
Hlavní hygienik zadal v loňském roce všem krajským hygienickým stanicím úkol, který se bezprostředně dotýká školních jídelen. Pracovníci KHS mají odebírat vzorky polévek a měřit v nich obsah soli. Již před covidem vyzkoušela tento úkol zlínská KHS, která poté zaučila své kolegy v ostatních krajích. Ti teď obcházejí školní jídelny ve všech krajích a sbírají data, z nichž by brzy měly vzejít další výsledky.
Pilotní studie ve Zlínském kraji
Zlínská KHS z výsledků pilotní studie sestavila závěrečnou zprávu, kterou si můžete přečíst na stránkách Státního zdravotního ústavu.
Obsah soli byl měřen speciálním přístrojem, a to celkem ve 31 polévkách ve stejném počtu školních jídelen. Z měření mimo jiné vyplývá:
- Více než polovina školních jídelen dosáhla jenom v polévce 50 % denní dávky soli. Konkrétně byl zjištěn rizikový obsah soli v rozmezí 2,4 až 2,9 g na porci.
- Dalších 42 % jídelen osolila polévku nadměrně (nad doporučení Světové zdravotnické organizace pro dospělou osobu). Jejich výsledek se pohyboval v rozmezí 1,5 až 2,1 g soli na porci.
- Pouze dvě jídelny dosáhly hodnoty 1,2 g soli na porci polévky.
Problémová místa
Ve školních jídelnách, kde závěry nejsou lichotivé, vedli k výsledku měření diskuzi, během níž byly zjištěny tyto důvody, proč mají polévky vyšší obsah soli:
- vícesložková polévka – oddělené vaření jejich částí v samostatných nádobách
- použití suroviny s vyšším obsahem soli – např. instantní hovězí vývar s obsahem soli 40 %, uzenina
- solení bez odměrky – pomocí hrstí, od oka
- neznalost čtení etiket
- ochutnávání pouze jednou osobou
- dodržení receptury, která má uvedený vysoký obsah soli – problém je v samotné receptuře
- výdej – časová prodleva od dohotovení k poslednímu výdeji polévku znehodnocuje – odpařením vody je sůl koncentrovanější
- skupina polévek s přidaným octem – kyselá chuť komplikuje vychucení polévky
Dochucování bez nadměrného solení
Z diskuzí v jídelnách, kde zvládají solit uvážlivě, vyplynul níže uvedený seznam potravin, které dodají
pokrmu chuť jinou cestou než solením:
- použití kořenové zeleniny orestované na tuku
- zahuštění pohankovou moukou
- použití česneku, předem připraveného pesta z rajčat
- použití bylinek – zejména libeček, rozmarýn, oregano, majoránka, tymián, medvědí česnek a bazalka
- použití másla před finálním dochucením (efekt podobný jako u italského rizota – máslo potravinu obalí a lépe se tak přijme finální chuť)
- příprava vlastních vývarů a směsí koření
- pečení zeleniny před použitím pro přípravu zeleninových pokrmů
Tento seznam jen potvrzuje a doplňuje již známé zveřejněné rady, které doporučují sůl v pokrmech nahradit česnekem, cibulí, čerstvými nebo sušenými bylinkami, kurkumou, zázvorem, ořechy, semínky a jinými sušenými plody, houbami apod. V závěru pilotní studie pak zaznívá potěšitelná informace, že u naprosté většiny personálu školních jídelen je zřejmá vůle posunout solení ve prospěch zdraví.
Nyní probíhá zkoumání i v dalších krajích. Už vás hygienici navštívili? Jak jste dopadli? Zapojte se do diskuze pod článkem.
Mgr. Michaela Divišová – redakce portálu Jídelny.cz