Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Encyklopedie výživy - Železo

Železo jako součást barviva červených krvinek (hemoglobinu) umožňuje cirkulaci kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Tato vlastnost a účast na dalších procesech látkové výměny a imunitních reakcích činí z železa životně důležitou minerální látku. Doporučená denní dávka železa pro muže je 10 mg/den, pro ženy 15 mg/den.

Železo se ve stravě vyskytuje ve dvou formách – hemové a nehemové. Hemové železo je obsaženo především v mase, vnitřnostech, vaječném žloutku a jeho vstřebatelnost je vyšší (20-30 %). Nehemové železo se nachází v rostlinných zdrojích a má nižší vstřebatelnost (1-5 %). Vstřebatelnost nehemového železa lze zvýšit současnou konzumací potravin bohatých na vitaminu C (kiwi, pomeranč, grep, jahody, paprika, brambory, rajčata, květák, brokolice, růžičková kapusta). Naopak látky obsažené v čaji, kávě nebo mléce využitelnost železa snižují. Pokud je v těle železa nedostatek, objeví se tzv. sideropenická anémie. Projevuje se bledostí, sníženou tělesnou výkonností, únavou, celkovou slabostí, zimomřivostí, malátností a zadýcháváním se.

Oblast:Výživa
Příbuzné: Minerální látky, Vápník, Zinek, Jód, Hořčík, Sodík, Draslík, Fosfor, Chrom, Selen, Živiny, Anémie
Aktualizováno: 16.09.2013
-JST-
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi