Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse k článku Pozor na rušení sběrných účtů ve spořitelně

Díky za perfektní zpravodajství

odpovědět
16.5.201810:14Monikk
O změnách vím, se bankou komunikuji, ale ráda bych poděkovala Jídelám.cz za perfektní shrnutí a informaci vůbec. Uvažuji o zrušení inkasa, ušetřím si práci. Díky!
Inkaso je podle mě nejjednodušší a nejkomfortnější způsob placení jak pro ŠJ, tak pro rodiče. Ti zadají souhlas s inkasem (s rozumným limitem) a nemusí 9 let nic řešit. Vy si strhnete kolik dítě projedlo a nemáte nedoplatky ani přeplatky, které jinak vznikají při platbě trvalým příkazem (a které byste při překročení dvojnásobku běžné měsíční platby musel vracet). Když zdražíte, nemusí rodiče měnit trvalý příkaz. Když platba neprojde, můžete inkaso zopakovat (znám školy, kde vedoucí ví, kdy se v okolních podnicích posílá výplata a dobře cílí datum inkas, aby předběhla inkas za elektřinu, vodu a plyn :-) Jasně můžou platit rodiče jednorázovými převody a vy jim každý měsíc sdělovat kolik to je (nebo dokonce tisknout složenky) a čekat až se k tomu poslání peněz dostanou. Anebo to vybírat a vracet hotově. Ne, já bych se inkasa rozhodně nevzdával. A pokud zachovají i číslo účtu, tak ani rodiče na souhlasu nic měnit nemusí.

změna

odpovědět
16.5.201821:14majka1
Spořitelna zase boduje. Zruší sběrný účet a místo aby to s klienty vyřešili, je to zase na nás.

spořka

odpovědět
17.5.20187:50Pepča
Takže to znamená si založit účet u spořky ? Doufám, že ne, nebo si z nás dělají srandu. Moc dobře to z článku nechápu, jestli půjde zadat inkaso do spořky jako u jiných bank přes internetové bankovnictví (mám ČSOB)
Inkasovat z účtů strávníků které jsou u ČS z jiných bank (např. vaší ČSOB) půjde i nadále. Tohle se týká jen ŠJ, které mají u ČS tzv. "sběrný účet", který je právě jen na inkasování plateb z účtu strávníků (dnes už i u různých bank). Je to typ účtu který vznikl už v 90. letech (ČS byla první co uměla strhávat inkaso, tedy ještě ze sporožir).
odpovědět
18.5.20188:05Pepča
Děkuji pane Barda za odpověď, my právě máme oboje, jak sběrný u spořky, tak u ČSOB běžný účet, praxe prozatím byla strhávat u spořky tím sběrným účtem. Pro mne bude rozhodně jednodušší vše udělat u ČSOB a ne běhat do spořitelny s flashkou. Jen si rodiče budou muset nastavit jinak inkaso.

:-(

odpovědět
17.5.20188:49marcik11
Bezproblémově fungující zruší!!! Že mě to nepřekvapuje. Škola má běžný účet u KB, takže určitě nebudeme zakládat účet u spořitelny. Inkaso budu provádět jako z ostatních bank přímo na náš běžný účet. Výhoda - nemusím každý měsíc chodit do spořitelny s disketou.

inkasa

odpovědět
17.5.201812:23kuchařinka
Mám celkem 670 strávníků a většina platí inkasem. Píšete v článku, že spořitelna již nebude posílat soupis neprovedených inkasních plateb, jak poznám, že stravné není uhrazeno. Spořitelna nám prováděli inkasa i pro ostatní banky a byli jsme spokojeni. Děkuji za radu.
odpovědět
17.5.201817:59majka1
prostě místo jedné hromadné položky ve výpise z banky budete mít jednotlivé položky od strávníků. Neprovedené platby by měly být oznámeny jako odmítnuté inkaso za každou položku zvlášť, ale ne všechny banky posílají oznámení včas, takže musíte od celkové částky odečíst neprovedené platby a výsledná položka by měla být součtem zbylých plateb. Mám při 500 strávnících výpis z banky na 30 stran a to máme ještě nastaveno sčítání všech položek na stejném účtě (za sourozence). Teď když přibudou platby z ČS počítám s dalšími minimálně 5 stranami.
odpovědět
17.5.201818:07majka1
prostě místo jedné hromadné položky ve výpise z banky budete mít jednotlivé položky od strávníků. Neprovedené platby by měly být oznámeny jako odmítnuté inkaso za každou položku zvlášť, ale ne všechny banky posílají oznámení včas, takže musíte od celkové částky odečíst neprovedené platby a výsledná položka by měla být součtem zbylých plateb. Mám při 500 strávnících výpis z banky na 30 stran a to máme ještě nastaveno sčítání všech položek na stejném účtě (za sourozence). Teď když přibudou platby z ČS počítám s dalšími minimálně 5 stranami.
odpovědět
17.5.201818:09majka1
omlouvám se, text mi zůstal na obrazovce, tak jsem dala znovu vložení příspěvku a je to teď v diskusi 2x
Pokud máte v programu modul Banky (a dobře zadané variabilní symboly) tak práci s přiřazením plateb udělá SW za Vás a jemu jedno jestli 30 nebo 35 stran. Stačí načíst výpis (ve elektronickém formátu formátu ABO - přípona GPC). A pak Vám jistě i program řekne, kdo ze strávníků dluží (na nějaké info z banky o Neprovedených Inkasních Platbách - tzv. NIP, netřeba čekat). Ty dlužníky pak buď zkusíte zinkasovat za pár dní znova (třeba už budou rodiče po výplatě a peníze na účtu), nebo si na ně došlápnete jinak (pošlete upomínku poštou/mejlem, odhlásíte jim/zablokujete výdej a oni přijdou...). Vše záleží na schopnostech a nastavení SW který používáte.

inkasa

odpovědět
18.5.20187:12kuchařinka
Děkuji za odpověď. My máme program od pana Ulricha a ten určitě nemá v zadání, že by se nám platby automaticky přiřadily ke strávníkům a tak bych musela odsouhlašovat strašné množství provedených inkas. No uvidíme, co náš správce sítě vymyslí.

placení v hotovosti?

odpovědět
22.5.201812:03Ir.ca
Dobrý den, my jsme školka a mám zhruba 350 strávníků, z nichž 250 platí souhlasem k inkasu. Ostatní hotově. Školka má účet u KB, ale vedení si nepřeje, abych já měla přístup k jejich účtu. Na tento účet u KB chodí školné od rodičů, mzdy, příspěvky FKSP a ostatní platby, ani nevím co všechno. Druhý účet nechtějí zřizovat, protože je to nehospodárné a vyhledávat moje platby taky nechtějí. Tak budu muset vše zřejmě vybírat v hotovosti. Vaříme i pro školky z okolních vesnic, tak pro rodiče to taky nebude lehké sem kvůli placení stravy jezdit. Tak nevím, jak jinak tuto situaci vyřešit.
odpovědět
23.5.201813:43marcik11
Jaký máte program? Rovněž nemám přístup na školní účet, ale ve svém programu Z-Ware vytvořím sestavu inkas do KB v ABO formátu, toto přepošlu emailem ekonomce, která jedním úkonem zadá celou sestavu inkas do KB. Provedené platby lze zapsat opět jedním úkonem do programu, jako u ČS, nebo dle bankovních výpisů, které mi pravidelně posílá ekonomka. V hotovosti bych opravdu nevybírala.
odpovědět
2.7.20188:40Dodko
Založte si účet v tej banke ktorá má vedenie účtu bezplatne.

Platba v hotovosti ?

odpovědět
22.5.201822:31Regina
Přijímat platby v hotovosti ? To snad ne, to byste se vrátila o 20 let zpátky ! Abyste jim neviděla na účet, tak ať Vám zřídí u KB podúčet a je to vyřešené. :-) )
odpovědět
23.5.20189:09Sartuna
Také nemám přístup k účtu, ale účetní mi platby za stravné předává a já je přepíši do počítače. Uvažuji o modulu Banka (program vis), kde by se vše zjednodušilo- platby by se načetly do programu a odpadalo by ruční zapisování.

FIO

odpovědět
2.6.201821:51Dodko
Ja som spokojný s FIO bankou používam ich API rozhranie a pohyby/výpisy na účte sa automaticky zapisujú aj do jedálne.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi