Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Známé/neznámé (21): Physalis

17.9.2005 1628 0 Kolektiv autorů
V dalším dílu seriálu vám představujeme poměrně neznámou bylinu, jež dává plody podobné třešni.
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Physalis peruviana

Jde o asi metrovou, jednoletou, v noci kvetoucí plstnatou bylinu. Má mnoho různých názvů - např. kapská srstka, ananasová třešně, zemní i židovská a podle plodu také měchýřovitá třešně.
Výskyt:  Poprvé se našla v jihoamerickém Peru, postupně se rozšířila do mnoha tropických a subtropických zemí a zřídka se pěstovala i ve Střední Evropě.

Vlastní plod - zelenožlutá až žlutooranžová třešnička je totiž uzavřena v papírově tenkém, zveličeném a měchýřovitě nafouklém žebrovaném kalichu, který má po uzrání šedozelenou barvu. Dužina třešně má osvěžující sladkokyselou chuť s mimořádně jemným aróma, v té se nachází velké množství malých, měkkých a jedlých zrnek. Vykazuje vysoký obsah provitamínu A, dále vitamíny B a C a řadu minerálních látek zejména železo a fosfor. Sto gramu dřeni má energetickou hodnotu 240 - 250 KJ čili asi 60 Kcal.

Použití ve stravování
Měchovitý obal poskytuje dobrou ochranu a není vhodné jej odstraňovat až do doby spotřeby. Zralé třešničky nejlépe chutnají syrové a používají se do ovocných salátů. Podávají se však také vařené ve víně a sirupu a připravuje se z nich rosol či zavařenina. Protože hladká slupka zamezuje proniknutí cukru, je v tom případě třeba třešně předem několikrát propíchnout nebo rozpůlit.

 

Autorkami článku jsou Veronika Bachanová, Veronika Havelková a Dana Jelínková - studentky oboru analýza potravin na VOŠ, SOŠ, SOU a OU Bzenec.

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi