Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Odpadové desatero 2005

4.11.2005 3966 0 Pavel Ludvík
Minulý týden jsme zveřejnili závěrečný díl článku o odpadech ve stravování. Z celého cyklu se dalo vyčíst mnoho rad k nakládání s odpady. Jako shrnutí tohoto tématu vám nabízíme odpadové desatero - stručný návod k nakládání s odpady.
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Minulý týden jsme zveřejnili závěrečný díl článku o odpadech ve stravovacích zařízeních. Pozorný čtenář z něho mohl vyčíst mnoho rad a tipů k nakládání s odpady. Odpovědět vám však přesně na vaše konkrétní dotazy je v dnešní době obtížné. Důvody jsou zřejmé: Neustále se měnící legislativa a její neujasněné výklady, přísné předpisy pro likvidaci odpadů - tak přísné, že často vlastně prakticky uskutečnitelné možnosti ani nemáte.

Aby se stravovací provozy této situaci mohly alespoň částečně přizpůsobit, aby si alespoň částečně mohly přivyknout stavu, že s odpady je potřeba velmi uvážlivě nakládat, předkládáme vám Odpadové desatero 2005. Jeho obsah byl konzultován s odborníky, zabývajícími se likvidací odpadů. Desatero obsahuje stručné rady pro případy, v nichž je jasno či alespoň částečně jasno, a přináší návody jak postupovat v situacích, kde v současné době není jasno vůbec:

1. O tom, co je odpad, rozhodujete vy. (Svá rozhodnutí však musíte mít podložené argumenty.)
2. Odpad musíte třídit a odděleně skladovat.
3. Skladování odpadů musí být v souladu s hygienickými předpisy.
4. Při manipulaci s odpadem, zejména se zbytky potravin a jídel, pozor na křížení cest. (Možná bude třeba ošetřit podobné stavy v systému HACCP.)
5. Odpady, jejich množství a druh, musíte evidovat. (Určitě postačí měsíčně sepsat množství podle druhů - katalogových čísel)
6. Pozor na syrové kosti, vaječné skořápky a olej ze smažení. Pro jejich skladování platí zvláštní pravidla.
7. Pamatujte, že likvidaci odpadu můžete provádět pouze předáním firmě, která na to má oprávnění.
8. Informujte se na obecním či městském úřadě, co vše můžete odevzdat do obecních kontejnerů, a uzavřete o tom písemnou smlouvu.
9. Informujte se u specializovaných firem a na obecních úřadech, kde lze likvidovat zbytky jídel. (Vyžadujte písemné odpovědi. Pokud není ve vašem okolí možnost odpad zlikvidovat za přiměřených podmínek, odpovědi a potvrzení si pečlivě ukládejte.)
10. Jestliže na likvidaci odpadů nemáte dostatek financí, informujte svého zřizovatele o výši nákladů na likvidaci.

 

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
Nikdo zatím článek nekomentoval. Buďte první!
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi