Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Vzdělávání dětských strávníků

18.10.2009 9418 2 Zdenka Macháčková
Dnešní článek má být inspirací pro ty vedoucí, které by chtěly svoje strávníky také trochu vzdělávat a shánějí k tomu vhodné materiály. Na internetu lze k tomuto účelu najít množství výukových materiálů.
Článek byl zveřejněn před více než 1 rokem,
a proto může obsahovat již neaktuální informace.

Dnešní článek má být inspirací pro ty vedoucí, které by chtěly svoje strávníky také trochu vzdělávat a shánějí k tomu vhodné materiály. V jídelnách se často pořádají pro děti různé besedy a soutěže o zdravé výživě nebo tematické dny (Den mléka, Den jódu apod.) a právě tehdy můžete použít spoustu vzdělávacích materiálů, které lze získat na internetu.
Nejvíce materiálů si můžete stáhnou na specializovaných internetových stránkách
www.vyzivadeti.cz. Zde jsou v sekci „Pro školy“ k dispozici přímo skripta pro výuku zdravé výživy, která na 47 stranách podávají podrobné informace např. o základních živinách, pitném režimu, technologických úpravách pokrmů nebo alternativních směrech ve výživě. Text je doplněn různými kresbami a grafy. Dále si zde můžete stáhnout omalovánky pro předškolní děti a kvízové otázky pro školáky. Na svoji nástěnku si tu můžete vytisknout letáky: Návod - čtení obalů, Potravinová pyramida a Rozložení denního energetického příjmu.
Potravinovou pyramidu najdete také na internetových stránkách Fóra zdravé výživy
www.fzv.cz/web/fzv-akcni/informacni_materialy/pyramida .
Zajímavé kvízy pro děti jsem objevila na stránkách
www.zdrava5.cz.  V nabídce menu „Pro školy – On-line škola hrou“ jsou ukryty kvízové otázky pro mladší starší děti doplněné veselými obrázky. Tady je malá ukázka:  


Zároveň zde nabízejí k zaslání i pracovní sešity, které se mohou uplatnit při vašich besedách a seminářích o zdravé životosprávě.    
Pěkné materiály si můžete vytisknout z internetových stránek
www.zijzdrave.cz. V nabídce „Pro děti – Zdravá výživa“ se vám objeví řada vhodných článků. Už některé názvy znějí zajímavě: Co máme na talíři – sacharidy, Jak poskládám potraviny, Zeleninu nebo buráky?


Vytištěné články zaujmou děti nejen množstvím barevných fotografií a kreseb, ale i svým nevtíravým humorem.
Další letáky a plakáty ke stažení najdete na
www.szu.cz/publikace/zdravotne-vychovne-materialy. Třeba letáček s názvem Zdravotně nebezpečná kuchyně obsahuje otázky a odpovědi na téma vhodného hygienického chování při uchovávání potravin a vaření.
Určitě řadu zajímavých informačních letáků nabízejí stránky
www.bezpecnostpotravin.cz/Index.aspx?ch=552&typ=1&val=71366&ids=0.
Pro nejmenší děti je to barevné pexeso Zdravé potraviny, pro větší se vám jistě bude hodit Základní pravidlo osobní hygieny – mytí rukou, Průvodce světem potravin nebo barevný plakátek Jak číst etikety, který obsahuje srozumitelné názorné obrázky.

 

Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Tisk E-mail Sdílet Hodnocení článku: 
Diskuse k článku:
NadpisAutor Datum               
vzděláváníEvča 119.10.2009 07:20
Literarutra ke vzděláváníLeontýna19.10.2009 14:37
Zobrazit diskusní příspěvky
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi