Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Encyklopedie výživy - Laktóza

Laktóza je zástupce skupiny disacharidů. Je složena ze dvou cukerných jednotek – z glukózy a galaktózy. Oproti sacharóze má laktóza podstatně nižší sladivost. Laktóza představuje hlavní cukr mléka a nekvašených mléčných výrobků. Ve farmaceutickém průmyslu se laktóza používá jako pomocná látka léčiv. V lidském těle je laktóza zpracována pomocí enzymu laktázy. Některé osoby mohou mít tohoto enzymu nedostatek, což je příčinou vzniku laktózové intolerance (nesnášenlivosti). Syntetickým derivátem laktózy je laktulóza. V trávicím traktu se laktulóza nevstřebává a funguje podobně jako vláknina (podporuje funkci střev a růst žádoucích střevních bakterií). V lékařství se uplatňuje při léčbě zácpy, některých jaterních a střevních onemocnění.

Upozornění: neplést si laktózovou intoleranci s alergií na bílkovinu kravského mléka!

 

Oblast:Výživa
Příbuzné: Sacharidy, Glukóza, Disacharidy, Sacharóza, Vláknina , Alergie na bílkovinu kravského mléka, Laktózová intolerance
Aktualizováno: 16.09.2013
-BRU-
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi