Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Radnice brání svou školní jídelnu

29.5.2019 1372 4 Pavel Ludvík
Stížnosti na školní jídelny jsou a budou. Dají se zamést pod koberec, přehlížet je v domnění, že jde o okrajový jev, nebo naopak udělat v jídelně průvan. Možností je mnoho. Jak se k nim postavila radnice v Lovosicích při řešení jednoho takového případu?
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

V severočeských Lovosicích mají centrální městskou školní jídelnu, zřizovanou městem. Stravuje se v ní okolo 1500 lidí – studenti a žáci, zaměstnanci škol, cizí strávníci, senioři. Jídelna nabízí k obědům na výběr 3 jídla. Z finančního hlediska se pohybuje na spodní hranici finančního rozmezí, žáci platí za obědy 19, 22 a 24 Kč podle věku.

Jídelna nezůstává jen u běžného denního vaření, usiluje také o pravidelný kontakt se strávníky a rodiči. Každoročně pořádá Den otevřených dveří, Den mezinárodní kuchyně a nově od loňského roku i Zážitkovou večeři s přednáškou o zdravé výživě. Do povědomí odborné veřejnosti vstoupila v roce 2018, kdy se probojovala do finále soutěže Kuchař roku 2018 ve společném stravování, a je také součástí sítě Zdravých školních jídelen.

Někoho proto může překvapit, že i taková úspěšná a moderně vedená jídelna řeší nepříjemné stížnosti strávníků. Na druhou stranu se při podobném počtu obědů vždy negativní reakce vyskytnou. Co se tedy v Lovosicích na jaře letošního roku stalo?

Stížnosti strávníků

Na jednom z pravidelných setkání zástupců radnice a občanů vystoupili dva lidé s tím, že jim nechutná ve školní jídelně. Poukazovali také na to, že děti vracejí velké množství nedojedeného jídla a vyvozovali z toho, že nechutná ani ostatním strávníkům. Měli zájem o více jídel tradiční české kuchyně, zatímco jídelna jako člen sítě Zdravých školních jídelen se snaží připravovat i více odlehčených pokrmů, bezmasých se zeleninou nebo obilovinami.

Na setkání padl od dalšího občana návrh, aby se rodiče mohli s nabídkou jídel více seznámit, jedna z diskutujících navrhovala provést anketu spokojenosti přímo mezi dětmi.

Je jídelníček příliš zdravý?

Jídelníček z prvního dubnového týdne ovšem nesvědčí o tom, že by nabídka jídelny byla nepřiměřeně „zdravá“. Střídají se v něm jídla klasické české kuchyně s jídly modernějšími.

Pondělí: rajská s pohankou, 1: kuřecí ragú se šmakounem, celozrnné špagety, 2: gnocchi, smetanová omáčka s nivou a špenátem, 3: vařené hovězí, koprová omáčka, houskový knedlík.

Úterý: krkonošská česnečka, 1: hovězí protýkaná zeleninou, dušená rýže, 2: musaka z krůtího masa a lilků, řecký salát, 3: těstoviny se smetanovou omáčkou se žampiony

Středa: zeleninová polévka se sýrovým kapáním,1: sójové maso v mrkvi, bulgur, 2: kuřecí nudličky na žampionech, dušená rýže jasmínová, 3: halušky, uzené maso, kyselé zelí

Čtvrtek: gulášová ze sójového masa, 1: dalmatinské krůtí rizoto, okurkový salát, 2. vařené hovězí, fazolky na smetaně, brambory, 3. rýžový nákyp

Pátek: slepičí s nudlemi, 1: vepřo knedlo zelo, 2. kuřecí stehno na kari, rýže jasmínová, 3: vločkové karbanátky, brambory,

Vše samozřejmě doplněno nabídkou nápojů, salátů a doplňků.

Radnice si za jídelnou stojí...

Do jídelny chodí na oběd řada zaměstnanců Městského úřadu a ti nepovažují uvedené stížnosti za opodstatněné. Ivana Kocánková ze sekretariátu starosty říká: „Já osobně si jídlo v jídelně nevyberu jen minimálně a to většinou když je na jídelníčku klasika, jako jsou knedlíky. V průměru chodím tak 3x týdně, víckrát ne většinou pro nedostatek času. Jinak bych chodila každý den. Nejraději mám zapečenou cizrnu, musaku s lilkem, lososa na zeleném pepři, sójové maso po čínsku nebo lasagne. Skvělé jsou polévky.“ V jídelně už mnoho let obědvá i místostarosta Vladimír Šuma: „Jídlo mi tam velice chutná, jsem spokojen s nabídkou, velkostí porcí i s kvalitou stravy. Výtečné jsou také zákusky v podobě tvarohů a různých krémů a saláty, které mají vždy skvělou zálivku. Vyberu si 4x v týdnu.“

... přesto se stížnostmi zabývala

Protože do této jídelny chodí na obědy značná část obyvatel města, považuje ji zdejší městský úřad za významnou organizaci a začal se připomínkami ze setkání občanů zabývat. Řešení vidí mj. ve zvýšení informovanosti občanů o chodu jídelny a její nabídce jídel. V květnu 2019 byl v radničním zpravodaji otištěn široce citovaný článek z portálu Jídelny.cz „Co rodiče nevědí o školním stravování“. Byl doplněn i stanoviskem předsedy sekce veřejného stravování při Asociaci kuchařů a cukrářů ČR a komentářem výkonného ředitele Asociace školních jídelen ČR.

Podrobnější informace o roku 2018 z pohledu školní jídelny chce radnice zařadit do „Ročenky města 2018“, v níž dosud býval uveden jen počet strávníků.

Pracovníci Městského úřadu doporučují lidem, aby se s konkrétní nabídkou jídel seznámili buď jako strávníci „z ulice“ a jednotlivý oběd si za 75 Kč zakoupili, nebo aby se aspoň přišli podívat na ukázkové porce, které jsou umístěny ve vitríně ve vestibulu jídelny. Kromě toho jsou všichni zájemci zváni na pravidelně pořádané akce pro veřejnost jako je Večeře pro rodiče nebo Den otevřených dveří.

O provedení ankety se zatím na radnici jedná. Rozsáhlou anketu ale lovosická jídelna uspořádala na přelomu let 2015/2016 mezi asi 700 strávníky a z výsledků vyplynulo, že velká část považuje nabízená jídla za vyhovující.

Inspirace pro jiné

Lovosická radnice se ke stížnosti na školní jídelnu postavila čelem. Její postup přináší mnoho inspirace k tomu, jak při podobných situacích postupovat i v jiných městech a obcích.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
radnice Zdenouš29.05.2019 11:26
obědymirulka30.05.2019 13:41
radniceZdenouš30.05.2019 14:01
radnicepepik04.06.2019 10:23
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi