Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse k článku Spotřební koš jako pomocník, a ne jako bič

spotřební koš

odpovědět
22.9.202116:25Vedoucí jídelny
A ještě něco na závěr. Spotřební koš by neměl být bič na kuchařky, ale ani na strávníky. Jestliže kuchařka neumí dobře připravit nebo ochutit hrachovou kaši, ryby nebo luštěninovou pomazánku, nemůže se ohánět tím, že to je z důvodu plnění výživových norem. Ty se dají plnit a jídlo přitom může být chutné a lákavé – o tom nás přesvědčuje řada školních jídelen Dobrý den, nemohu s Vámi p. Ludvík souhlasit se závěrem. Pracuji v provozu 38 let a praxe je praxe. Spotřební koš je zákonná forma a musí se plnit. To vím a znám. Kontrolní orgány nezajímá zda pokrm splnil plnění SK a zda to děcký strávník snědl. A nepomůže dobře ochucený pokrm. Jak píšete viz výše. I kdyby se kuchařka rozkrájela a hrachovou kaši či rybu pozlatila, tak, kdo to nejí, tak to stejně vyhodí. A tím pádem naplním odpadkový koš, ale fixně spotřební koš. A toho nejsem zastánce. Ať si říká kdo chce co chce, my vaříme dle chutí dětí s pravidly a pestrostí v sestavování jídelního lístku.
Zdravím vás do Šumperka a moc vám děkuju za reakci. Byl jsem si vědom trochu ostrého tónu v závěru a dal jsem ho proto ještě před zveřejněním přečíst jedné vedoucí, která v jídelně pracuje asi stejně dlouho jako vy. Řekla mi: dej to tam. Já s vámi v podstatě souhlasím, ale v tom závěru jsem mířil jinam než vy. Mířil jsem na jídelny, které opravdu nenabízejí chutná voňavá jídla jako vy, jídla lákavá pro strávníky a když jim to někdo vytkne, říkají: musíme plnit spotřební koš. Neumí dobře vařit, neumí ochucovat a schovávají se za spotřební koš. To jsem měl na mysli a omlouvám se, jestli jsem to špatně vyjádřil.
Jj, nyní s Vámi souhlasím. Zákony se dodržují,ale vaříme selským rozumem a nápaditosti,aby to děti jedly. Například vymyslíme " Rybářskou sekanou", (2/3 filé+1/3 masa), rybí karbanátek na způsob holandského řízku, špagety s tuňákem, karbanátek s černou čočkou, k tomu kašičky z BRAMBOR, oblíbený okurkový salát a vim, že plníme SK a né odpadkový ??. Fazolový guláš s paprikami snědí lépe než fazole na husto. Atd. Vaření zdar a Vám velký dík za odborné články, řady z oblasti vyhlášek, kterými se musíme řídit ??
Psala jsem z mobilu a namísto smajlíků jsou otazníky. Pardón.

spotřební koš

odpovědět
22.9.202116:33Vedoucí jídelny
A perlička na závěr. Minulý týden jsme podávaly Nektarinku. Vydávala jsem ovoce. Prvňák odmítl a na můj dotaz, proč si nevezme ovoce, odpověděl " Já to nemám rád" !!!!! Prosím, cože? Vnutila jsem mu ať ovoce odnese domů na odpoledne. Byla jsem umluvená, každému druhému dítěti napovídat, že ovoce nemusí sníst hned po obědě, ale odpoledne. Byla jsem pyšná, jak ovoce mizelo z tácků, do chvíle, když jsem odcházela z práce a viděla nektarinky nakouslé, rozdupané před školou. Tak jaký pak spotřební koš. Kolegyně poraďte. Hezký úspěšný školní rok.
odpovědět
24.9.20217:33majka1
S ovocem jsou problémy, které navíc po zavedení programu ovoce do škol se znásobily. Objednáme počet kusů ovoce vždy o něco nižší, než je stav strávníků na daný den a třeba minulý týden jsme banány, které měly být vydány na jeden výdej vydávaly 4 dny a ještě jsme je dávaly i ke svačince. Takže druhé ovoce v tom týdnu jsem zrušila, protože bychom je nevydaly. Děláme ovocné saláty, je s tím dost práce, ale když pak vidíte, že třeba z 10 dětí si jej vezme jeden nebo dva, je to smutné. Když se dětí zeptáte, proč si nevezmou salát, tak začnou vymýšlet všelijaké alergie. Prostě mají všeho plno a nestrádají, proto si jídla neváží, oběd klidně vyhodí a jdou si koupit chipsy a colu. A kuchařky taková práce pak nebaví. Ale spotřební koš nehaním, je to dobré vodítko pro skladbu jídelníčku. Jen by se ty programy neměly vést odděleně, ale doplňovat. Všechny srdečně zdravím.
odpovědět
10.11.202114:27berny
Dobrý den, i u nás se ovoce válí po celé vesnici. Pan ředitel mi doporučil ovoce nedávat, protože ho děti dostávají při svačinkách / objednává škola/. Prostě nepřeje si, abych ovoce dávala, žádné moučníky, nic. Jen saláty, ale ani ty děti nejedí, kompoty si vezme desetina dětí. jsou učitelé a ženské z kanceláře. Argument, že neplníme spotřební koš, nebyl argumentem. Moc ho neposlouchám, a to jsem okamžitě upozorněna, že jdu přes jeho ústní upozornění. Mám si říct, ať mi to dá písemně, přeci jen když přijde kontrola, on neřekne, že mi to ústně nařídil. Jaké máte vy zkušenosti vy? A to mi ekonomka zkoumá co nakupuji, a říká, co můžu nakoupit a co ne. Provařeno nemáme. Díky za názory. Berny

Spotřební koš

odpovědět
29.9.202111:44Radek
Plně souhlásím se závěrem pana Ludvíka. Spotřební koš se dá hravě plnit a děti odcházejí z jídelny najedené a spokojené. Musíme si uvědomit, že to děláme hlavně pro ně :-) Všem přeji co nejvíce spokojených strávníků
Nevím, jestli hravě, ale vím, dost zkušených vedoucích s ním nemá až tak velký problém.

spotřební koš

odpovědět
5.10.202120:03zdenouš
Já jsem velmi ráda,že spotřební koš ve školním stravování je.Jinak bych musela vařit podle ředitelky a její zástupkyně a to nás tedy potěš pánbu.Ale ,jak už jsem zde několikrát psala,považuji školní stravování za největší plýtvání KVALITNÍM jídlem.Ráda bych ještě podotkla, za směšnou cenu.A naprosto souhlasím s tím, co zde psala děvčata v předešlých odkazech.Ovoce rozšlapné po ulici,jogurty,saláty,tvarohy atd si neberou vůbec.Takže, závěr je takový,že se těším do důchodu.
odpovědět
6.10.202120:45jentak
Musím s vámi nesouhlasit - u nás děti jogurty, tvarohy jedí a chodí si i přidávat. O tom, že některé děti nic nejedí by byla dlouhá diskuse, ale důležité je, že odcházíme domů s pocitem dobře odvedené práce

koš

odpovědět
7.10.202116:21zdenouš
Tak to buďte ráda.Máte vzorné děti.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu
Jídelny.cz, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 731 331 095  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi