Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Financování stravování pro ukrajinské děti

16.3.2022 6602 6 Pavel Ludvík
V mnoha školních jídelnách se již stravují děti uprchlé z Ukrajiny. Není ale jasné, jaká pravidla pro ně platí. Je to školní stravování, či ne? Lze pro ně vařit bezplatně? Kde na jejich obědy sehnat finance? Odpovědi na tyto otázky si přečtěte v dnešním článku.

Situace ohledně stravování ukrajinských dětí ve školních jídelnách je velmi nepřehledná. Na jednu stranu panuje pochopitelná snaha uprchlým rodinám okamžitě pomoci, na druhou stranu je právo na tuto situaci nepřipraveno, místy si protiřečí a jeho účinek je nabouráván vyhlášeními politiků.

Je možné, že časem budou připraveny mechanismy, jak vše řešit systémově, včetně financování. Co ale platí nyní?

Mohou se ukrajinské děti stravovat v ŠJ?

Určitě mohou, a to i v režimu dotovaného školního stravování, protože podle § 20 školského zákona mají občané EU, jejich rodinní příslušníci i občané ze zemí mimo EU přístup mj. k základnímu vzdělávání a školnímu stravování.
Pokud rodiny přihlásí děti k povinné školní docházce, získají všechna práva jako naše rodiny, ale současně jim vzniknou i povinnosti.

Dotované školní stravování se poskytuje pouze jako součást hmotného zabezpečení dětí po dobu pobytu ve škole, tzn. že na něj mají nárok pouze ty děti, které se účastní školního vyučování.

Není určeno pro ty děti, kterým se ze školní jídelny vozí jídlo někam do ubytoven, kde dočasně přebývají se svými rodinami. Tam jde jasně o doplňkovou činnost (neúčastní se školního vyučování) a je jen potřebné získat na jejich stravu finanční prostředky.

Musí tyto děti platit za školní stravování?

Ministerstvo školství vyhlásilo, že škola může ukrajinským dětem odpustit stravné. Opírá se o § 123 školského zákona, podle kterého „rozhoduje ředitel školy/školského zařízení o snížení nebo prominutí úplaty“. Vyhlášení ministerstva však neřeší důsledky. Pokud by ředitel školy přistoupil k tomuto kroku, měl by postupovat nediskriminačně a stejně vůči všem dětem, jejichž rodiče nemají na úhradu obědů.

Z čeho jejich stravování hradit?

K úhradě nákladů na potraviny pro ukrajinské děti se v režimu školního stravování nabízí různé možnosti:

  • Některé ukrajinské rodiny jsou zjevně schopny si obědy pro děti zaplatit.
  • Peněžní sbírky – na některých školách už probíhají neoficiální finanční sbírky mezi pracovníky školy a rodiči na úhradu potravin.
  • Finanční dary – jejich příjem a užívání musí být v souladu se zákonem č. 250/2000 Sb. a se zřizovací listinou školy, kde bývají pravidla pro dary stanovena různě. Pokud by finanční dar školní jídelně byl účelově určen na úhradu stravování ukrajinských dětí, musel by zřizovatel vydat souhlas k jeho přijetí.
  • Sociální příspěvek – v dohledné době by ukrajinské rodiny měly dostat sociální příspěvek, z něhož by si měly školské služby hradit. Je možné, že úřady budou zkoumat potřebnost, podobně jako u českých rodin.
  • Zvláštní příspěvek zřizovatele  v některých městech již zřizovatelé jednají o oficiálním příspěvku na tento účel, případně organizují oficiální finanční sbírky.
  • Programy pro nemajetné děti – ty pravděpodobně nejsou připraveny na financování obědů pro desítky a stovky tisíc dětí, navíc by musely zjišťovat sociální poměry v rodinách, a navíc v současné době rozpočtového provizoria státu mohou být jejich prostředky velmi omezené.

Pomoc se zajištěním stravování ukrajinských dětí by školy a jídelny měly vést nejen srdcem a dobrou vůlí, ale i rozumem. Měly by přihlížet k pravidlům, která pro tento účel nastavuje český právní systém, a k možnostem, jak nakládat s financemi ve školství.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
Ministerstvo školství vyhlásilo, že ...Financování UK17.03.2022 08:58
Pavel Ludvík17.03.2022 09:39
Vladimír Bureš18.03.2022 14:39
Moni18.03.2022 19:52
mart22.03.2022 07:20
bohumil@barda.cz15.04.2022 13:48
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi