Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Připomenete si Den výživy i u vás?

25.9.2010 4869 0 Zdenka Macháčková
Světový den výživy, který se slaví 16. října, se blíží. Právě teď je nejvyšší čas si rozmyslet, jakým způsobem si ho připomeneme. Přinášíme hrst námětů...
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Světový den výživy se připomíná od roku 1981 každoročně 16. října. Toto datum bylo stanoveno právě na výroční den založení Organizace pro výživu a zemědělství FAO - specializované agentury OSN v roce 1945 na mezinárodní konferenci v Quebecku. Bývalé Československo patří k zakládajícím členům této organizace, ale po třech letech kvůli neúměrně vysokým členským poplatkům vystoupilo. V roce 1969 se pak podařilo naší zemi do organizace vstoupit podruhé od té doby je Československo (a následně Česká republika) jejím nepřetržitým členem. Cílem této organizace je zajištění dostatku potravin a pitné vody zejména pro obyvatelstvo rozvojových zemí, zmírnění chudoby a hladu. „Společně proti hladu“ je také celosvětovým tématem letošního ročníku Světového dne výživy.

My máme to štěstí, že v Evropě podobné problémy neznáme a hlady netrpíme. Potravin i pitné vody je dostatek. Častěji se můžeme setkat spíš s opačným problémem – plýtváním. V našich jídelnách dennodenně vidíme děti odnášet nedojedená kuřecí stehýnka, rybí filé nebo kapustové karbanátky. Jablka, banány i kiwi se povalují v okolí školy nebo končí v odpadkových koších…

Jinou otázkou je, jestli je naše výživa přiměřená. O správně sestaveném jídelníčku už toho bylo napsáno mnoho, ale nezaškodí si to zopakovat právě v souvislosti se Světovým dnem výživy. Připomeňte vašim strávníkům třeba Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky, vydaná Společností pro výživu sice už v roce 2004, ale stále platná. Anebo se inspirujte článkem o vedoucí školní jídelny Martě Mandincové z Pohořelic, která před dvěma lety „polidštila“ spotřební koš! Spoustu nápadů můžete samozřejmě objevit na internetu, některé materiály bude dobré si vytisknout a vyvěsit na vaší nástěnce. Informace můžete čerpat i z článku „Vzdělávání dětských strávníků“, kde najdete hodně odkazů, materiálů a informací.

16. říjen se blíží a právě teď je nejvyšší čas si rozmyslet, jakým způsobem si ho ve své jídelně připomeneme. A pokud budete mít chuť podělit se se svými dalšími nápady, budeme jenom rádi – napište nám.

 

Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi