Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Novinky v legislativě aneb co nás letos čeká

1.2.2021 3378 4 Pavel Ludvík
Už jste slyšeli o závažných změnách v daních a v dovolených? Je i vaše jídelna mezi těmi, které čekají na vyšší finanční normativy? 1. leden každého roku obvykle přináší velké legislativní změny. Jak je tomu letos? Pátrali jsme v nových právních předpisech – na co se máme a nemáme těšit?

Velké změny v daňových zákonech pocítí všichni

Velká změna zákona o dani z příjmu přinesla zrušení tzv. superhrubé mzdy, z níž se dosud stanovovala daň. Ta se bude v roce 2021 počítat z hrubé mzdy a důsledkem toho bude vyšší čistý příjem zaměstnanců. Většina z nich bude platit daň 15% (jen u velmi vysokých výdělků to bude 23 %) a současně bude zvýšena daňová sleva na poplatníka. To povede ke zvýšení čistého výdělku – většiny pracovníků o přibližně 8 %.

Např. kuchařka v 5. platové třídě s platem 16250 Kč, která neuplatňuje bonusy či slevy na děti a nemá srážky z platu, měla v roce 2020 plat 13261 Kč čistého, nyní to bude 14336 Kč, tedy o 1075 Kč více.

Hlavní kuchařka v 7. platové třídě, jejíž plat v roce 2020 činil 20720 Kč, brala dříve za okolností podobných předchozímu příkladu 16340 Kč čistého, zatímco v roce 2021 bude mít čistý plat 17640 Kč.

Vedoucí školní jídelny v 9. platové třídě s platem 27920 Kč dostala vloni 21308 Kč, v roce 2021 to bude 22968 Kč.
V roce 2021 také začne platit tzv. stravenkový paušál. Bude to alternativa k současným stravenkám a závodnímu stravování. Zaměstnavatel může zaměstnancům ke mzdě přidat příspěvek na stravování (podobně jako jim nyní přispívá na stravenky nebo na závodní stravování) a tato částka bude do určité výše osvobozena od daní a odvodů na pojištění.

Zvýšení minimální mzdy

Minimální mzda byla podle novely vládního nařízení 567/2006 Sb. zvýšena na 15200 Kč, minimální hodinová mzda tak bude činit 90,50 Kč. Současně s tím se obdobně zvedla úroveň zaručené mzdy, která se uplatňuje u zaměstnanců, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách, a u zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Zvýšení platů učitelů. A co nepedagogové?

Bylo novelizováno nařízení vlády 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Novela přináší zvýšení platů pedagogům o 4 % (a dalších 5 % v nenárokových složkách), ovšem nemění se dosavadní platové tabulky pro nepedagogické pracovníky, jak se původně uvažovalo.

Zákoník práce přináší zcela nový způsob čerpání dovolené

Změny začnou platit i v oblasti pracovního práva. Základní výměra dovolené v délce 20 nebo 25 dnů sice zůstává zachována, ale novelizované znění Zákoníku práce zavádí jiný výpočet délky dovolené a nová pravidla pro její krácení.

Délka dovolené nyní bude stanovena v hodinách, zatímco do roku 2020 to bylo ve dnech. Bude vycházet ze skutečného rozvržení týdenní pracovní doby. U zaměstnanců s pravidelnou týdenní pracovní dobou se tím nic nezmění, vliv to bude mít na stanovení dovolené zejména u těch, kteří mají nerovnoměrné rozvržení pracovní doby (např. dlouhé a krátké týdny). I takoví se ve školních jídelnách vyskytují.

Krácení dovolené bude nyní možné pouze v případě neomluveného zameškání směny. Dosavadní postih zaměstnance zkrácením dovolené o 1 až 3 dny se mění na odečet hodin neomluvené absence.

Změny v doručování výpovědí

Změny nastanou rovněž v doručování písemností zaměstnancům. Stále platí, že důležité dokumenty týkající se pracovního poměru, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, mzdové výměry apod. se musí doručit zaměstnanci do vlastních rukou. Podle Zákoníku práce se ale nově zavádí pravidlo, že zaměstnavatel doručuje písemnost zaměstnanci do vlastních rukou nejprve na pracovišti a teprve následně jinými způsoby (kamkoli, kde bude zaměstnanec zastižen, prostřednictvím provozovatele poštovních služeb, prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikaci, anebo prostřednictvím datové schránky).

Při zasílání poštou platí, že zaměstnavatel nemusí zjišťovat místo pobytu zaměstnance. Písemnost mu bude zasílat na poslední adresu, kterou mu zaměstnanec písemně uvede. Bude tedy na zaměstnanci samotném, aby sám písemně nahlašoval správné a aktuální údaje k doručování.

Finanční normativy na nákup potravin zůstávají stejné

K 1. lednu byla očekávána novela vyhlášky o školním stravování – zejména z toho důvodu, že se v uplynulém roce zvýšily ceny potravin a řada jídelen se se svým finančním normativem dostala na horní hranici rozpětí, které vyhláška stanovuje. Novela se bohužel ve Sbírce zákonů neobjevila a podle zpráv z MŠMT je stále v procesu přípravy. Finanční limit na nákup potravin tedy může být u dětí 1. stupně stále maximálně 32 Kč, na 2. stupni je to 34 Kč a u starších strávníků 37 Kč. V mateřských školách je nejvyšší povolená cena potravin pro celodenní stravování dětí 3–6 let 43 Kč.

Krajské normativy

Byla novelizována vyhláška 310/2018 Sb., o krajských normativech. Obsahuje drobné změny, která se týkají stanovení jednotky výkonu při celodenním stravování (např. v internátech) a možnosti zavedení opravných koeficientů ke krajským normativům pro jednotky výkonu.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
Vedoucí jídelny - platová třídaHelenka404.02.2021 11:18
třídazdenouš04.02.2021 15:52
Pavel Ludvík05.02.2021 07:50
Péťa 07.04.2021 19:18
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi