Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Mrkvová párty ve školní jídelně

30.3.2023 441 4 Zdenka Macháčková
Veselá párty s bláznivými oranžovými kostýmy – v řadě zemí se 4. dubna konají oslavy vzdávající hold mrkvi. Mezinárodní den mrkve je zkrátka hravý. Oslavíte se svými strávníky tento den nějakými mrkvovými pochoutkami?

Již od roku 2003 se v mnoha zemích na celém světě slaví 4. duben jako Mezinárodní den mrkve. Ve Francii, Španělsku, Austrálii, v Japonsku i v dalších zemích se konají veselé mrkvové párty doprovázené bláznivými oranžovými kostýmy a mrkvovými pochoutkami. Tímto způsobem chtějí upozornit na fakt, že mrkev je nejen chutná, ale i zdraví prospěšná. Nic nebrání tomu, abyste svátek mrkve oslavili i ve vaší jídelně.

Původ mrkve

Mrkev se v současnosti pěstuje po celém světě. Nebylo tomu však vždy. Pochází z jižní Asie, z oblasti Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, kde rostla v původní bílé barvě. Od 10. století se postupně rozšířila do Indie, Číny i do Evropy. Oranžovou odrůdu mrkve vyšlechtili podle jedné legendy v 17. století nizozemští pěstitelé na počest krále Viléma Oranžského. Tradiční barva Holandska je totiž oranžová a mrkev pak mohla působit více vlastenecky. Žádné věrohodné důkazy pro to ale neexistují, a tak jde podle všeho spíše o úsměvnou pohádku. Jisté ovšem je, že oranžová barva se postupně stala nejžádanější a pro mrkev je v dnešní době typická. Mrkve bílé, žluté nebo fialové se pěstují jen jako určitá rarita.

Proč je mrkev zdravá

Mrkev je ceněná pro obsah vitamínů a některých dalších důležitých látek, z nichž nejvýznamnější jsou β–karoteny známé jako provitamín vitamínu A. Pro pokrytí denní potřeby vitaminu A stačí sníst asi 50 g syrové mrkve, a to hlavně během zimy a předjaří. Nezanedbatelný není ani obsah vlákniny.

Baby mrkvička

Všichni známe mrkev jako oranžový dlouhý kořen. Už jste ale určitě viděli a ochutnali i mrkev ve tvaru malých válečků – baby mrkvičku. Za tímto líbivým tvarem stojí nápad amerického zemědělce Mika Yuroseka, pěstitele mrkve, který se nechtěl smířit s tím, že více než polovinu své úrody nemůže prodat kvůli poškození při sklizni. V roce 1986 se tak rozhodl, že místo toho, aby nevzhledné a polámané kusy vyhodil, zkusí z nich vyrobit něco lákavého. Použil nejprve klasickou škrabku na brambory, výroba byla ale dost pracná. Ze svých posledních úspor pak pořídil průmyslový kráječ fazolových lusků, který z poškozených mrkví vyřezal stejnoměrné kousky dlouhé 5 cm – a tak se zrodila baby karotka. Popularita malých mrkviček se v USA šířila bleskovou rychlostí a spotřeba mrkve tam během 1 roku stoupla o těžko uvěřitelných 30 procent.

Mrkev zdravá i hravá

Malá baby mrkev se dá díky vyšlechtěným odrůdám i přímo vypěstovat, podobně jako kulatá pařížská mrkvička. Je vidět, že mrkev je nejen zdravá, ale i hravá. A hravý má být vlastně i Mezinárodní den mrkve. Můžete ji upravit na slano i na sladko. Uplatní se v každém chodu: v pomazánce, polévce, hlavním jídle i v moučníku. Dokáže jídlo zjemnit nasládlou chutí a rozveselit svojí oranžovou barvou. Tak si každý rok 4. dubna užijte Mezinárodní den mrkve i u vás!

Zdenka Macháčková – ředitelka Školní jídelny v Chlumci nad Cidlinou

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
Mrkvová pártyivka630.03.2023 16:44
mrkvová partyrohlik03.04.2023 20:53
autorka05.04.2023 11:05
mrkvová partyrohlik06.04.2023 08:30
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi