Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Školní obědy po zavření škol

14.10.2020 4006 6 Pavel Ludvík
Také nevíte, zda po zavření škol můžete dětem vařit? Vydávat jim obědy v jídelně, nebo do jídlonosičů? Co učitelé a cizí strávníci? Náhlé zavření škol přineslo spoustu problémů. Seznamte se s odpověďmi na všechny vaše otázky k tomuto tématu. Aktualizováno 16.10.2020 - stanovisko Ministerstva zdravotnictví.

V době zavření škol podle usnesení vlády z 12.10.2020  pohlíží Ministerstvo školství (MŠMT) na žáky a studenty jako na účastníky povinné distanční výuky, kteří mají právo na dotovaný školní oběd. Školní jídelny nejsou uvedeným usnesením vlády uzavřeny a proto mohou školní stravování i nadále poskytovat. 

Stravování dětí a studentů

MŠMT na svých stránkách připouští dvě varianty výdeje obědů. Podle té první mohou děti přijít do jídelny, kde oběd zkonzumují. Musí se tak dít za splnění podmínek platných pro provoz stravovacích služeb, tedy max. 4 lidé u stolu, rozestupy mezi osobami, v jídelně nesmí pobývat více lidí, než je míst u stolů, apod. Zajištění těchto podmínek bude obtížné a při větším zájmu o obědy může vést k tomu, že se děti budou při čekání na výdej shlukovat mimo jídelnu.
Druhou možností je výdej a konzumaci obědů v jídelně zrušit a obědy vydávat formou „výdejního okénka“ podobně, jako to mají nařízeno restaurace.

Stravování učitelů a jiných strávníků

Učitelé se mohou stravovat v jídelně tehdy, jsou-li na svém pracovišti nejméně 3 hodiny. Pracují-li z domova, platí stanovisko MŠMT uvedené v závěru článku Školní stravování v době covidu.

Cizí strávníci nesmí vstupovat do školních jídelen a pokud si chtějí oběd vyzvednout, musí tak učinit přes okénko (podobně jako restaurace).

Jakým způsobem vydávat obědy

MŠMT ve svých pokynech (v části o školních jídelnách)  připouští možnost, že po zavření školy bude přerušen i provoz školní jídelny. Bližší pokyny k tomu neuvádí, tzn. o zavření jídelny nebo způsobu výdeje obědů rozhodne ředitel školy. Je samozřejmé, že při výdeji je nutné zachovávat současná přísná pravidla hygieny.

Mají děti při distanční výuce nárok na školní oběd?

Podle názoru MŠMT byla zavřením škol všem dětem nařízena distanční výuka a proto mají nárok na oběd. Tento názor však nesdílejí některé kraje, které doporučují jídelnám, aby dětem školní stravování nezajišťovaly. Vycházejí přitom z ustanovení školského zákona, který za podmínku pro poskytnutí školního stravování považuje „pobyt ve škole“. Tato podmínka podle názoru některých není při distanční výuce splněna.

Co s potravinami ve skladech

Školní jídelny se dostaly do složité situace, protože i když nebude jejich provoz přerušen, dojde k velkému poklesu počtu připravovaných obědů a nebudou mít jak použít některé nakoupené potraviny. O způsobech, jak se zbavit skladových zásob, se můžete dočíst v článku Co se zásobami potravin ve skladech jídelen.

Zmatek v informacích MŠMT

Školní jídelny zažívají velmi složitou dobu, kdy musí přijímat okamžitá rozhodnutí, aniž existují jasná pravidla. K tomuto zmatku přispívá nekvalitní školská legislativa, jejíž ustanovení jsou místy formulována doslova diletantsky a musí být doplňována nezávaznými pokyny a metodikami, přinášejícími další nejasnosti.

Podle informací z posledních měsíců projevují kontroly ČŠI velkou míru tolerance při hodnocení činnosti jídelen v době covidu. Věřme, že školní jídelny s tím mohou počítat i nadále.

Názor MŠMT, že žáci si mohou přijít na oběd do školní jídelny, jde jasně proti záměru omezit sociální kontakty mezi lidmi. Podle informací redakce portálu Jídelny.cz je rovněž v rozporu se stanoviskem Ministerstva zdravotnictví.

Aktualizováno 16.10.2020: 

Podle sdělení tiskové oddělení Ministerstva zdravotnictví " je zařízení školního stravování je ve vztahu k dětem/žákům/studentům a zaměstnancům školy považováno za provozovnu, která neslouží veřejnosti. Je tedy možné, aby děti/žáci/studenti a zaměstnanci školy konzumovali jídlo v prostorách jídelny." Musí však přitom dodržovat pravidla pro provozovny stravovacích služeb.

Tomuto názoru odpovídá i stanovisko některých KHS, které budou tuto praxi akceptovat.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
spotřební koš - jídlo s sebou Klára14.10.2020 13:25
Pavel Ludvík14.10.2020 14:50
Ošetřovnéivka623.10.2020 10:21
ŠKOLNÍ OBĚD DO JÍDLONOSIČEJana Samcová05.11.2020 12:57
IvanaJeč13.11.2020 12:26
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi