Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse k článku Doporučená pestrost v jídelním lístku

luštěniny

odpovědět
27.04.201110:11janaV.
Zajímala by mě úprava luštěnin. 1 x příloha + 1 x uzenina, nebo vejce, 1 x jako bezmasé hlavní jídlo - to je např. co?
odpovědět
28.04.20117:17eva 2
třeba hrachová kaše s cibulkou a steril. okurkou, luštěninové rizoto, děláme čočkový eintopf / bez masa a uzeniny/ se zeleninou a bramborem a podáváme s chlebem- úspěch u dětí veliký, bílě fazole nakyselo a zase jen s okurkou nebo červenou řepou, fazolový guláš s chlebem /z více druhů fazolí bez masa/, šoulet / hrách a kroupy/ s cibulkou a zeleninovým salátem, čočkový salát...... osobně si myslím, že těch možností je dostatek, člověk se ale musí prohrabávat recepty a přepočítávat je na tu svojí jídelnu a pak to těm strávníkům umět "prodat aby to zbaštili" - pokud možno nenásilně..... za sebe mohu říct, že u nás s tím není problém i když pořád se najdou děti, které nenalákáte.... hezký den
odpovědět
28.04.201110:52janaV.
Hrachovou kaši s cibulkou, fazole, šoulet s uzeninou, to všechno děláme. ale přidáváme uzeninu nebo sekanou k hrachové kaši. Jednou jsme jí dali bez masa a byl z toho poprask, kde je maso. Nemám odvahu to zkusit znovu bez masa.
odpovědět
28.04.201112:27eva 2
Jani dejte namísto masa nějaký zeleninový salát, nebo zelný salát..... a odvahu? tu musíte mít každý den, který vyrážíte do práce - toho se nebojte :-)
odpovědět
10.05.20128:39Luky
Jani zkoušejte, pokud pomůžou paní učitelky s nadšením tak je to ok. Jinak mi trvalo 1 měsíc než si zvykli, že u luštěnin není maso a nyní OK.

klokan

odpovědět
27.04.201119:53joly
Prosím o info, kam zařadím klokana a kam pohanku.
Díky
odpovědět
02.05.20119:36Rozmálka
Dobrý den!
Klokan je maso, koef. 1
Pohanka je obilovina. Do SK se nepočítá.

Hlavní bezmasý pokrm a polévka

odpovědět
02.05.20119:34Rozmálka
Dobrý den,
jsem vedoucí jídelny v MŠ. Docela mě překvapila informace, že maso ve SK se má plnit spíše ke spodní hranici, čili k 75% normy. Tuto informaci vidím poprvé. Také mě překvapuje, že k bezmasému hlavnímu jídlu nemusí být masová polévka. Jídelna ale tím pádem nesplní denní dávku bílkovin. My například dáváme dětem zeleninovou polévku k bezmasému pokrmu jen v případě luštěninového oběda nebo pokud je součástí oběda vařené vejce. V případě bezmasého zeleninového nebo sladkého hlavního jídla bychom podle článku mohli dávat také zeleninovou polévku??
Dobrý den,
hranice pro plnění masa ve spotřebním koši na 75% normy je pouze doporučená. Z výživového hlediska není nutné k bezmasému pokrmu přidávat vždy masovou polévku. Žádoucí však je, aby celé hlavní jídlo, tedy polévka + hlavní pokrm ev. doplněk, obsahovalo zdroj kvalitní bílkoviny. Tohoto můžeme dosáhnout nejenom využitím pokrmů s masem, ale i vhodnou kombinací zdrojů rostlinných bílkovin (luštěniny + obiloviny) nebo kombinací rostlinných bílkovin s bílkovinami živočišnými (přidáním vejce, sýrů, mléka, mléčných výrobků). Příklady: k sladkým pokrmům se dá využít luštěninová polévka, luštěninový hlavní pokrm můžeme doplnit polévkou s obilovinou, stejně tak k zeleninovému pokrmu nemusíme přidávat masovou polévku, pokud jej obohatíme vejcem, sýrem, mlékem, apod.

pestrost JL

odpovědět
17.05.20119:35Fazole
chtěla bych vědět jak sestavit jídelníček , aby byl pestrý, naplnil SK, když vaříme dvě jídla.
odpovědět
19.05.201113:55Věra
Ve dnech, kdy vaříme luštěniny nebo rybu, nemají děti možnost výběru ze dvou jídel. V dalších dnech vaříme dva druhy jídel a spotřební koš nám vychází bez problémů.
odpovědět
25.05.20119:59Fazole
No a co na to říkají dámy učitelky? Ryba ta by ještě prošla, ale udělat hrachovou kaši ve středu, kdy vaříme pouze jedno jídlo....... to by bylo opravdu velmi odvážné.
odpovědět
10.05.20128:45Luky
Přeci mají možnost si oběd odhlásit, když jej nechtěji. Jinak mají jít samy příkladem dětem (pokud zrovna nemají zažívací potíže). Luštěniny byly odjakživa naším hlavním jídlem, nevím, proč všichni s ním tolik nadělají. Až začnou i rodiče dětem dávat doma luštěniny tak nebude žádný problém. Můj názor.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi