Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse na téma DPH

Červeně příspěvky za posledních dní
odpovědětJanaV.8:55 11.12.2009
Jsme plátci DPH. Už je to schváléné z 9 na 10% a z 19 na 20% DPH? Zůstanou stravovací služby s 20% DPH ? Díky.
odpovědětmagdalena10:44 11.12.2009
Vaříme pro cizí strávníky. zajímalo by mě, z oběda mám zisk 4,- Kč. Můžu celo částku použít např. na nákup strojů nebo zařízení ( samozřejmě pokud si našetřím), nebo je z této částky i nějaký odvod- daň. Nejsme plátci DPH. Jak je to potom s odpisy? Díky
odpovědětkdovíodpoví?21:16 14.12.2009
?
odpovědětromanaro13:51 22.1.2010
Zvýšená sazba daně (10%, 20%) od 1.1.2010 platí.
Já bych se chtěla zeptat jak správně vypočítat cenu za oběd u vlastních zaměstnanců.Jsme plátci DPH, finanční limit je 26,-- Kč, příspěvek z FKSP 10,50Kč. Stále se setkávám se dvěma způsoby výpočtu kolik má zaměstnanec zaplatit, které se značně liší.Díky.
odpovědětmart18:15 22.1.2010
Cena za oběd zaměstnanců se počítá se základní sazbou DPH - stravování v jídelně. Základ daně je bez příspěvku FKSP, ve vašem případě je to 26,- - 10,50 = 15,50*20% DPH.
odpovědětBaruša16:35 26.1.2010
A neslyšel jste někdo, že by se DPh měla odvádět u zaměstnanců z ceny obvyklé? Tedy asi z ceny pro cizí?
odpovědětolga11:50 4.2.2010
Podle § 36a zákona o DPH platného od 1. 1. 2010 je základem daně u služeb poskytovaným zaměstnancům (mimo jiné i u závodního stravování) cena obvyklá, což je cena pro cizí strávníky, pokud cizím strávníkům není stravování poskytováno, cena obvyklá nesmí být nižší než celkové náklady na poskytování stravování. A to bez ohledu na skutečnou úhradu zaměstnancem.
odpovědětjaja13:51 15.2.2010
A co neplátci daně, jak mají sledovat tyto hodnoty do účetnictví? Mají zařazovat jen náklady na potraviny, co příspěvek FKSP, co náklady provozní?
Není mi to jasné, poradí nekdo?
odpovědětjaja14:02 24.2.2010
Při sledování obratu u neplátců DPH - jakou cenu oběda u závodního stravování započíétávat do obratu- z čeho je složená- náklady hrazené strávníkem plus příspěvek FKSP plus ostatní věcné a mzdové náklady, nebo pouze náklady hrazené strávníkem ? Od ledna 2010 platí novela a já jsem z toho nešťastná, co sledovat. Poradí někdo? Prosím o radu velmi úpěnlivě.Bojím se, abychom nevědomky nespadli do limitu plátců DPH a nědostali od kontroly pokutu zpětně. Díky moc.
odpovědětolinka13:18 26.2.2010
Prosím.nemohla by jste uvést vzor jak to správně počítat?
Myslím,cenu obědu pro zaměstnance (s daní z ceny obvyklé) Děkuji
odpovědětleventa9:20 2.3.2010
Pošlete mi Vaši e-mailovou adresu, něco Vám pošlu.
odpovědětČtenář17:22 3.3.2010
Při výpočtu DPH oběda v závodním stravování se nově vychází ze základu daně pro cizí strávníky (eventuelně bez ziskové přirážky - tj. potraviny, osobní a věcné náklady). Z celkové částky je stanoveno DPH 20 %. V závodním stravování pak strávník hradí potravinový normativ bez DPH snížený o příspěvek z FKSP a DPH z této snížené částky a DPH zbytek (rozdíl mezi DPH cizích strávníků a DPH snížené ceny po odečtu FKSP v závodním stravování) - př. DPH cizích bylo 8,50 Kč, zaměstnanci platí 20 Kč potr. - 6 Kč FKSP = 14 Kč, z toho DPH 2,80 Kč, DPH zbytek (8,50 - 2,80) je 5,70 Kč. Konečná cena pro zaměstnance bude 22,50 Kč.
odpovědětLeni19:07 3.3.2010
Podle výkladu našeho účetního zvýšení DPH doplácí zaměstnavatel, neboť podle vyhlášky o závodním stravování platí zaměstnanec pouze cenu potravin, popřípadě poníženou o příspěvek FKSP. Cituji:
§3
(1) Náklady podle §2 písm. a) a b) jsou v plné výši hrazeny strávníky a příspěvkem z fondu kulturních a sociálních potřeb stanoveným kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem (dále jen "příspěvek z fondu").
3) Zaměstnanci, nestanoví-li tato vyhláška jinak, hradí
a) u hlavního jídla pořizovací cenu surovin, která může být snížena o poskytnutý příspěvek z fondu (dále jen "snížená úhrada"),
odpovědětČtenář9:59 4.3.2010
Ve výše uvedeném výpočtu pro závodní stravování je pouze potravinový normativ bez DPH a výpočet DPH podle nového způsobu, tj. celková cena pro zaměstnance je pouze potravinový normativ včetně DPH - to je v souladu s vyhláškou o závodním stavování, nic navíc tam není. Tento výpočet DPH přišel s výkladem změn účtování obcí a jejich PO. Kdo není plátce DPH, také má cenu oběda pro zaměstnance ve výši potravinového normativu a konečná cena je považována za cenu včetně DPH.
My do ročního obratu započítáváme pro cizí strávníky celou cenu včetně zisku a pro zaměstnance jenom finanční normativ na potraviny
(mzdové a provozní náklady ne).
Zřejmě se v nejbližší době staneme také plátci
DPH, a tak mě toto téma zajímá, ale překvapilo mě,
kolik je různých názorů na výpočet DPH z ceny oběda. A to by měl být ještě rozdíl ve výši DPH
pokud si zaměstnanec bere oběd do obědníku
(jen 10%).
odpovědětPetr kuchař22:24 4.3.2010
Dobrý den, při odebraném obědě na talíř a zbaštěném u Vás je to služba se základní sazbou daně / 20% /. Výdejem obědu do kastrůlku se z něho stává zboží ve snížené sazbě / 10% / DPH. Vychází-li Vám cena bez daně pro cizího např. 50,- Kč, tak s daní bude činit 60,- ,nebo 55,- Kč. V případě kastrůlku, navíc nemyjete talíře, nemusíte topit v jídelně, prát ubrusy a pod. Porce do kastrůlku bude asi stejná, jako na talíř. Podívejte se, jak to řeší okolní jídelny. Těžko budete nějakému dědovi vysvětlovat, proč stojí ten samý oběd pokaždé jinak. Firmám je to celkem jedno, DPH si odečtou.
odpovědětJitka S.6:58 10.7.2015
Jsme plátci DPH. Fin.normativ potravin na večeři je 24 Kč. Příspěvek z FKSP je 13 Kč. Je správný výpočet, že zaměstnanec uhradí částku ve výši 16 Kč? /cena večeře s DPH je 29 Kč - 13 Kč FKSP = 16 Kč/ Děkuji
odpovědětKakytka19:54 8.12.2018
Dobrý večer, hrozí nám, že budeme plátci DPH a to z důvodu, že připravujeme svačiny v ZŠ, o které je velký zájem a s takovým zájmem jsme nepočítali. Svačiny máme v doplňkové činnosti, vaříme také pro cizí strávníky průměrně 30 obědů za den. Svačiny můžeme dát do hlavní činnosti, ale tím pádem by jsme museli propustit paní, která je připravovala a kuchařky by je musely dělat samy. Ale to by při přípravě obědů nestihly. Nemáte nějakou radu, co s tím?
odpovědětterča13:33 11.12.2018
Dobrý den. Já si platím sílu z doplňkové činnosti již několik let.
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi