Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
15 let informací pro hromadné stravování

Zmatky kolem pamlskové vyhlášky se zvětšují

20.12.2016 2422 2 Pavel Ludvík
Ministerstvo zdravotnictví vydalo metodiku k pamlskové vyhlášce, která sice přináší zmírnění požadavků na výrobky, ale také další zmatky a nejasnosti. --- Aktualizováno 20.12.2016: za nedodržování vyhlášky nebudou sankce!
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

V pondělí 12. prosince 2016 zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví informační materiál k aplikaci pamlskové vyhlášky. Pravděpodobně se zaleklo důsledků, které vyhláška přinesla, a proto v metodice nově stanovuje určité tolerance, které ve svém důsledku zvyšují stanovené limity cukru, soli a tuku. Podle ohlasů odborníků však takový postup není právně možný. Pochybnosti o tom má zjevně i samo ministerstvo a tak opakovaně uvádí, že materiál není konečný, že ho může aktualizovat.

Metodika ve svém důsledku zpochybňuje dosavadní způsob uvádění výživových údajů na výrobcích a všechny spotřebitele i provozovatele bufetů nepřímo navádí, aby etikety na výrobcích nebrali vážně. Výrobce potravin inspiruje k tomu, aby na potravinách uváděli mírně odlišné hodnoty, než jsou v recepturách skutečných výrobků. Dále komplikuje situaci kontrolních orgánů, které nyní nemají jasno, čím se při kontrolách řídit.

Ministerstvo zdravotnictví tak zvyšuje míru právní nejistoty pro všechny, jichž se vyhláška týká, ačkoli úkolem informačního materiálu bylo určitě něco jiného.

Příklady praktických dopadů metodiky na bufety

- Téměř všechny ovocné jogurty se vejdou do nových limitů cukru, který nyní činí 14 g.

- Přidaná tolerance soli u pečiva zajišťuje bezproblémový prodej většiny druhů běžného pečiva.

- 50% navýšení limitu cukru u nápojů rozšiřuje možnosti nabídky slazených nápojů.

 

Po metodice k dietnímu stravování jde o další dokument Ministerstva zdravotnictví, který se pokouší nepřípustně upravovat znění závazného právního předpisu. Navíc ho vykládá nejasným a zmateným způsobem, který bude živnou půdou pro spekulace a obcházení vyhlášky.

Nelze se zbavit dojmu, že vydání kvalitního a jasně formulovaného právního předpisu, který by navíc vycházel z reality, by bylo vhodnější.

 

Za nedodržování vyhlášky nebudou sankce

Podle tiskové zprávy MŠMT ze dne 20. 12 .2016 se dodržování pamlskové vyhlášky bude kontrolovat, ale po omezenou dobu nebudou ukládány sankce.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk   |   E-mail Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
OdstraněnoModerátor13.12.2016 15:01
Metodika MZOlda119.12.2016 10:58
Zobrazit diskusní příspěvky
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi