Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Týden zdravé výživy v ŠJ Dubné

28.3.2016 4502 5 Jiřina Jonášová
Týden zdravé výživy v jihočeském Dubném, v němž strávníkům představovali nová a zdravá jídla, vyvrcholil pozváním známého šéfkuchaře a přípravou kapřích biftečků. Jaké byly zkušenosti s tímto pokrmem, ale i s celou akcí?
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Ve školní jídelně ZŠ a MŠ Dubné se zaměřujeme na popularizaci zdravého stravování a školního stravování obecně. Za tím účelem pořádáme pravidelně nejrůznější akce typu večeře pro rodiče a také různé tematické týdny, během kterých pro naše děti a žáky připravujeme méně tradiční jídla. V úvodu je nutno uvést, že z organizačních důvodů připravuje naše jídelna denně pouze jedno jídlo, což v podobných případech výrazně usnadňuje organizaci a znemožňuje strávníkům „kličkovat“ mezi jídly podle jejich atraktivity.

Cílem samotného Týdne zdravé výživy, který proběhl v únoru 2016, bylo představit dětem méně oblíbená zdravá jídla v netradiční atraktivnější formě. Na jídelníčku bylo telecí maso na hrášku s rýží, výpečky z kuřecích stehen s českým hlávkovým zelím a chlupatými knedlíky, zeleninová čočka nebo bulgureto, z polévek například zeleninová se sýrovým kapáním, brynzová nebo vločková s mrkví.

Program Týdne zdravé stravy vrcholil akcí s kuchařem Petrem Stupkou, který přijal naše pozvání, aby pro žáky připravil ve školní jídelně zajímavou besedu o významu rybích jídel s ukázkami kuchařských postupů a ochutnávkou, a ve spolupráci s našimi kuchaři připravil rybí specialitu k obědu pro základní i mateřskou školu. Zvolil záměrně netradiční úpravu ryby ve formě biftečků z mletého kapřího masa (recept uveden v závěru článku). Takto zpracované rybí maso je pro děti mnohem přijatelnější při zachování všech nutričních kvalit ryby. Především u žáků základní školy zaznamenalo jídlo značný úspěch, trochu hůře bylo přijato dětmi mateřské školy. Spokojení byli i dospělí strávníci. Výrazným motivačním prvkem pro žáky základní školy byla navíc přítomnost známé osobnosti.

I další jídla ze zdravého jídelníčku byla volena tak, aby byla pro naše děti akceptovatelná, a to i za cenu drobných ústupků ze standardu zdravé výživy, jakým byly kuřecí výpečky se zelím a chlupatým knedlíkem. Nejmenší úspěch tradičně zaznamenala čočka, nejúspěšnější byla zmíněná rybí specialita Petra Stupky. V úhrnu nelze říci, že by se týden zdravé výživy projevil větším množstvím odpadu než v jiných týdnech.

Největší břemeno Týdne zdravé výživy pochopitelně nesl personál školní jídelny, který se musel vyrovnat s přípravou netradičních jídel. Protože to ovšem není v naší jídelně akce ojedinělá, jsou na podobné novinky zvyklí. Kladně byla naopak hodnocena možnost spolupráce s panem Stupkou, který se ochotně dělil o své bohaté zkušenosti.  Finanční náklady spojené s realizací akce nijak nepřesahovaly běžný režim, finanční normu se podařilo bez potíží splnit.

Těžko očekávat, že podobná nárazová akce změní stravovací návyky našich žáků, domníváme se ale, že i kdyby si děti neodnesly více, než že lze jejich neoblíbené rybí maso připravit chutně, bez kostí a při tom poměrně snadno, je přínos akce dostatečný. Dobrý obraz školní jídelny směrem k rodičovské veřejnosti a jejich ocenění je pak příjemnou přidanou hodnotou.

Pro veliký úspěch akce již nyní plánujeme uspořádání podobné akce, při které se spolu s Petrem Stupkou zaměříme na netradiční úpravu luštěnin.

Kapří biftečky - recept
(odhad na 10 porcí)

Kapří maso mleté 1 kg, mléko 0,5 dcl, solamyl 5 dkg, ovesné vločky jemné 10 dkg, sýr 10 dkg, směs koření dle chuti, lze přidat pažitku či petrželku pro osvěžení vzhledu.

Postup: Z vytvořené směsi tvoříme karbanátky, které pečeme v konvektomatu. Podáváme s vařeným bramborem. Alternativa nejen pro celiaky – ovesné vločky nahradíme vařenými bramborami.

Jiřina Jonášová, vedoucí školní jídelny ZŠ a MŠ Dubné

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
dodavatel kapřího masapondělí28.03.2016 13:41
článekrohlik01.04.2016 14:56
jentak08.04.2016 13:12
Dietolog09.04.2016 11:07
Eva N.23.04.2016 21:55
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi