Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Některé novinky v označování potravin podle EU

30.5.2008 3276 2 Vladimíra Nejezová
Ať nakupujete potraviny pro soukromou potřebu nebo pro jídelnu, jistě jste si všimli, že se na výrobcích začínají objevovat podrobnější informace o jejich složení. Setkali jste se již s pojmy GDA nebo GDO a víte, co přesně znamenají?

Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Značení potravinářských výrobků podle EU
Evropská unie postupně zavádí jednotná pravidla popisu složení potravin. Účelem těchto pravidel je zabezpečit, aby spotřebitelé měli úplné informace o potravinářských výrobcích. Nové evropské značení na výrobcích je podporované Potravinářskou komorou ČR a mělo by být významným přínosem pro spotřebitele. Díky tomuto značení je možné získat užitečné informace o složení a výživné hodnotě zakoupené potraviny.
Co tedy na obalu potravin mimo jiné najdeme?

Nutriční informace
Uvádějí množství energie dodávané 100 g nebo 100 ml výrobku zároveň s množstvím hlavních živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky. Na obalech mohou být uvedeny rovněž vitamíny, minerální látky a vláknina.

Příklad tabulky nutričních hodnot: zdroj Informační brožura "Nutriční značení: Co pro mě znamená?" (www.foodnet.cz)

 

na 100 g

na porci

250 g

 

energie

140 kcal/589 kJ

350 kcal/1473 kJ

 

bílkoviny

10,2 g

25,5 g

 

sacharidy

14,6 g

36,5 g

 

z toho cukry

1,9 g

4,8 g

 

tuky

4,6 g

11,5 g

 

z toho nasycené

mastné kyseliny

2,1 g

5,3 g

 
 

vláknina

1,4 g

3,5 g

 

sodík

0,5 g

1,3 g

 

vitamínyB1

0,21 mg (15% DDD)

0,53 mg (38% DDD)

 

minerální látky vápník

158 mg (20% DDD)

395 mg (49% DDD)

 Doporučená denní dávka DDD
Jedná se o vědecky stanovené hodnoty, jednotlivých vitamínů a minerálních látek potřebných k udržení dobrého zdravotního stavu. Na etiketě potravinářského výrobku je uvedeno množství vitamínů a minerálních látek obsažených v daném výrobku a také jejich procentní podíl na doporučené denní dávce (DDD).
Například 158 mg vápníku z výše uvedené tabulky pokrývá 20% doporučené denní dávky této živiny, která je 800 mg.

GDA
(Z anglického Guideline Daily Amounts) doporučené denní množství uvádí podíl jedné porce potraviny na denním příjmu energie a hlavních živin na osobu. Tyto údaje umožňují sledovat aktuální rozložení příjmu energie a živin ze zakoupené potraviny. Konzument si tak může lépe rozdělit jednotlivé dávky jídel během dne. Vzhledem k tomu, že se požadavky na výživu mění v závislosti na pohlaví, věku, hmotnosti, výšce a úrovni tělesné aktivity. Bylo dohodnuto, že hodnoty GDA používané pro dospělou ženu, budou aplikovány na všechny dospělé osoby. Tyto hodnoty totiž nejlépe splňují potřeby většiny populace a mělo by se tak zabránit nedorozuměním při uvádění rozdílných hodnot pro muže, ženy či děti.
Hodnoty GDA představují doporučení pro optimální výživu, nikoliv pevné cíle či neměnné normy. Údaj o nich je pro výrobce nepovinný.

Hodnoty GDA pro dospělé založené na denním příjmu 2000 kcal:

Energie

2000 kcal

Celkový tuk

ne více než 70 g

Nasycený tuk

ne více než 20 g

Sacharidy

270 g

Celkové cukry

ne více než 90 g

Bílkoviny

50 g

Vláknina

nejméně 25 g

Sodík (Sůl)

ne více než 2,4 g (6g)

Zdroj http://www.vupp.cz/czvupp/aktualit/foodtoday/ftoday57.htm

 

Nové údaje
Jak vidíme z příkladů je soubor nově zveřejňovaných informací na výrobcích širší než dříve. Zatím jsme příliš nevnímali rozdíl mezi sacharidem a cukrem, tukem a mastnou kyselinou. Musíme si ale uvědomit, že zatímco cukr patří k těm součástem stravování, jejichž konzumace by měla být co nejnižší, sacharidy jsou údajem celkovým, pokrývajícím i polysacharidy, které jsou pro lidský organizmus důležité.
Totéž platí i u tuků. Obecná informace o množství tuku nic neříká o jeho druhu (může být živočišný nebo rostlinný). Živočišný tuk obsahuje větší množství nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Naproti tomu tuk rostlinný obsahuje větší množství nenasycených mastných kyselin, které hladinu cholesterolu snižují.

Označování výrobků v praxi
Označování GDA je nepovinné, přesto možnost své výroby označit již využilo téměř dvacet domácích a mezinárodních výrobců, Na trhu se zatím můžeme setkat asi s třemi stovkami takto označených výrobků. Mezi výrobce zavádějící nové značení patří nejen mezinárodní společnosti Cadbury Schweppes, Campbell’s, Coca-Cola, Danone, Kellogg’s, Kraft Foods, Mars, Nestlé, Opavia, Orangina, Pepsi, Tesco a Unilever, ale i místní firmy, jako jsou Emco, Karlovarská Korunní, Kofola a Pragosoja.

Organický výrobek
Další novinkou, která se brzy začne na výrobcích objevovat je výraz „organický výrobek“. Budeme ho nacházet u potravin, které splňují vysoké normy týkající se ochrany životního prostředí a zvířat. Evropské logo „Organické zemědělství-kontrolní systém ES (Organic farming-EC Kontrol System)“ mohou použít výrobci, kteří splňují požadované podmínky. Jejich výrobky jsou z více než 95 % organického původu a neobsahují žádné geneticky modifikované organismy.

GMO
Co je to GMO? Jedná se o potraviny z geneticky modifikovaných organismů. To znamená, že k produkci surovin byly použity speciálními technologiemi vyšlechtěné rostliny nebo zvířata. Když potravina obsahuje více než 0,9 % geneticky modifikovaných organismů, musí být označená značkou GMO nebo například výrazem „geneticky modifikovaný.“ Také musí být uveden identifikační kód určující, jaká modifikace byla při šlechtění použita. Zatím jsou v EU pro potravinářské využití schváleny GMO kukuřice, sóji, řepky a bavlníku.

Více informací k tématu označování potravin v článku Označování potravinářských výrobků.

 

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
Odkdy?Tereza16.06.2008 18:17
Kdo?Tereza16.06.2008 18:23
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi