Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Přesnídávky a svačiny nově – první zkušenosti

22.2.2016 3504 1 Zdenka Macháčková
Nutriční doporučení pro školní jídelny platí nejen pro obědy, ale i pro přesnídávky a svačiny. I jich se týká omezení uzenin, nebo zvýšený důraz na používání zeleniny a luštěnin. Jaké jsou první zkušenosti z mateřských škol u těchto jídel?
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Před několika měsíci vstoupilo v platnost nové nutriční doporučení ke spotřebnímu koši. Jistě ho už všechny znáte. Na podzim jsme se v článku věnovali tomu, jaké změny přináší ve vaření školních obědů. Nyní obrátíme svou pozornost na mateřské školy. Pro skladbu obědů ve školkách platí stejné doporučení jako pro základní školy. V dnešním příspěvku se proto zaměříme na přesnídávky a svačinky. Jak moc se jich nové pokyny dotkly? Jaké změny čekají kuchařky a na co si budou muset zvykat děti?

Doporučené pomazánky

Domnívám se, že doporučení týkající se přesnídávek a svačin nejsou nijak striktní a ponechávají kuchyním velkou míru samostatného rozhodování o tom, co dětem připravit. Mezi pomazánkami by se 4x do měsíce měla objevit luštěninová nebo zeleninová a 2x rybí. S tím asi nebude problém – určitě také zařazujete mrkvovou, rajčatovou, celerovou, křenovou či kedlubnovou pomazánku. I sortiment rybích pomazánek je široký (z konzervovaných ryb, z pečeného rybího filé, uzené makrely…).

V naší školce je mají děti 4x měsíčně a mají je docela rády. Dost velké mezery máme u nás v luštěninových pomazánkách. Občas zašleháváme do pomazánek jemně strouhané tofu, děláme pomazánku z cizrnové mouky nebo z vařené červené čočky, ale děti je většinou odmítají. Snad je to i tím, že paní kuchařky nemají s takovými pomazánkami zkušenosti a chybějí osvědčené recepty. A navíc jsou to pro děti neznámé chuťové kombinace.

Obilné kaše

Obilné kaše 2x měsíčně – to je další doporučení pro školky. Do jídelníčku je u nás zařazujeme vždy na ranní přesnídávku a děti si je opravdu oblíbily. A to i takové, o nichž jsme zpočátku trochu pochybovali: ovesnou, pohankovou, jáhlovou. Kvůli rychlejší tepelné úpravě je vaříme z pohankových a jáhlových vloček, které již není problém u našich dodavatelů koupit. Klasikou jsou krupicová nebo rýžová kaše – ta je nejlepší z kulatozrnné rýže. Někdy je sypeme kakaem, jindy skořicí nebo strouhanou čokoládou nebo zdobíme medem. Doplňujeme je kompotovaným nebo čerstvým ovocem.

Potíží při zařazování kaší do jídelníčku může být časová náročnost. Musíte počítat s tím, že jejich vaření i výdej dětem si žádá více času než příprava pečiva s pomazánkou. Na to je dobré myslet už při sestavování jídelníčku.

Ovoce a zelenina vždy

Ovoce nebo zelenina by měla být podle ND součástí každé přesnídávky i svačinky. Věřím, že tak tomu bylo ve většině školek i dosud, a tak se splněním tohoto doporučení nebude v jídelnách problém. Doporučení přitom nerozlišuje, zda jde pouze o oblohu nebo o dílek ovoce či zeleniny ke kousání. K tomu se v ND jen uvádí, že „slané přesnídávky je vhodnější doplňovat zeleninou, přesnídávky sladké spíše ovocem.“ Jistě by nikoho nenapadlo zkombinovat třeba sladký tvarohový krém s rajčetem, ale nevidím důvod nedoplnit ovocem sýrovou pěnu nebo pomazánku ze strouhaného sýra.

Zavedení ovocných a zeleninových talířů

Pozitivně se hodnotí, pokud je ovoce nebo zelenina dětem k dispozici na talířích po celý den. Rozumí se tím například, že ráno omyté ovoce nebo zeleninu nakrájíte, naservírujete na talíř, který se umístí ve třídě tak, aby si z něj děti mohly podle chuti vzít. Před tím, než takové talíře zavedete, je potřeba o tom promluvit s ředitelkou školky a dojednat, jak konkrétně to bude probíhat. Bude se talíř s ovocem nabízet dětem hned ráno ještě před přesnídávkou? Pokud děti všechno snědí, bude se v průběhu dne ovoce či zelenina doplňovat? Bude učitelka ochotná dohlížet, aby děti neplýtvaly nebo aby se nepřejídaly oblíbeným ovocem před obědem? A určitě vás napadanou ještě další otázky, které bude potřeba řešit.

Jaké pečivo a chléb?

ND se v další části věnuje nabídce celozrnných, vícezrnných, žitných, žitnopšeničných a speciálních druhů pečiva a chleba. V jídelníčku se mají objevit 8x za měsíc. To pro většinu školek ale není žádná novinka. Pozor ale na dalamánky nebo korn rohlíky navrchu posypané solí, ty pro děti nejsou vůbec vhodné.

ND stručně popisuje jednotlivé druhy pečiva včetně konkrétních názvů, abychom měli při nákupech jednodušší orientaci. Složení jednotlivých výrobků vám bez problémů dodá každá pekárna nebo ho vyčtete z etiket baleného pečiva.

Nepoužívejte uzené maso, uzeniny a paštiku

Uzenému masu, uzeninám a paštikám bychom se podle ND měli vyhýbat. Nejde o přímý zákaz, ale jídelna bude lépe hodnocena, pokud tyto suroviny vyřadí. Rozhodně je lepší připravit ve školce pomazánku z vařeného či pečeného masa. Paštiky u nás nekupujeme už několik let, protože v nich nevidíme pro děti nic přínosného, jen spoustu tuku, soli a trochu nekvalitního masa. Nezařazujeme ani uzené maso, ale zatím si nedokážu představit, že bychom se úplně rozloučili se šunkou. Nepopulární změny se snažíme zavádět postupně a tak plátek šunky nebo šunkovou pěnu stále dáváme na svačinku asi 1x v měsíci. Děti mají samozřejmě šunku rády.

Vhodné kombinace

Součástí ND je také seznam vhodných a nevhodných kombinací oběda s doplňkovými jídly. Jde hlavně o to, aby jídelníček nebyl jednostranný, ale aby byl pestrý a obsahoval všechny potřebné živiny při současném plnění spotřebního koše.

Změny nebudou velké

Myslím si, že v nabídce přesnídávek i svačin není z pohledu nového ND nutné dělat nějaké větší změny. Pokud jste však zjistili, že by váš jídelníček některým doporučením nevyhověl, zamyslete se nad tím a do těch nejjednodušších změn se postupně pusťte. Není dobré vše měnit hned a ND to ani nevyžaduje. Dejte čas dětem i kuchařkám, aby si na nové věci mohly zvyknout a přijaly je za své.

Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Tisk   |   E-mail Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
"Suché" na svačinkuLohovčanka12.05.2016 09:54
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi