Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Tma končí, rozsviťme vánoční světlo

19.12.2018 406 3 Pavel Ludvík
Vánoční svátky završují dlouhý adventní čas. Zakončují dobu, kterou mnozí považují za poněkud nepříjemnou, protože je plná tmy a spěchu. Po celý prosinec ale upíráme svůj zrak k jejímu konci a těšíme se, až rozsvítíme vánoční světlo. Je symbolem setkávání, symbolem nového začátku a nové naděje.

Určitě jste někdy jeli dlouhým černým tunelem, kde nevidíte nic kolem sebe. Až když se přiblíží jeho konec, začne světla pomalu přibývat, a jistě znáte ten pocit plný úlevy, když člověk vyjede ven. Vše se najednou rozsvítí a můžeme znovu pozorovat lidi, domy, louky, lesy, řeku.

Takovým tunelem cestujeme právě nyní – spojuje říjnové babí léto s Vánocemi. Noci jsou nekonečné, ve dne je šero, máme moc starostí, a tak vidíme málo, často jen to, co je nám nejblíž. Jízda temnem se ale chýlí k závěru, tma již začíná ustupovat a objevuje se světlo, které se brzy rozlije po celé zemi a po našich domovech – světlo Vánoc.

Je zajímavé, kolik skrytých významů světlo má. Světlo jako symbol něčeho nového, jako symbol začátku a naděje patří mezi ně a o Vánocích zvlášť. Na začátku adventu se v mnoha místech rozsvítily vánoční stromy. V jídelnách se již objevila světýlka svíček, ať již elektrických nebo skutečných. Doma zapalujeme adventní svíce u stolu, na Štědrý večer rozsvěcujeme stromeček a silvestrovská noc? Ta se bez světelných efektů neobejde.

Zkusme ale rozsvítit světlo i v našem srdci. Právě nyní těsně před Vánocemi je na to správný čas. Nezáleží, jestli někdo škrtne sirkou a jiný stiskne bezdrátový vypínač. Rozsviťme světlo uvnitř nás nejen proto, abychom se v sobě lépe vyznali a mohli si uklidit, ale také proto, abychom lépe viděli lidi kolem. Ty, kterým vaříme, ty, s kterými žijeme, a všechny, kdo potřebují pomoc. My jim, oni příště nám. V nepokojné době, v níž žijeme, to budeme potřebovat.

Přeji vám dostatek světla v duši, pokojné Vánoce a šťastný nový rok.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk   |   E-mail Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
PřáníRadek19.12.2018 09:20
Krásné svátkyValentýna19.12.2018 19:12
Tma končí,Regina28.12.2018 22:35
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi