Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Recept s komentářem: Lasagne se špenátem a ricottou

3.5.2023 691 2 Jana Spáčilová
Potýkáte se s nezájmem, mnohdy až s odporem vašich strávníků vůči špenátu? Vybrali jsme pro vás lákavou verzi špenátového pokrmu a doplnili jej komentářem nutriční terapeutky, který vám dodá argumenty, proč špenát rozhodně ano.

 

Špenát. To je potravina pro někoho milovaná, pro jiného neoblíbená, ba dokonce nenáviděná. Většina strávníků si pod špenátovým pokrmem představí zelenou směs podávanou s vejcem a bramborami nebo knedlíkem. Nabídka špenátových pokrmů může být ale určitě rozmanitější. Vzhledem k obsahu celé řady živin v listovém špenátu si tento druh zeleniny rozhodně zaslouží, aby v jídelníčku dostal větší šanci. Jeho zařazení do pokrmů vůbec nemusí být nuda. Recept, který vám předkládáme na konci tohoto článku  lasagne se špenátem a ricottou  představuje moderní, lákavou a vzhlednou verzi špenátového pokrmu, který může oslovit celou řadu strávníků a možná přilákat i jeho nepříznivce. Navíc, jedná se o pokrm s obsahem těstovin, a ty mají děti obecně velmi rády. A název pokrmu? Ten zní moderně (v řeči mladých „cool“), takže další lákadlo.

Z pohledu výživového je uvedený recept nutričně plnohodnotný a vyvážený. Obsahuje všechny hlavní živiny – sacharidy, bílkoviny, tuky. Jedná se o bezmasý nesladký pokrm s významným množstvím zeleniny, konkrétně tedy listového špenátu (na porci připadá 200 g). Špenát, jak je obecně známo, byl dříve považován za velmi bohatý zdroj železa, díky kterému měl Pepek námořník neuvěřitelnou sílu. Dnes už víme, že tomu tak není. Obsah železa je mnohonásobně nižší než se původně myslelo, zhruba 3,5 mg železa na 100 g. Tento fakt ale nic nemění na tom, že špenát je zdraví prospěšná zelenina. I když se nejedná o super bohatou potravinu na železo, obsahuje mnoho jiných významných živin, konkrétně antioxidační látky, zdraví prospěšné karoteny, vitamin K, kyselinu listovou nebo draslík. Je také zdrojem vitaminu C, a to je výhodou pro lepší využitelnost přítomného železa. Takže důvodů, proč špenát do stravy zařazovat, je hned několik.

Recepturu je třeba vyzdvihnout také pro vysoký obsah kvalitních plnohodnotných bílkovin, což v případě některých bezmasých pokrmů postrádáme. V receptuře je z bílkovinných zdrojů zastoupen čerstvý sýr ricotta (11 g bílkovin/100 g), vejce (12,5 g bílkovin/100 g) a sýr parmezán (35 g bílkovin/100 g). Díky vysokému obsahu bílkovin tyto zapečené lasagne dokáží strávníky kvalitně zasytit a bílkoviny zde současně brání nepřiměřenému nárůstu hladiny krevního cukru. Těstovinový pokrm bez bílkoviny by vedl k prudkému nárůstu hladiny krevního cukru, což zdraví neprospívá. Ricotta i parmezán jsou dále významnými zdroji vápníku (ve 100 g ricotty je přibližně 200 mg vápníku, parmezán ho ve stejném množství obsahuje asi 1100 mg), jehož příjem je v dětském věku zásadní pro zdravý růst a vývoj kostí.

Obecně, zapečené lasagne zná spousta z nás s bešamelovou omáčkou. V případě těchto lasagní není v receptuře žádné máslo, mléko, mouka, pouze špenátová směs s ricottou, vejci a smetanou. Jedná se tak o odlehčenou a dobře stravitelnou verzi lasagní.

Protože se jedná o bezmasý pokrm, bylo by vhodné ho zkombinovat s bezmasou polévkou, aby bylo dosaženo bezmasého menu. Lasagne se špenátem a ricottou nejsou vhodné pro dietu bezlepkovou (zdrojem lepku jsou těstoviny), pro dietu bezmléčnou (v receptuře je hned několik mléčných výrobků) ani pro dietu šetřící (receptura obsahuje nevhodné suroviny jako je cibule a česnek).

Nejen díky vysoké nutriční hodnotě, ale také díky dokonalému snoubení chutě těstovin, špenátu a ricotty určitě stojí recept za vyzkoušení. Příjemnou chuť a spokojené strávníky!

Mgr. Jana Spáčilová – Ústav ochrany a podpory zdraví, LF MU Brno

Lasagne se špenátem a ricottou

Receptář: Bezmasé nesladké pokrmy
Druh receptury: Bezmasé slané pokrmy – Těstovinové
Počet porcí: 10 dospělých
Tepelná úprava: Pečené

SUROVINY

Surovina Hrubá hmotnost Jednotka
cibule 300 g
olej 150 g
špenát listový 2000 g
sůl   g
česnek   g
bazalka   g
sýr ricotta 750 g
vejce 5 ks
těstoviny lasagne 1000 g
smetana ke šlehání 500 ml
sýr parmezán 250 g

TECHNOLOGICKÝ POSTUP

Očištěnou cibuli nakrájíme najemno a orestujeme na oleji. Přidáme omytý špenát (lze i mražený), ochutíme solí, česnekem a bazalkou. Podusíme, odstavíme z tepla, zalijeme ricottou a vmícháme žloutky. Pláty lasagní jen omočíme ve vařící, osolené vodě postupně při vrstvení. Vrstvíme v nerezové gastronádobě: na dno nalijeme část smetany, dáme plát lasagní, špenátovou náplň a opakujeme – lasagne, náplň, lasagne, náplň, lasagne. Vrchní plát polijeme zbytkem smetany a zasypeme strouhaným sýrem (měly by vyjít 4 vrstvy těstovin). Pečeme v konvektomatu na 150 °C asi 30 minut, potom můžeme dopéci na vyšší teplotu. Ricottu lze nahradit zakysanou smetanou, chuť pokrmu je pak jemnější.

DOPORUČENÉ POLÉVKY, PŘÍLOHY, DOPLŇKY

Doporučená polévka: lehká zeleninová, zeleninový vývar, s bramborem

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
Více takových receptůVýborné25.05.2023 08:41
Redakce Jídelny.cz02.06.2023 11:55
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi