Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Reakce na rozhovor

24.2.2008 3115 5 Redakce
Jak jsme vás již informovali, otiskl časopis Euro rozhovor s vedoucím představitelem společnosti Eurest Miroslavem Šole. Dnes přinášíme první oficiální reakce na některé výroky z uvedeného rozhovoru.

Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Jak jsme vás již informovali, otiskl časopis Euro rozhovor s vedoucím představitelem společnosti Eurest Miroslavem Šole. Podstatné části rozhovoru jsou uvedeny v článku Dávají jídelny strávníkům odpad? Šole se v rozhovoru vyjádřil o školním stravování velmi negativně. O stanovisko k některým skutečnostem v článku požádal portál Jídelny některé instituce.

Firma Eurest
E-mailem adresovaným výkonnému řediteli Eurestu Janu Jiranovi jsme požádali o reakci firmu Eurest: Jsou výroky M. Šole jeho osobními názory nebo prezentoval stanovisko firmy Eurest? Dotázali jsme se celkem dvakrát, oba dotazy zůstaly bez reakce.

Časopis Euro
Autorka rozhovoru Anna Klepalová v krátkém mailu sděluje: „Zde však šlo o rozhovor, kde prezentoval své osobní názory pan Šole, nikoli naše redakce.“

Ministerstvo zdravotnictví
O stanovisko jsme již v pondělí 18.2. 2007 požádali Hlavního hygienika ČR. Z důvodu jeho dovolené byla žádost adresována MUDr. Říhové, která ho zastupuje. Stanovisko dosud nemáme k dispozici, ale dle sdělení sekretariátu MUDr. Říhové se MZd bude výroky pana Šoleho zabývat.

Ministerstvo školství
Obsáhlé sdělení jsme dostali od tiskového odboru Ministerstvo školství:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy považuje výroky pana Šoleho v rozhovoru s názvem Jídelny? Ty dávají odpad…(Euro 7/2007, s. 26) za nepodložené pomluvy a osočení stravovacích zařízení působících na trhu školního stravování. Jeho výroky jsou prosty jakýchkoli konkrétních údajů či důkazů podporující jeho tvrzení, která jsou svou úrovní na hranici šíření falešné poplašné zprávy.
Je nutné uvést, že všechna zařízení školního stravování (jakýchkoli zřizovatelů) jsou coby poskytovatelé stravovacích služeb kontrolována orgány ochrany veřejného zdraví (hygienickými stanicemi) a k tomu ještě jako školská zařízení Českou školní inspekcí.
Cílem pana Šoleho je evidentně získat ještě větší odbyt svých služeb ve školním stravování na úkor ostatních stravovacích zařízení, která jednoduše bez jakýchkoli důkazů pomluví. Společnost Eurest přitom má možnost férovým způsobem zasáhnout do boje o strávníky. Stejně jako jakákoli profesionální stravovací firma se může stát školní jídelnou – zařadit se do rejstříku škol a školských zařízení a poskytovat kvalitní školní stravování. Rozhodnutí o tom, koho právnická osoba vykonávající činnost školy (školského zařízení) zvolí za provozovatele školního stravování, záleží pouze na ní.
To ale pan Šole ví, jelikož společnost Eurest je již zřizovatelem několika školních jídelen.
Mgr. Tereza Brůchová
Odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

KÚ Jihomoravského kraje
Stanovisko k výrokům pana Šole jsme dostali od KÚ Jihomoravského kraje:

Vážení,
článek uveřejněný v časopise Euro „Jídelny? Ty dávají odpad“ je velmi neprofesionální, neboť bez znalosti současných poměrů ve školních stravovacích zařízeních hrubým způsobem napadá tisíce pracovníků školních jídelen.
Ve světě neexistuje podobný způsob školního stravování, jenž by se za tak nízkou cenu, kterou díky státním dotacím zaplatí za stravování svých dětí čeští rodiče, postaral o výživu dětí a žáků v době jejich pobytu ve škole od nejútlejšího věku až do doby dospělosti. V ceně, kterou strávník zaplatí za oběd, je zahrnuta polévka, hlavní pokrm, dále pak dezert nebo zeleninový salát či ovoce, samozřejmostí je pitný režim. (u mnohých velkých stravovacích firem tomu tak není). Velké procento školních jídelen nabízí více druhů jídel na výběr. Navštívíte-li webové stránky školních jídelen, můžete si sami udělat představu o skladbě a pestrosti jídelníčků.
Doba, kdy se do stravovacích provozů dostávaly velké firmy, které na tu dobu nabízely tzv. nadstandard, je již nenávratně pryč. Naše školní stravování je v Evropě ojedinělou záležitostí a je na velmi vysoké úrovni. Stravovací provozy prošly v posledních letech nákladnými rekonstrukcemi a vyhovují současným přísným hygienickým požadavkům. Zároveň je potřeba připomenout, že tyto provozy jsou řízeny skutečnými odborníky, kteří se nadále vzdělávají. V době, kdy se do praxe zavádějí nové hygienické předpisy požadované Evropskou unií, se to stává samozřejmostí.
Chtěli bychom zdůraznit i to, že žádné zařízení veřejného stravování není tak přísně a tak často kontrolováno jako zařízení školního stravování, a to nejen svým zřizovatelem, ale i orgánem ochrany veřejného zdraví a Českou školní inspekcí. Tyto instituce důsledně vyžadují urychlené odstraňování zjištěných závad. 
Firma Eurest se v Jihomoravském kraji v síti školních stravovacích zařízeních těžko prosazuje, neboť náš kraj nemá z důvodu dostačující kapacity svých zařízení školního stravování o její služby zájem. Podobná situace zřejmě nastává i v jiných krajích, proto firma Eurest sáhla po nejméně vhodném způsobu jak se prosadit, a to veřejným útokem na školní jídelny.
S pozdravem
JUDr. Hana Poláková
vedoucí odboru školství

 

O stanoviscích další zainteresovaných stran vás bude redakce portálu Jídelny.cz informovat.

 

Tisk   |   E-mail Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
reakcemirek22.02.2008 19:12
pomluvysládek-bonno22.02.2008 22:40
Re: pomluvymirek23.02.2008 06:18
můj názorkleopatra25.02.2008 09:19
Reakce na rozhovordaja27.02.2008 12:19
Zobrazit diskusní příspěvky
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz
Zobrazit plnou verzi