Informace o cookies na této stránce
Jídelny.cz a partneři potřebují Váš souhlas s využitím cookies ke shromažďování a analýze informací o návštěvnosti tohoto webu a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu a reklam.
Svůj souhlas udělíte kliknutím na tlačítko „OK“.
Nastavení OK
Souhlas můžete odmítnout zde.
Jídelny.cz
Informační portál hromadného stravování

Diskuse k článku Co si hlavně ohlídat ve spotřebním koši

Rajče

odpovědět
29.08.202319:24majka1

Dobrý večer pane Ludvíku, jaký máte názor na zařazení rajčat do ovoce? Myslím, že by měla být jasná metodika, nebo místo 2 skupin bychom měli spojit ovoce a zeleninu dohromady a sledovat společně. Někdy ty změny jsou docela nepochopitelné a každý si to vykládá jinak. Už tomu fakt přestávám rozumět (a to už ani nemluvím o tom, že by se snad do ovoce měla zařazovat i mrkev)

Můj názor že, že je potřeba pochopení a tolerance. Problém není v chybějící metodice, nebo v neschopnosti MŠMT, ale v tom, že vědci se neshodnou na definici ovoce. Z botanického hlediska jsou ovocem plody stromů se semínky uvnitř (jablka, švestky) Tomu rajčata vyhovují, ale nerostou na stromě. Co dýně? Je to plod, semínka uvnitř, ale roste na zemi. Někdy se uvádí, že ovoce je obvykle sladké – a některé druhy rajčat mají vysoký obsah cukru. Z gastronomického hlediska je ovocem to, co se podává po jídle – a to rajčata určitě nejsou, ale dýně někdy ano. Atd. Takže zařadit dle úvahy, jen mít pádné zdůvodnění. A k té mrkvi. Je to klasická zelenina. Existuje sice jedna evropská směrnice týkající se tuším džemů, ale tam se uvádí, že mrkev se „pro účely této směrnice“ řadí do ovoce. Tedy EU nám rozhodně nepřikazuje mrkev ve spotřebním koši řadit do ovoce.
Pozvánky a novinky do Vašeho e-mailu

Partneři

VIS Plzeň, s.r.o.  |  Farského 638/14  |  326 00 Plzeň - Východní předměstí  |  Česká republika
Telefon: +420 720 962 105  |  E-mail: info@jidelny.cz  |  Facebook
Zobrazit plnou verzi