Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Může se koronavirus přenášet potravinami?

14.5.2020 1038 0 Jana Petrová
Ochrana sebe a svých strávníků před rizikem nákazy koronaviru, to je nyní úkol číslo jedna ve školních jídelnách. Ve spojitosti se stravováním se nabízí otázka, zda se virus může přenášet potravinami. Přečtěte si vyjádření odborníků k této problematice, zbavte se nejistoty a buďte v obraze.

Dveře škol se opět otevřely, žáci a studenti zasedli do svých lavic a školní jídelny začaly znovu fungovat a vařit obědy pro své strávníky. Všichni přemýšlíme, jak se chránit před koronavirovou nákazou. Při té příležitosti si ve spojitosti se stravováním jistě klademe i otázku, zda se koronavirus může přenášet potravinami a zda by tedy mohla příprava pokrmů znamenat nebezpečí pro zaměstnance školních jídelen a jejich strávníky. V poslední době se k tomuto tématu objevilo hned několik dokumentů, některé z nich jsme pro vás vybrali.

Riziko přenosu nového typu koronaviru potravinami

Souhrn otázek a odpovědí k bezpečnosti potravin v době epidemie, který vydala Evropská komise, nás ujišťuje, že se dosud neprokázalo, že by potraviny představovaly ve vztahu k přenosu nového koronaviru riziko pro lidské zdraví. Prozatím nebyl hlášen žádný přenos onemocnění prostřednictvím konzumace potravin a dle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin neexistuje důkaz, že by potraviny představovaly ve spojitosti s přenosem onemocnění riziko pro veřejné zdraví. Hlavním způsobem, kterým se onemocnění přenáší, je z jedné osoby na druhou, a to zejména kapénkami z dýchacích cest.

Manipulace se zabalenými potravinami

Vedle obecné otázky rizika přenosu viru koronaviru potravinami je další oblastí, kterou se dokument zabývá, manipulace se zabalenými potravinami. Odpovídá na dotaz, jaké je riziko přenosu onemocnění COVID-19 z obalů potravin. Dle nedávné studie sice virus dokáže v experimentálních podmínkách přežívat na různých materiálech až 24 hodin i několik dní, přenos infekce z obalů na člověka ale prozatím prokázán nebyl. Evropský úřad pro bezpečnost potravin přesto doporučuje, aby osoby manipulující s obaly výrobků a tedy i s obaly potravin dodržovaly správnou hygienickou praxi a též pravidelně a účinně si myly ruce.

Jak minimalizovat riziko přenosu viru

Jak se uvádí ve zmíněném dokumentu Evropské komise, přenos koronaviru potravinami nebyl však ani vyvrácen a teoreticky by tedy potraviny mohly způsobit nepřímou kontaminaci tím, že se jich nemocný člověk dotkne a virus se přenese dál. Z tohoto důvodu je tedy dle odborníků nutno dodržovat takové hygienické podmínky, které by zabránily kontaminaci potravin a pokrmů jakýmkoliv původcem onemocnění, tedy i onemocněním koronavirem.

U správné hygienické praxe má podstatný význam především čištění a případně dezinfekce zařízení a vybavení pro výrobu pokrmů (tedy nejenom kuchyňských povrchů, ale také chladicích zařízení), zamezení křížové kontaminace a také vysoká osobní hygiena pracovníků, vedle účinného mytí rukou také nošení rukavic, používání speciálních hygienických oděvů a bot, omezení fyzického kontaktu během přestávek v práci a důležitý i požadavek zůstat doma a nechodit do práce, pokud má pracovník příznaky onemocnění. Stejně tak je důležité omezit na minimum kontakt s lidmi z vnějšího prostředí, tedy například s dodavateli, či řidiči, od kterých je vhodné si udržovat odstup.

Na závěr se v dokumentu dozvídáme i rady, jak minimalizovat riziko přenosu viru z potravin v domácích podmínkách, které lze využít i při manipulaci s potravinami ve školní jídelně. Například doporučení, že před skladováním potravin je vhodné odstranit vnější obal potravin, je využitelné stejně doma, jako v provozu školní jídelny.

Jak účinně zbavit virů povrch zeleniny a ovoce

Na časté dotazy veřejnosti, jak účinně zbavit povrch zeleniny a ovoce virů, aniž by se snížila výživová hodnota, reaguje Státní zdravotní ústav na svých stránkách. Jak je zde uvedeno, odborníci nezaznamenali v literatuře žádný dokázaný přenos nových koronavirů z povrchu syrového ovoce a zeleniny na člověka, nicméně přenos touto cestou vyvrácen nebyl. Za jednoduchý a účinný postup, jak odstranit viry nového koronaviru a většinu bakterií, je považováno blanšírování. Aby byl proces bezpečný a nesnižovala se výživová hodnota blanšírovaných potravin, je potřeba dodržet určité podmínky. Podle WHO je účinná teplota 70 °C a vyšší po dobu 1–2 minut. Detailněji se o postupu blanšírování dočtete na stránkách SZÚ, kde prezentují, jak v domácnostech nejlépe dekontaminovat ovoce a zeleninu, což v některých případech lze využít i ve školním stravování.

Důležité je i správné větrání a používání vzduchotechniky

Pro prevenci nákazy a bezpečnou činnost zaměstnanců ve školních jídelnách je přínosné i doporučení SZÚ, týkající se správného větrání a používání vzduchotechniky. Odborníci radí zintenzívnit výměnu vzduchu například zvýšením výkonu vzduchotechniky, pokud to lze, více využívat i přirozeného okenního větrání, a využívat všechny možnosti podtlakového odvětrávání. Naopak nepoužívat rotační výměníky tepla a recirkulační systémy, které nepřivádějí čerstvý vzduch, či čističky vzduchu bez hepa filtru.

Znovuotevření škol a školních jídelen vyvolává mnoho otázek a nejasností a to nejen ve spojení s manipulací s potravinami a přípravou pokrmů. Pokud si s něčím nevíte rady, nakoukněte do Aktualit, kde se snažíme shromažďovat podstatné informace týkající se problematiky koronaviru a provozu školních jídelen.

Mgr. Jana Petrová – redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi