Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Známé/neznámé (23): Topinambur hlíznatý

1.10.2005 3692 0 Kolektiv autorů
Topinambury jsou hlízy rostliny příbuzné slunečnici. Podobají se bramborám a mají podobné použití. Chcete-li se o nich dozvědět něco více, přečtěte si tento článek.
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

(Helianthus tuberosus L.)

Topinambury se též nazývají "židovské brambory". Jsou to hlízy zvláštního druhu slunečnice, jejíž původ je americký - Indiáni je pěstovali prý již před příchodem Evropanů. Začátkem 17. století byly přivezeny do Evropy.


Topinambur je rostlina z čeledi hvězdnicovitých, rodu slunečnice, morfologicky podobná slunečnici s drobnějšími úbory. Protáhlé hlízy se zvrásněným povrchem a tenkou slupkou jsou pevně přirostlé ke stolonům, což je jednou z hlavních příčin omezení jejich pěstování. Po vytvoření hlíz získává rostlina značnou obrůstají schopnost. Z hlíz se získává polysacharid inulin. Obsahují vitamíny A, B1, B2, C a D. Hlízy, které jsou podobné bramborům, jsou nasládlé, protože obsahují značné množství cukrů.


Největším pěstitelem v Evropě je Francie, odkud se šířil do Evropy jako potravina podobně jako brambory. Později byly hlízy i stonky využívané jako krmivo. Je nenáročný na podmínky prostředí, snáší vlhké i suché polohy, hlízy nejsou poškozovány ani silnými mrazy, je vhodný do podhorských i horských oblastí.
Topinambury nejsou náročné na předplodinu, samy jsou předplodinou zaplevelující. Víceletým pěstováním (část hlíz se ponechává v půdě jako sadba) se problém zaplevelení řeší, ale zhoršuje se vzcházivost v důsledku nerovnoměrného uložení hlíz, zhutňování půdy i zdravotního stavu rostlin. Půda se připravuje podobně jako pro brambory, dobře reaguje na hnojení organickými hnojivy. Sázet lze topinambur na podzim i na jaře.
Vzdálenost řádků je 60-75cm, vzdálenost hlíz v řádku 30-45cm, hloubka sázení 6-10cm. Počet hlíz je 50 tisíc na hektar, potřeba sadby při hmotnosti hlíz 30-60g je 2-2,5t. Při pěstování na produkci biomasy se zakládá víceletá kultura. Je možné sklízet dvě seče, první počátkem července. Sklizeň se provádí běžnými nadzemními řezačkami. Hlízy se ponechají přes zimu v půdě. Hlízy i zelená hmota jsou dobře silážovatelné.
Léčebně se topinambur využívá ke zmírnění křečí a k snížení hladiny LDL cholesterolu. Je vhodný také například při nevolnostech v těhotenství a pomáhá při otocích dolních končetin. Obsahuje účinnou látku ke snížení rizika předčasného porodu.

Použití ve stravování

Hlízy této rostliny, pro jejich snadné skladování, využijeme především v zimních měsících. Syrové jsou chutí trochu podobné kedlubně a krájíme nebo strouháme je do salátů. Můžeme je však také vařit, smažit či zapékat. Částečně jimi můžeme nahradit např. brambory. Zkuste je přidat do klasických bramboráků.

Tip redakce pro použití v kuchyni

Tepelná úprava topinambur

 

Autorkami článku jsou Veronika Bachanová, Veronika Havelková a Dana Jelínková - studentky oboru analýza potravin na VOŠ, SOŠ, SOU a OU Bzenec.

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi