Pro správné fungování tohoto webu využíváme soubory cookies. Budete-li pokračovat v jeho prohlížení, souhlasíte s používáním souborů cookies.Pokračovat Více informací    
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse k článku Pracovníci ŠJ a stanovení jejich platů

Zařazení a platy

odpovědět
16.9.20166:07leventa
Platový stupeň a délka praxe Prosím autorku článku o legislativní odkaz na toto ustanovení. Při určení platového stupně rozhoduje délka praxe v oboru. U pracovníků obchodního provozu – pomocných sil, které se ve školních jídelnách zařazují podle vykonávané práce do 3-4. platové třídy, se nemusí dodržovat platový stupeň podle praxe, ale může se pracovník rovnou zařadit do 12. platového stupně.
Zařazování pracovníků do 12. platového stupně najdete v zákoníku práce č. 262/2006 Sb., § 123, písmeno e) podmínky pro zvláštní způsob zařazení do platové třídy a určení platového tarifu pro zaměstnance, kteří vykonávají práce, jejichž úspěšné provádění závisí především na míře talentu nebo na fyzické zdatnosti, pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb a pro zaměstnance vykonávající jednoduché obslužné nebo rutinní práce; výše platového tarifu určeného zvláštním způsobem pro zaměstnance poskytovatele zdravotních služeb musí být určena nejméně ve výši odpovídající platovému tarifu, který zaměstnanci jinak přísluší podle platové třídy a platového stupně, do kterých je zařazen podle odstavců 1 až 5, V článku jsem uváděla 1.-4. pl.třídu, protože nepředpokládám, že byste pomocné síly zařazovali do 5. pl.tř.
odpovědět
20.9.201610:47verka
Pracuji jako kuchařka 35 let a mám platovou třídu 5, stupeň 6. Ředitelka tvrdí, že má právo nepřiznat stupeň podle odpracovaných let.

Vedoucí školní jídelny n e b o provozní

odpovědět
16.9.20167:46Monik
Před několika lety mi ředitel školy sebral původní platovou třídu a nahradil novou, nižší. Smlouvu mám nyní na PROVOZNÍ. Jsem vedoucí ŠJ pod školou. Podle národní soustavy povolání, a také podle reality, je mezi provozní a vedoucí rozdíl. Souhlasíte? Jak to máte u vás v provozech?
odpovědět
16.9.20169:29Strosserová
Zařazování se opět řídí zákoníkem práce, § 123 (2) Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě a v jeho mezích na něm požadovaných nejnáročnějších prací. (3) Zaměstnavatel zařadí vedoucího zaměstnance do platové třídy podle nejnáročnějších prací, jejichž výkon řídí nebo které sám vykonává. Podle katalogu prací, skutečně vedoucí patří pod funkci provozář, a tam můžete být zařazena do platové třídy od 7. do 9. třídy podle charakteru vykonávané práce. Pokud vedoucí vykonává další činnosti, kombinuje se platové zařazení ještě s funkcí účetní, a tam je rozsah až do 11. platové třídy. Musíte se podívat do katalogu prací a podle náplně práce se dá určit správná platová třída.

zařazení vedoucí

odpovědět
19.9.20169:57janav.
Takže Vás ředitel zařadí kam chce.
odpovědět
19.9.201618:56Silvie M.
Samozřejmě, v práv.subjektu si vás ředitelka zařadí dle svého bez zohlednění vykonané praxe!!!Bohužel,ani právník s MMB tímto faktem nic nevyřeší,to už jsme zkoušely dávno....

zařazení

odpovědět
20.9.20168:13fifule
Mám dvě kuchařky v 5. platové třídě, ale zařazeny jsou do 7. skupiny(tj. do 15 let) i přes to, že obě pracují přes 30 let. Ředitel tvrdí, že na to má právo u 5. platové třídy. To je podle nových tabulek rozdíl cca 2500,- Kč. Osobní ohodnocení nemáme žádné.

nadřízení

odpovědět
20.9.20168:55janav.
Smutné na tom je, že ředitel(ka) se chovají k jídelnám macešsky. Už přes 20 let. Pořád se starají jen o učitelé. Ale proč jejich nadřízení strkají hlavu do písků? Ti chtějí mít klid. Jediné řešení odtrhnout jídelny o škol. Tak jak to bylo kdysi.

Zarazeni

odpovědět
2.10.201623:15bibi
Dobrý den. VŠJ vykonavam vice jak 20 let. Pred tremi roky se zmenilo vedeni. Stejne jak jinde i mne byla zmenena smlouva. Z hospodarky na provozni. Nechapu. Dalsi zmena. Kucharka v 5.platove tride nesmi sestavovat jidelak. Od kdy? Muze mi nekdo poradit zda je to pravda? Bibi
odpovědět
4.10.20166:52Strosserová
Podle katalogu prací je připravuje jídelní lístky a technologické postupy kuchař, který je zařazený v 5. a vyšší platové třídě. 4. platová třída 1. Výroba a výdej běžných druhů teplých jídel a moučníků. 2. Výroba složitých jídel studené kuchyně. 5. platová třída 1.Výroba technologicky náročných teplých jídel nebo specialit studené kuchyně. 6. platová třída 1. Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby. 2. Výroba náročných specialit české kuchyně a kuchyní cizích národů, výroba specialit studené kuchyně pro bankety a recepce včetně sestavování vlastních receptur. 3. Výroba nejsložitějších dietních jídel v rozsahu podle dietního systému závazného ve zdravotnických zařízeních, například dieta bezlepková, nízkocholesterolová, nízkobílkovinová s omezením tuků při akutní pankreatitidě. Výroba jídel s dvojím a vyšším omezením
odpovědět
6.1.201811:47tata
Prosím můžete mi konkretně napsat ,které to jsou - Výroba běžných druhů teplých jídel Výroba technologicky náročných teplých popřípadě ,kde to dohledám.
odpovědět
4.10.20167:13Strosserová
Změna hospodářky na provozní je v pořádku, je to jen technická změna názvu, protože v katalogu prací vedoucí jídelny ani hospodářka nejsou, ale je tam provozní. Důležitější je, jakou platovou třídu vám přidělili, jestli odpovídá vykonávané práci a vzdělání. Vedoucí stravovacího provozu standardně náleží 8. platová třída, a tomu má odpovídat náplň práce a středoškolské odborné vzdělání s maturitou. I když odbornost není specifikována zákonem, měla by logicky vycházet z náplně práce.
odpovědět
4.10.201612:39bibi
Moc dekuji za vyklad katalogu praci. Ten samozrejme take znam, ale paninreditelka mi tvrdi, ze kucharka v MS ve tride 5. delat jidelni listky primo nesmi. Dvacet let je delala a najednou nesmi. Vidim to spise jak se mne zbavit. Pracuji na zkraceny uvazek a dodnes jsem mela co delat. Jsem rozpoctar MS, VSJ, mzdova ucetni, fakturantka, pokladni, delam inventarizaci aj. Dvacet let jsem mela system a myslim, ze jsem byla oblibena. Dnes jsem na psychiatra. Bibi
odpovědět
5.10.201615:03Strosserová
Myslím, že nikde není psáno, že by to kuchařka nesměla. Jestli to paní ředitelka tvrdí, tak ať vám ukáže předpis nebo výklad, podle kterého to není možné.
odpovědět
18.10.20169:10TARA
Jídelníček sestavovat může, ale neodpovídá za něj, myslím za jeho skladbu s návazností na spotřební koš. Pokud by to měla v pracovních povinnostech musela by mít 6. plat. třídu. Já to dělám tak, že kuchařce řeknu jaké maso, zeleninu , přílohy atd. musí být v jídelníčku na týden a ona si jen dodělá to, co z těchto surovin chce vařit a jakou zvolí úpravu moc neřeším, popřípadě kdyby měla často smažené úpravy, tak ji na to upozorním a přepíše to. Takto předběžně upravený jídelníček já zpracuji včetně alergenů a dám na nástěnku a internet.

zařezení pomocné kuchařky

odpovědět
20.1.201715:51mackovič
Dobrý den, pracuji jako pomocná kuchařka. Chtěla bych se zeptat, zda je v pořádku zařazení do 4. platové třídy a 12. stupně? Mám ekonomickou střední školu ukončenou maturitní zkouškou.
odpovědět
20.9.201710:33rohlik
Je to v pořádku, u nás je pomocná síla s maturitou ve 3.platové třídě, protože je to pomocná kuchařka. Přeji hezký den

osobní příplatek

odpovědět
18.9.201714:09rohlik
Dobrý den, krátí se osobní příplatek, pokud pracovník čerpá dovolenou? Děkuji

osobní příplatek

odpovědět
18.9.201718:45Zdenouš
Zdravím,ano krátí,alespoň u mě to tak je.Právě jsem to viděla na výplatce.Hezký den
odpovědět
19.9.20177:39bela1974
Krátí se vlastně všechno. Když jsem viděla to přidání nepedagogickým zaměstnancům za červenec a srpen, tak jsem se nestačila divit kde je těch 9,5 %. Zajímavé, že se přidává zrovna v době letních prázdnin, kdy jsou dovolené. Navýšení mezd se počítá jen z odpracovaných dnů, dovolená tam není. Takže místo téměř 2600,- Kč. Bylo přidání za prázdniny jenom 750,- Kč. Ale to už nikde média nepíší. Jen že bylo skokové přidání. Uvidíme co přijde za listopad.

navyšování platů

odpovědět
28.9.20171:44zuzana 1
Dobrý den, týká se navyšování platů nepedagogickým pracovníkům i u pracovní smlouvy na dohodu (zkrácený úvazek) nebo jen zaměstnanců na hlavní pracovní poměr? Po zvýšení minim. mzdy od příštího roku bych pak měla jen min. mzdu. Děkuji za odpověď.

Platový vymer

odpovědět
1.11.201712:04Ja
Dobrý den,od 1.11. 2017 mám nový platový vymer provozar pominu že mi dala 7 platovou třídu, 17790 na úvazek 1. Není to málo při 7 platovém stupni? Děkuji

Příplatek za vedení

odpovědět
24.6.202018:08VERONIKA 3
Pracuji na pozici vedoucí kuchařka. Denně připravuji výdejky,přebírám zboží atd...,ale nepobírám příplatek za vedení.Mám na něj nárok?
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi