Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Využijme čas, který jsme dostali

11.1.2021 984 0 Pavel Ludvík
Jak naplnit čas, který nám koronavirus dal? Mnohé jídelny potvrzují, že z důvodu omezeného provozu mají nyní času více. A vědí, jak s ním naložit: dělají pořádek v recepturách, v inventáři, čistí, uklízejí, promýšlejí své postupy do budoucna, upravují vnitřní řády, nebo školí zaměstnance. Jak jste na tom vy?

Řada novoročních zamyšlení, která se na konci minulého roku objevila, zdůrazňovala, že koronavirus nám poskytl příležitost se zastavit a přemýšlet o tom, jak žijeme. Že nám dal spoustu času, který bychom jinak promarnili např. cestováním do práce, couráním po obchodech nebo vysedáváním s přáteli.

Co se dá dělat s časem

Samozřejmě ne všech se přemíra času týká, zdravotníci nebo rodiče, kteří dozírají na online výuku svých malých dětí, ho mají možná ještě méně. Ale mnoho lidí potvrzuje, že čas navíc opravdu mají, že se ho snaží využít, a je to vidět i ve školách a školních jídelnách. Zprávy od vás informují, že někde jste se rychle pustili do stavebních úprav, přebudování prostor nebo malování. Jinde jste nakoupili nové stroje, věnujete čas jejich instalaci a seznamujete se s nimi. Také pořádáte inventář, řešíte odložené problémy v účetních evidencích, děláte pořádek v archivu, v recepturách, revidujete příručky HACCP nebo vnitřní řády a ze skříní vytahujete různé „kostlivce“.

I doma si mnoho lidí dělá pořádek, upravuje interiér, maluje, přerovnává obsah skříní, šuplíků, komor a garáží. A ke znovuobjeveným formám trávení volného času patří vzdělávání – buď formou poslechu populárně naučných přednášek na internetu, kterých se vyrojilo velké množství, nebo online účastí na školeních.

Vzdělávání jako náplň

Vzdělávací instituce podstatně upravily svůj program a nabízejí nyní spoustu webinářů a videopřednášek, které můžete absolvovat i doma v obýváku nebo v kanceláři v práci.
Patří k nim nejen klasická komerční školicí střediska, ale také Národní institut dalšího vzdělávání, který mnohé jídelny znají z různých školení, nebo krajské příspěvkové organizace zřizované kraji ke vzdělávání pracovníků svých škol a školských zařízení.

Také Jídelny.cz reagují na opětovné uzavření škol, na omezený provoz školních jídelen a prakticky na každý týden nyní připravily nějaký zajímavý webinář. Je potěšující, v jakém počtu jste na začátku roku zareagovali na nabídku online školení Hygienického minima i HACCP – to nám mimořádně pomáhá zvládnout současnou složitou ekonomickou situaci portálu. Děkujeme vám.

Nabídka webinářů

12. ledna proběhne školení Hygienické minimum, které kromě obvyklého shrnutí požadavků kladených na pracovníky jídelen, zásad hygieny, správné výrobní a hygienické praxe bude věnovat pozornost i opatřením v boji proti covidu. Kapacita akce je však již naplněna.

19. ledna se na webináři k systému HACCP dozvíte, jak HACCP uplatnit jako praktického pomocníka a ne jako přítěž.

Mgr. Jiří Plzák, který toto školení vede, k webináři uvedl: „V praxi často vidím, že kuchařky považují systém HACCP opravdu jen za byrokratický nástroj, který generuje papíry pro spokojenost kontrol. Ten systém však má hlavně pomoci nastavit pracovní operace tak, aby konzumací jídla nedošlo k poškození zdraví strávníka. Při výkladu se snažím, aby každý účastník zjistil, že HACCP není žádná věda a jde jen o pár kroků v nastaveném postupu, na jehož konci je zdravotně nezávadný pokrm připravený s co nejmenší námahou. Představím 10 základních bodů HACCP, každý bod vysvětlím a poukáži na nečastější chyby při jeho vykonávání, které z praxe znám. Výsledkem bude, že účastníci budou schopni systém HACCP zrevidovat či nově vytvořit tak, aby nedělali zbytečné věci a systém měl smysl. A těch pár výsledných záznamů, které budou muset pracovníci vyplňovat, zvládnou hravě. To je cíl mého webináře.“

V závěru ledna proběhnou dva webináře, které jsme již vyzkoušeli právě v jiných vzdělávacích institucích, zmiňovaných v tomto článku. Oba jsou věnovány jídelníčkům.

První z nich, Základní požadavky na skladbu jídelníčků, (20. ledna 2021) vám představí pravidla, která se používají k tomu, aby jídelníček obsahoval vhodné potraviny a receptury a aby měl dobře zkombinovaná menu. V jeho závěru bude stručně rozebrána základní pomůcka pro sestavování jídelníčku – doporučená četnost pokrmů podle Nutričního doporučení.

Na tento webinář navazuje 26. ledna jeho volné pokračování: Příprava jídelníčku prakticky. Mohou se ho zúčastnit jak účastnice 1. části, tak ti, kdo si chtějí vyzkoušet jen a jen praxi. Webinář jim poskytne důkladný rozbor doporučené četnosti pokrmů podle Nutričního doporučení, dále pravidla uplatňovaná zkušenými vedoucí stravování v MŠ a v jeho druhé části ukáže praktický postup, jak sestavovat měsíční jídelníček s obědy a dodržet přitom četnost pokrmů.

Na 9. února je s ohledem na velký zájem plánován další webinář Hygienické minimum. Protože letos na jaře neproběhnou Nové trendy, jejichž součástí toto téma tradičně bylo, velmi vás na tento webinář upozorňujeme a doporučujeme ho všem zájemcům.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi