Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Změny v legislativě pro školní jídelny

7.1.2019 4514 0 Redakce Jídelny.cz
S počátkem nového roku začínají platit nové legislativní předpisy, které jsou významné i pro zaměstnance školních jídelen. Jaké změny to jsou a co nového vám v zaměstnání přinesou?
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Změny v platech

V prvé řadě platí od 1. ledna 2019 mírné navýšení platových tarifů zaměstnancům školních jídelen, které přinesla novela nařízení 341/2017 Sb., o němž jsme podrobněji informovali v tomto článku.

Sliby médií o 10% navýšení platů není možné (stejně jako v mnoha dalších případech) brát vážně, realitou jsou platové tabulky v nařízení, podle nichž navýšení 10 % nedosahuje. Situace je o to nepřehlednější, že různé kraje dostávají v průměru různé finance (některé mají sotva na tarify) a MŠMT má údajně snahu tyto rozdíly narovnat.

Krajské normativy nově

Dalším novým předpisem významným pro školství a školní jídelny je vyhláška 310/2018 Sb., o krajských normativech, která ruší původní vyhlášku 492/2005 Sb. Vyhláška souvisí s reformou financování základního školství, pro kterou je rok 2019 přechodovým rokem.

Novinkou této vyhlášky je především její příloha, která stanovuje minimální personální zabezpečení k zajištění vzdělávání a školských služeb. Snaha alespoň částečně pomoci zejména malým školním jídelnám je zjevná, otázkou bude finanční zajištění. Minimální úvazky bude třeba dodržovat, při nedostatku financí na to však mohou doplatit jiné skupiny ve školství, např. větší jídelny

Dopady jednotlivých ustanovení vyhlášky i nové přílohy nejsou zatím zřejmé, řada formulací je nejasných a výklady se různí. Finanční dopady bude třeba teprve propočítat, kraje ovšem zatím od MŠMT ani nedostaly finance na nový rok.

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi