani kapacitu ani prostor. Jak se můžu bránit??
odpovědětBoni7:09 05.10.2023
Jste ZŠ nebo MŠ? V MŠ se moc bránit nemůžete, v ZŠ záleží na vedení školy, pokud bude matka usilovná, tak budete muset vyhovět i tam. O prostoru to není, je to jen práce navíc, kterou vám opět nikdo nezaplatí a z vašich peněz budete ještě muset platit nutr.t.
odpovědětmína11:26 12.10.2023
Mám konkrétně dvě takové děti ve školní jídelně. Nosí si sami jídlo. Vše ošetřeno tiskopisem, rodiče podepsali a souhlasili ,zřizovatel o všem ví. Takže bez problémů. NENÍ POVINNOST stravovat takovéto děti.
odpovědětBret8:12 05.10.2023
Školní jídelna nemá status dietní kuchyně a tím je řečeno vše.
odpovědětZSTGM11:09 06.10.2023
Nemáte pravdu. Řešilo se to přes ombudsmana a dle vyjádření škola nemá žádnou povinnost přijímat vůči tomuto žádné opatření.
odpovědětBret8:24 05.10.2023
Naopak, je povinností školky hledat a přijmout jiné opatření, zejména umožnit, aby si dítě nosilo z domu vlastní dietní jídlo, které mu školka v době oběda ohřeje. Pokud by školka odmítla i donášku vlastního jídla, fakticky by úplně znemožnila stravování, což by znamenalo porušení zákona,“ uvedla Šabatová.
odpovědětMarťa89:36 05.10.2023
No ,maminka si může nosit jídlo, to už ve školce dělají ,ale chce to po nás už to zkouší i přes město. Taky souhlasím s tím ,že nejsme k tomu zařízení.
odpovědětEvita16:31 05.10.2023
Dobrý den všem, No my máme letos 9diet. Histaminovou, alergii na lepek a 7 mléčných, z toho laktozu , vejce, soju atd.. Je to náročný protože diety se vaří zvlášť, lepek úplně i u té histaminové skoro všechno. Někdy nám nestačí krabičky a malý kastrolky, místo na sporáku a dost se letos honíme. Není prostor ani čas. Jsme mš 72 dětí, 3 třídy. dvě kuchařky na plný úvazek. Nikdy jsme tolik diet neměli, ale mám obavu, že to bude ještě stoupat. Jakou máte zkušenost vy? Děsím se, že by jedna z nás onemocněla.
odpovědětBret9:26 06.10.2023
Dobrý den, diety nevaříme. Na jídelně máme ledničku a mikrovlnou troubu. Děti si ráno přinesou krabičky, dají si je do ledničky a dohled jim ohřeje přinešené jídlo.
odpovědětivka610:50 07.10.2023
V prosinci bude k dispozici popracovaná metodika ke školním dietám od SZÚ. Všechny způsoby podání jsou možné, vařit dietu v jídelně, dovézt od někoho, kdo je vaří, nebo si mohou přinést svoje jídlo a vy jej ohřejete. Zapracovat do HACCP. Povinnost to není, ve vyhlášce je možnost vařit diety, ale když se s nějakým omezením přijme dítě do mateřské školy, nějakým způsobem zajistit musíte. Ve vyhlášce o mateřské škole je, že když je dítě přítomno v době podání jídla, odebere vždy.
odpovědětrenka9:43 09.10.2023
Dobrý den, prosím mohu se zeptat, jak máte ošetřené v Haccapu? Letos se mi sešlo asi 6 alergií a jelikož jsem poměrně nová (1/2roku) zjišťovali jsme s panem ředitelem přímo přes Krajský úřad. Bylo nám sděleno že zajistit jídlo v tomto případě znamená buď dovést z jiné vývařovny, která je ale vyškolena anebo donést vlastní stravu. Maminkám jsem ovšem sdělila, že donesené jídlo je na jejich zodpovědnost. Je nutné ještě něco sepsat? Děkuji moc za odpověď...
odpovědětBret8:43 09.10.2023
Dobrý den, nikde není napsáno, že musíte vařit diety. Já jsem vše projednal i po právní stránce. Pokud chcete vařit diety, je to jenomVaše rozhodnutí. Myslím si, že v žádně kuchyni není bezlepkový provoz, jídla která si donášejí rodiče by vůbec neměla projít přes dveře kuchyně, protože když to udělate , tak za to jídlo nesete plnou zodpovědnost i když jste je nevařili. Jak řešíte situaci, kdy se někomu, kdo má dietním režim udělá špatně. Pak jste za to zodpovědni vy a ředitel/ka.
odpovědětHanča16:49 09.10.2023
Dobrý den Renko, a všechny kolegyně. Na školení nám vždycky bylo řečeno, že vaření diet není naše povinnost. Pokud se tak rozhodnete, je to vaše dobrá vůle. A kuchařka musí být zařazena do 6. platové třídy. U nás se diety nevaří. Rodiče si , vždy po domluvě s vedoucí ŠJ, přinesou náhradní jídlo ve svém jídlonosiči. Jsme MŠ. V HACCP ošetřeno PROHLÁŠENÍM O NEZÁVADNOSTI STRAVY. V dokumentu mám Jméno, příjmení, adresu a datum narození dítěte. V textu : Strava, která bude přinesena pro dítě....................................bude vždy nezávadná. Přineseme ve vlastním čistém, označeném jídlonosiči. Pak mám pár vět, že vždy po dohodě s ved.ŠJ , kvůli jaké dietě.... V závěru dokumentu napíšete, kde jídlo skladujete a jak ohříváte. Nakonec datum, místo, podpisy vedoucí i rodiče. Pokud budete chtít další info, a třeba poslat vzor, klidně napište. Hezký den, Hanka P.S.: Do HACCP rovněž ukládám potvrzení od lékaře, že dítě má dietu.
odpovědětRadkaa17:27 09.10.2023
V Dohodě máme i podpis ředitelky a učitelek ze třídy. Ty by měly dohlédnout na dítě, aby náhodou nejedlo i z talíře kamaráda u stolečku. Není to jednoduché.
odpovědětJabaka8:21 31.10.2023
Dobrý den paní Hano , prosím Vás tímto o zaslání vzoru :PROHLÁŠENÍM O NEZÁVADNOSTI STRAVY. Děkuji a přeji hezký den.
odpovědětmína12:08 12.10.2023
Do HACCAPU nic nemusíte zapracovávat. Vy to jídlo, které si přinesou vůbec neřešíte. V MŠ si přinesou jídlo přímo na třídu, kde je lednice. Učitelky ohřívají. V ZŠ si děti obědy ohřívají samy. Vše se souladem zřizovatele. Nepřidělávejte si více starostí, než máte.
odpovědětBret12:10 09.10.2023
Přečtětě si moje příspěvky.
odpovědětV. M.11:47 11.10.2023
Dobrý den, u nás jen upravujeme stravu , máme písemnou dohodu s rodiči, že nejsme bezlepkový provoz, nevaříme diety, nemáme výživového terapeuta, pouze jídlo upravuje dle diet. Pokud to jde, paní kuchařky odeberou jídlo a do upraví to dle požadavku bezlepkovými... Pokud ne, děti si přinesou vlastní stravu v krabičce.
odpovědětOndřej13:46 11.10.2023
Dobrý den, u nás vaříme regulérně dietní obědy. Zřizovatel nám platí nutriční terapeutku, máme proškolenou kuchařku a vše ošetřené ve směrnici a HACCPu. Vaříme bezlaktózovou a bezlepkovou dietu. Je to práce nejen pro kuchařku, ale i pro provozní, protože ta komunikuje jak s nutriční terapeutkou, tak s rodiči. Systém je: vytvoří se jídelní lístek (máme na výběr ze tří jídel a z toho je na trojce salát), ten se pošle NT, ta ho zpracuje a pošle zpět. Upravený JL se pošle rodičům a ty ho schvalují hlavně z důvodu, aby to jejich dítě jedlo (nemůže jim vnucovat rajčatovou omáčku, když jejich dítě rajčata nejí apod.). Po odsouhlasení rodičů se upravený JL předá proškolené kuchařce. Vše funguje, máme to tak zaběhnuté již 4 roky.
odpovědětMAJA110:23 31.10.2023
TEDY NA TO, ŽE VY VŠE PRO NT ZPRACUJETE A ONA SE NA TO JEN PODÍVÁ JE 450/HOD PĚKNÁ NESPRAVEDLNOST VŮČI VÁM I KUCHAŘKÁM. KOLIK MAJÍ VAŠE DĚVČATA NA HODINU ? MOJE PŘEDSTAVA JE TAKOVÁ, ŽE NT ZPRACUJE A VY POUZE UVAŘÍTE. JAK SE BUDOU TEĎ NT ŘEŠIT V RÁMCI SNIŽOVÁNÍ NEPEDAG. PRACOVNÍKŮ ?
odpovědětzdenouš15:37 11.10.2023
Ondro, rozumím tomu dobře, že pokud rodič s jídlem nesouhlasí ,jelikož to dítě nejí, zařadíte na jídelníček něco jiného? Ještě by mě zajímalo, kolik platíte nutriční terapeutce? Děkuji
odpovědětOndřej10:59 13.10.2023
Neměníme jídelní lístek, ale snažíme se rodičům(dětem)vyjít vstříc a nabídneme možnost upravit jiné jídlo daného jídelníčku. Máme na výběr ze tří pokrmů. NT platíme 450,- Kč/hod na DPP. Dáváme do rozpočtu ke schválení zřizovatelem.
odpovědětzdenouš12:56 13.10.2023
Dobrá Ondro, díky.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi