Přeskočit na obsah

Pitný režim

  • Autor: Emča

    Pitný režim
    Dobrý den, už došlo k nějakému konkrétnímu vyjádření k tématu? – viz. níže Jako chtít 4Kč za pitný režim a k tomu max. 8-11Kč za svačinu je neadekvátní, chtěla bych pitný režim zrušit, Kraj Vysočina. Děkuji

    Pavel Ludvík6:367.9.2021
    2.8.2021 tiskový odbor MŠMT naší redakci napsal: „Pitný režim představuje jedno z plnění nároku na hmotné zabezpečení – jedná se o podmnožinu školního stravování. Z povahy nároku plyne, že není povinností dětí (jejich zákonných zástupců) toto zabezpečení využívat. Je tedy možné, aby byl pitný režim řešen i jinak, tedy bez zvláštní úhrady (např. v rámci jednotlivých jídel, donáškou vlastního pití apod.).“ —Ale dozvěděl jsem, že MŠMT to již považuje za nepřesný výklad a že připravuje nové stanovisko, které zveřejní na svém webu a kde uvedený výklad bude doplněn o jisté podmínky. Takže pečlivě sledujeme stránky MŠMT

    • Autor: ivka6

      Stanovisko MŠMT k pitnému režimu
      Novelou vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, došlo ke zvýšení finančních limitů pro nákup potravin v návaznosti na růst spotřebitelských cen v období od poslední novelizace vyhlášky. Došlo i ke zvýšení limitu na nápoje z 3 až 5 Kč na 4 až 6 Kč. Pitný režim představuje jedno z plnění nároku na hmotné zabezpečení (viz §122 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb.) – jedná se o podmnožinu školního stravování. Z povahy nároku plyne, že není povinností dětí (jejich zákonných zástupců) toto zabezpečení využívat. Je tedy možné, aby byl pitný režim řešen i jinak, tedy bez zvláštní úhrady – typicky v případech, kdy hodnota poskytovaného pitného režimu je pro školu zanedbatelná (nižší než dolní hranice finančního limitu), je možné pitný režim zajistit v rámci úhrad jednotlivých jídel. Pro úplnost doplňujeme, že součástí oběda a večeře je i nápoj, který je zahrnut v ceně za oběd (večeři) a není zahrnut v pitném režimu. Pokud by se zákonný zástupce práva na pitný

    • Autor: ivka6

      Pro úplnost doplňujeme, že součástí oběda a večeře je i nápoj, který je zahrnut v ceně za oběd (večeři) a není zahrnut v pitném režimu. Pokud by se zákonný zástupce práva na pitný režim vzdal, pak škola pitný režim nezajišťuje ani nevybírá příslušnou část úplaty.

    • Autor: exitkaaa

      Nemám zahrnuté peníze do pitného režimu. Co se týká oběda, každý má nárok na skleničku pití. Ale nikdo nehlídá, jestli si žák půjde načepovat ještě jednou nebo podruhé. Děti ve školce mají pití ke svačině a obědu. A jestli jim do várnice za den dáme ještě o 10 litrů víc „vody“, at je to ve formě čaje nebo čehokoliv jiného, jak kontrola pozná, že by jsme měli čerpat tzv. pitný režim? Vím, že se pitný režim využíval docela často v době, kdy rozpětí svačin a přesnídávek nestačilo a byl problém se do toho vlézt s nákladama de fakto jen na jídlo. Toto byl jediný „zdroj“ jak neprodělávat.

    • Autor: Radkaa

      Pokud se nemýlím, tak vyhláška je platná od 1. 9. 2021. Kolegyně měla před měsícem ČŠI a v zápisu měla, že nedodržuje vyhlášku v pitném režimu. Nejnižší normativ pro děti MŠ je 33 Kč, oni měli 35 Kč. Kde prý má ty 4 koruny?

    • Autor: zdenouš

      U nás ve školce mají za pitný režim obyčejnou vodu z kohoutku.U nás je voda kvalitní,žádný problém.Jinak jako součást jídla je pití a toho je vždy dostatek.

    • Autor: Radkaa

      Já jsem to také tak chápala. I když jsem spočítala během týdne sirup, čaj, mošt, džus Tropico, čerstvou vodu, tak jsem se dostala průměrně do dvou korun. Nápoje dáváme mírně slazené, ředěné nebo čerstvou vodu. Ale teď jsme stejně zdražili, takže kdo chce, tak tam ty 4 koruny na pitný režim najde.

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se