Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Velké dárky do těžké doby

21.12.2022 310 1 Pavel Ludvík
Opět tady máme Vánoce. Jistě budou krásné, plné pohody, ale současně také plné nejistoty. Co bude v novém roce? Jsou dárky, které nás nic nestojí, a můžeme si je nadělovat kdykoli. Na Vánoce, každý den i v novém roce. Tak vzhůru za nimi!

Opět se přiblížily Vánoce, zní tóny koled, voní vánoční cukroví a v zákoutích našich domovů se krčí připravené dárky. Zažili jsme zvláštní rok a jeho ozvěny budeme jistě cítit i ve vánoční dny. Budeme se sice scházet s rodinou, přáteli a známými tak jako každý rok, budeme se radovat ze setkání u slavnostního stolu a z dárků, ale na pozadí bude hlodat červík nejistoty. Jaké asi budou dny nového roku? Zvládneme je?

Při pohledu na nazdobený stromeček možná uvidíme stíny pobořených měst a domů, v melodiích koled zaslechneme vzdálené dunění děl a naše vánoční pohoda bude trochu zakalena lidským utrpením, o kterém se denně dovídáme. Takové věci v naší zemi zatím nezažíváme. Ale všichni cítíme, jak jsou blízko, a z vánoční atmosféry je asi nedokážeme vytěsnit.

Jsou však dárky, kterými bychom o Vánocích měli naše domovy naplnit až po střechu. Dobrá srdce, úsměvy na tvářích a ruce přinášející pomoc přežívají všechny nesnáze. Přetrvávají jako nevyvratitelný atribut lidského života, jehož počátek si právě o Vánocích připomínáme. Srdce matky pečující o dítě, úsměv na její tváři a ruka, která malému človíčkovi přináší pomoc ve formě dobrého jídla, teplého šatu či dárku, jsou věčné a nesmrtelné hodnoty. Jsou nezávislé na čase, na dobách klidu či válek, nebo na tom, zda právě jsou či nejsou Vánoce.

Stojí za to se k nim obracet a čím neklidnější a těžší je doba, tím je jejich význam větší. Umíme-li je přijmout, snadněji zapomínáme na těžkosti a útrapy, zejména když jsou zabaleny do vánoční atmosféry. Dáváme-li je, stáváme se více než člověkem, protože měníme životy ostatních k lepšímu. Přijímejme je. Dávejme je. Je pak jedno, zda zní tóny koled, zda u nás voní vánoční cukroví a zda máme na to, abychom koupili vánoční dárky.

Přál bych si, abychom takové hodnoty dokázali ve vánoční době rozpoznat a uchovat je i do dalších dnů.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
krásný nový rokmajka108.01.2023 14:19
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi