Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Nové platy ve školních jídelnách zřizovaných obcemi, kraji a státem

6.9.2022 2228 2 Michaela Divišová
Od září narostly platy pracovníků ŠJ zřizovaných obcemi, kraji a státem o 10 %. Kolik přesně to je v jednotlivých tarifech? Podívejte se na konkrétní částky. Aktualizováno 9.9.
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Vstup do nového roku 2022 byl pro osazenstvo školních jídelen (zřizovaných obcemi, kraji a státem) nemalým zklamáním. Při zvyšování platů se na tyto nepedagogické pracovníky jaksi zapomnělo. K tehdejšímu dění se pro Jídelny.cz vyjádřila zástupkyně odborů – její komentář Jak nám nepřidali peníze do tarifů aneb „musíme šetřit“ jste si mohli přečíst začátkem února. Ačkoli se na tripartitě dále vyjednávalo, výsledek byl stále v nedohlednu. Když se však k zoufalé platové situaci nepedagogických pracovníků, kterým byly výdělky zmrazeny, přidala brutální inflace, otálení vlády už školské odbory nehodlaly dále snášet. Na začátku června podle nich nebyl splněn příslib premiéra Fialy z konce května, že vláda již předloží konkrétní návrh, a tak vyhlásily dnem 9.6. neomezenou stávkovou pohotovost.

Navýšení platů ještě letos

Následně se začal rýsovat jasný směr a tripartita přistoupila k vyjednávání o navýšení platů pro nepedagogy ještě v roce 2022. Už o 3 dny později byla zveřejněna zpráva, že ministr školství požádá vládu o 1,75 miliardy korun na letošní růst jejich platů a že navýšit by se měly od září.

Po dalších jednáních koncem června a v červenci prohlásil ministr práce a sociálních věcí, že nepedagogičtí pracovníci se mají dočkat zvýšení platů až o 10 % od 1.9. Týká se to zaměstnanců odměňovaných podle platové tabulky č. 1. Další kola jednání v srpnu přinesla své výsledky a 31.8. byla ve Sbírce zákonů publikována novela (pod číslem 264/2022 Sb.), která valorizuje platové tarify o 10 %.

Aktualizováno: Změna platů od září 2022 se týká škol a jídelen zřizovaných obcemi, kraji a státem. Netýká se církevních a soukromých subjektů. Očekává se, že u soukromých jídelen dojde ke zvýšení dotace na stravování, ale postup pro změnu mezd zaměstnanců je jiný, protože pro tyto jídelny neplatí stupnice platových tarifů.

Nové platové tarify od září

Jaká jsou nyní konkrétní čísla v jednotlivých tarifech? Přinášíme vám tabulku platů nepedagogů v ŠJ zřizovaných obcemi, kraji a státem, která byla vydána v rámci nového vládního nařízení.

Tabulku zvětšíte kliknutím na obrázek.

Nové platy v ŠJ od 1.9.2022

Zdroj: Sbirka.cz

Zvýšený platový tarif bude promítnut již do odměňování za září 2022 a zaměstnavatelem musí být nová mzda vyplácena od výplaty v říjnu.

Pro úplnost přikládáme ještě aktuální informace od školských odborů v přehledném PDF dokumentu.

Mgr. Michaela Divišová – redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
tabulkyAlena208.09.2022 09:25
tabulkyAlena208.09.2022 09:27
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi