Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

O Vánocích, které nechtěly být

16.12.2020 702 4 Pavel Ludvík
Vánoce se pomalu blíží. Letos budou jiné, než jsme zvyklí, ale to neznamená, že budou horší. Záleží jen na nás samotných, jaké si je uděláme. Rozhodně bychom měli jejich čas využít, na chvilku se zastavit a zamyslet se, kam vlastně směřujeme.

Malíř a spisovatel Josef Čapek napsal kdysi pohádku o tom, jak se Vánoce rozhodly, že nebudou. Popisuje, jak celý ten rok nestál za nic. Lidé byli na sebe zlí a záviděli si, děti zlobily, byly protivné, nepořádné, vybíravé v jídle a říkaly škaredá slova. Vánoce se proto rozhodly, že nebudou a daly o tom oznámení do novin.

Ale lidé si řekli, že jim to nevadí a že si svátky udělají i bez Vánoc. A jak řekli, tak udělali. Jenže přípravy se jim vůbec nedařily. Vánoční cukroví při vytahování z trouby spadlo na zem a rozbilo se, štědrovečerní polévka byla hořká, ryba navrchu spálená a uvnitř syrová a měla víc kostí, než normálně.

Také dárky se hned kazily, panenkám odpadly vlásky a autíčkům se ulomila kolečka, nové oblečení si děti hned pokecaly. Když to lidé viděli, řekli si: To se nám ty Vánoce nepovedly. Musíme se napřesrok polepšit.

Potud Josef Čapek. Nepsal však náhodou o dnešku? Pro nás, kteří žijeme o 100 let později, není jeho text jen pohádkou pro děti. Je také zamyšlením, co nám současná doba říká a co si z ní můžeme vzít. A když přijmeme, že se Vánoce rozhodly nebýt nebo že se rozhodly být jinak, než bylo dosud zvykem, určitě se nám uleví.

Vánoce nejsou zlé, mají nás rády a tak se letos rozhodly nám dát velký dárek. Nadělí nám mimořádný čas, abychom se mohli zastavit a zamyslet se, kam směřuje náš život. Jestli všechno to naše honění a pachtění má nějaký smysl a cíl. Využijme to.

Přál bych si, abychom se na Vánoce a pak i v novém roce všichni polepšili a chovali se jinak než dosud. Abychom si zasloužili, že příští Vánoce budou už takové, jaké mají být. Závisí jen a jen na nás, jaké si je uděláme. Letos, napřesrok i po všechny další léta. Věřím, že to dokážeme.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
Vánocecibule16.12.2020 13:00
O Vánocíchbberlička17.12.2020 07:59
přánímajka117.12.2020 13:25
topAlexandra Košťálová23.12.2020 11:14
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi