Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Encyklopedie výživy - Mentální anorexie

Mentální anorexie patří mezi nejčastější poruchy příjmu potravy. Je charakterizována úmyslným omezováním potravy často v kombinaci s nadměrnou pohybovou aktivitou za účelem snížení tělesné hmotnosti. Objevuje se zejména u dívek v období puberty. Jedinci nejdříve omezují vydatné pokrmy, postupně z jídelníčku vyřazují další potraviny, často omezují také příjem tekutin, nadměrně cvičí, jsou velmi aktivní, navozují si zvracení, užívají projímadla nebo látky omezující chuť k jídlu a látky podporující odvodnění organismu. Ačkoliv mají velmi štíhlou postavu, mají pocit, že jsou tlustí a z tloušťky mají strach.

Mezi zjevné projevy mentální anorexie patří úbytek svalové a tukové tkáně, suchá kůže, zhoršená kvalita vlasů a nehtů, zimomřivost, celková únava, poruchy soustředění, porucha až úplné vymizení menstruačního cyklu a další. V těžkých případech se dostavuje metabolický rozvrat organismu. V léčbě se uplatňují psychofarmaka a psychoterapie. Někdy je nutná i hospitalizace spojená s umělou výživou.

Oblast:Onemocnění související s výživou
Příbuzné: Poruchy příjmu potravy, Mentální bulimie, Orthorexie, Bigorexie
Aktualizováno: 16.09.2013
-JST-
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi